Mate tea - užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Juhoamerický kamarát z bylinkových nápojov bol považovaný za posvätného elixíra od starovekých Indov. Používa sa na pozdvihnutie ducha, posilnenie tela, ochranu pred rôznymi chorobami a dokonca aj na vedenie kultúrnych a náboženských rituálov. Nápoj je podobný čaju so špecifickou bylinkovou horkosťou, najčastejšie sa pripravuje pridaním citrusovej kôry. Čajom paraguajského čaju je jeho silný antioxidačný účinok. Prečítajte si viac o výhodných vlastnostiach mate podrobnejšie nižšie.

Matý čaj

Čo je to kamarát a ako ho získať

Teplý osviežujúci nápoj podobný čaju sa vyrába z podobnej rastliny - cesmíny, ktorá rastie v Strednej a Južnej Amerike. Domov pitia sa považuje za Paraguay. Na výrobu piva sa zbierajú mladé výhonky a listy stromu, potom sa prirodzene sušia bez kvasenia pri vysokých teplotách, rozdrvia sa a skladujú. Proces sušenia surovín je veľmi starostlivý a špecifický a aby sa získali kvalitné čajové lístky, musia sa listy uviesť do určitého stavu a nesmú sa rozmaznávať.

V predaji nájdete mate s prísadami - citrónová kôra, grapefruit alebo vápno, mäta alebo medovka, guava, feijoa a ďalšie korenie.

Kamarát chutí trávnatý, má sladkastú a mierne koláčovú chuť, niekedy s horkosťou. Farba nápoja je zlatozelená. Pri výrobe piva sa zvyčajne tvorí pena.

Nápoj priviezli do Európy španielski námorníci, potom sa „novinka“ rýchlo rozšírila medzi šľachtu a neskôr zasiahla kuchyne milencov čaju. Dnes si každý môže užiť kamaráta, pozorovať kanonický indický rituál alebo variť voňavú rastlinu obvyklým spôsobom.

Zloženie nápoja

Mate sa vyznačuje vysokým obsahom antioxidantov, ktorý presahuje rovnaký ukazovateľ v zelených a bielych čajoch. Obsahuje asi 200 druhov vitamínov, minerálov, éterických olejov, prírodných živíc, prchavých a iných užitočných látok, ktoré podporujú organizmus. Mate sa nepovažuje za bylinkový čaj, do tejto skupiny patria infúzie rastlín bez kofeínu a čaj Paraguayan obsahuje látku podobnú kofeínu a má povzbudzujúci a povzbudzujúci účinok na organizmus.

Rastlina obsahuje vitamíny E, A a C, ktoré podporujú zdravie pokožky, posilňujú steny krvných ciev, stimulujú mozgovú aktivitu a majú antioxidačný účinok. K dispozícii je tiež kyselina nikotínová, vitamíny B, železo a meď, draslík, mangán, horčík, sodík, ako aj chlór a síra.

Je pozoruhodné, že nápoj nespôsobuje poruchy spánku. Osvieži niekoľkokrát silnejšie ako káva alebo čaj, ktorého účinok sa pozoruje 3 až 4 hodiny. Akcia kamaráta trvá celý deň, takže ho pijú postupne. V tomto prípade nápoj nespôsobuje arytmie, zhoršené vedomie, nadmerné vzrušenie a vyčerpanie tela, ako iné stimulanty.

Aké je použitie partnera

  1. Nepopierateľným prínosom mate sú jeho tonické vlastnosti. Pomáha vyrovnať sa s ospalosťou, otvára „druhý vietor“. Káva zároveň zvyčajne umelo oživuje telo a prebúdza jeho rezervné energetické zásoby. Podľa zdrojov Mate vyživuje telo užitočnými minerálmi, posilňuje nervový systém, zvyšuje vodivosť nervového tkaniva, vďaka čomu je telo flexibilnejšie a odolnejšie. Mate zlepšuje myslenie, stimuluje pamäť a predstavivosť, zvyšuje vnímanie. Infúzia tiež podporuje koncentráciu a vytrvalosť.
  2. Nápoj má blahodárny účinok na tráviaci systém, odstraňuje nepríjemné pocity, tlmí pocit hladu a odstraňuje prebytočnú tekutinu z tela. Pitie tohto „čaju“ vám pomôže vyrovnať sa s diétou (musíte však dávať pozor, aby ste nepili nápoj na lačný žalúdok a neprekračovali normu). Optimálne - vypite šálku s ranným alebo obedovým jedlom. Predĺži sa tým nabíjanie energie a budete sa cítiť rýchlejšie.
  3. Antioxidačný účinok nápoja má obzvlášť dôležitú úlohu. Pomáha bojovať proti pôsobeniu voľných radikálov, odstraňuje toxíny a tiež zabraňuje oxidácii a ukladaniu solí v tele. Vďaka tomu môžete zlepšiť pleť, normalizovať trávenie a zvýšiť svalový tonus. Paraguajský čaj pomáha odstraňovať kyselinu mliečnu z svalového tkaniva, ktoré po fyzickom tréningu zmierňuje únavu a silu.
  4. Okrem toho sa látky obsiahnuté v nápoji podieľajú na procese krvotvorby, odstraňujú usadeniny cholesterolu z ciev, bránia rozvoju aterosklerózy a tiež prispievajú k saturácii tela kyslíkom.

Škodlivé vlastnosti a výstrahy

Spolu s liečebným účinkom má mate tiež zákerné účinky.

Škodlivé vlastnosti mate

  1. Nápoj sa preto nemôže kombinovať s alkoholom a cigaretami, aby sa nepoškodil nervový systém a sliznice gastrointestinálneho traktu.
  2. Mate sa neodporúča piť s poruchami obličiek, pretože spôsobuje diuretický účinok. Ľudia s urolitiázou by mali byť obzvlášť opatrní.
  3. Liek by sa tiež nemal používať pre deti do 12 rokov a tehotné ženy. Pretože nápoj má vplyv na nervový systém, pre krehké telo je lepšie zdržať sa jeho pitia. Mate a ľudia s nervovými a hormonálnymi poruchami sú kontraindikovaní, stimulačné vlastnosti „čaju“ môžu nadmerne vyvolať nestabilnú NS.
  4. Vedci tvrdia, že v hojnom množstve mate môže viesť k strate pamäti a stavu, ako je intoxikácia. S týmto mate nie je halucinogén. Predávkovanie môže navyše spôsobiť nevoľnosť, kŕče žalúdka, závraty a iné nepríjemné príznaky.
  5. Pri nepretržitom používaní môže byť kamarát návykový. Tento čaj tiež spôsobil rakovinu u juhoameričanov s nepretržitým aktívnym užívaním v kombinácii s alkoholom a fajčením. Preto je obvyklé piť kamaráta v chladnej a teplej forme, aby na telo pôsobilo menej agresívne.

Varuje sa aj o použití mate počas pôstu. Čaj dokonale tlmí pocit hladu. Deje sa tak nie kvôli výživovým zložkám, ale ovplyvňovaním oblastí mozgu, ktoré sú zodpovedné za hlad a pocit sýtosti. Preto sa partnerovi odporúča piť s obezitou a bulímiou, aby sa utlmil nervózny pocit hladu. Počas rozkvetu domorodej americkej civilizácie pomohol kamarát prežiť ťažké výlety do hôr a cez džungľu a počas bojov tiež zvýšil vytrvalosť. Keď však pijete čaj Paraguaj, musíte jesť dobre a telo nechať „prázdne“.

Je potrebné zavádzať mate do potravy postupne, najmä ak telo nie je zvyknuté na exotické produkty. Rastlina zvyčajne nespôsobuje alergie.

Tradičné jedlá pre kamarátov

Mate vyrobený na pitie zo špeciálnych jedál. Podľa tradície sa z tekvice vyrába špeciálna misa s vrchnákom nazývaná tykev. Ovocie sa očistí od semien a dužiny, vysuší sa a spáli, a potom sa na riad aplikuje dekor s kultúrnymi prvkami Indov. Ozdoby boli zoškrabané na tykve a ozdobené striebrom. Kompletná s miskou je špeciálna trubica - bombilla, na jednom z jej koncov je sitko tak, aby čajové lístky nesekali slamu. Sú vyrobené z dreva, trstiny alebo striebra. Vzácny kov udržuje bombu v čistote a ničí baktérie.

Tradičné jedlá pre kamarátov

Mate sa varí individuálne. Vášniví milovníci nápojov so sebou vždy nosia súpravu mate, ako napríklad tabakovú fajku.

V vlasti partnera sa takéto jedlá vyrábajú tradičným spôsobom z pôvodných materiálov. Ale tiež na svete nájdete veľa analógov, napríklad hlinené alebo drevené šálky pre mate, ktoré opakujú pôvodnú podobu.

Môžete piť mate z najbežnejších pohárov zo skla a keramiky. Toto neovplyvní prospešné vlastnosti čaju. Okrem toho sa varný rituál môže opakovať v termoske alebo termohrnku.

Ako variť

Mate je opitý chladný a teplý. "Čaj" s vriacou vodou sa neuvaľuje tak, aby nezničil všetky užitočné zložky. Dokonca aj starí domorodí Američania verili, že to „zabíja dušu“ nápoja, ktorý sa pripisoval božskej moci.

Je dobré vedieť! Infúzia mate sa otvára postupne, môže sa naliať niekoľkokrát. Optimálne - 3-4, ale je možné až 6-krát, kým rastlina prestane rozdávať svoju aromatickú šťavu s olejmi.

Zvyčajne sa kamarát nefiltruje. Podľa tradície sa suchý prášok čajových listov umiestni na jednu alebo dokonca dve tretie nádoby, potom sa postupne naplní teplou vodou a takmer okamžite sa vypije. Faktom je, že v Paraguaji a Argentíne pijú taký nápoj po celý deň a do nádoby pridávajú čerstvú vodu. Pre osobu, ktorá nie je zvyknutá na párenie, sa nápoj môže zdať silný, takže ak odoberáte vzorku iba z exotického nápoja, odporúča sa použiť približne 3 polievkové lyžice surovín na 250 ml vody. Ak chcete, môžete vždy upraviť silu čaju pridaním čajových listov alebo zriedením vodou.

Ak dodržiavate rituál, nalejte čajové lístky na dno šálky, nakloňte nádobu na jednu stranu a vložte trubicu tak, aby sa dotýkala dna bez toho, aby sa dotkla listov nápoja. Potom nalejte trochu teplej (asi 60 °) vody, prášok parte pod vekom asi minútu a pol a potom pridajte horúcu vodu (asi 80 °). K čajovým lístkom môžete pridať citrónovú šťavu alebo med, ale potom rýchlo stratí sviežosť. Je lepšie pridať suché prísady: kôru, bylinky a kandizované ovocie.

Ale môžete variť kamarát obvyklým spôsobom, najmä ak je čaj určený pre niekoľko ľudí. 6-8 polievkových lyžíc surovín na pol litra kanvice poskytne nápoj, ktorý je príjemný na silu. K jednotlivým porciam môžete pridať plátky citróna, med alebo ovocný džem. Napínaný nápoj možno kombinovať s mliekom, nielen kravou, ale aj kozou alebo ovcou. Špecifická aróma čaju Paraguayan zlepšuje chutnosť tohto zdravého produktu.

Autentická chuť mate predstavuje ako samostatné jedlo. Nie je obvyklé podávať večere dezerty alebo nápoje. Mate sa napije v malých dúškoch pred jedlom alebo po jedle.

Koľko kamaráta môžete piť

Nápoj je silný a veľmi osviežujúci, rýchlo prebúdza a mobilizuje organizmus, udržiava aktívny stav po celý deň, takže odborníci neodporúčajú piť viac ako 1 šálku denne. Najlepšie je piť ráno ráno, aby ste sa prebudili alebo po večeri, keď je telo už unavené z práce a vyžaduje si dobitie - potom večer zostanete energický.

Aby kamarát pravdepodobne nepoškodil telo a nespôsobil závislosť, odporúča sa vypiť ho najviac 2-3 krát týždenne.

Video: vlastnosti mate mat

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy