Smiech čierny - popis, lokalita

Black-headed smiech je veľký vták z radu charadriiformes čajok rodiny. V dôsledku kritického zníženia populácie sú vtáky tohto druhu uvedené v Červenej knihe Ruska. Na minerálnom jazere Manych-Gudilo sa nachádza rezerva Čiernych krajín, v ktorej je silne podporovaná a obnovená smiechová populácia. Jazerný systém nádrží v tejto oblasti je chránený medzinárodnými dohovormi. V tomto článku sa dozviete, o čom je smiech, prečo má podobné meno, kde žije a ako hniezdi.

Čierny smiech

Opis černochov smiechu

Smiech je jedným z najväčších čajok v celej rodine. Priemerná hmotnosť vtáka je asi jeden a pol kilogramu, dĺžka - 60 cm, rozpätie krídel môže prekročiť jeden a pol metra. Rozpoznanie vtáka medzi ostatnými vtákmi je celkom jednoduché - hlava smiechu má žiarivú čiernu farbu, krídla a horná časť chrbta sú zakalené šedo, brucho a hrudník sú biele. Zobák - jasne oranžová s čiernymi postriekaním. Niekedy sa zdá, že zobák je jednoducho zviazaný čiernym lanom. Toto je opis dospelého dospelého vtáka. V mladšom veku nemá smiech čierna hlava vôbec žiadnu čiernu hlavu - má šedú alebo dymovú farbu. Niekedy to vytvára zvláštne problémy pri určovaní druhu - je ťažké identifikovať vtáka v mladom veku.

Okolo mena je veľa legiend, aj keď nikto nevie, prečo sa tento tichý vták nazýva smiechom. V skutočnosti, dokonca aj v angličtine, sa názov vtáka prekladá ako „veľký čajok čierny.“ Nemôžete tiež hovoriť hovoriacim smiechom - zvuky na diaľku pripomínajú „Ha-ha-ha“ alebo viacnásobné „Au“. Možno pre niektorých objaviteľov to vyzeralo ako smiech.

Black-headed smiech lokalita

Pre vtáky tohto druhu je dôležitá prítomnosť veľkých a malých vodných plôch v okolí, pretože je to jediný zdroj výživy. Biotop v prírode siaha od pobrežia Krymu po veľké jazerá v Mongolsku, od Čany až po južnú časť Kaspického mora. Na tomto území, kde vtáky hniezdia v malých oblastiach a zónach, neexistuje spoločné osídlenie. Veľké slané a čerstvé jazerá, plytké morské vody, nádrže v stepi a púšti sú miestom, kde môžete stretnúť smiech čiernych hláv.

Black-headed smiech životný štýl

Čierny smiech, podobne ako iné druhy čajok, krásne letí, je schopný vznášať sa vo vzduchu, iba občas mával krídlami. Na vode sedí vysoko, vták sa neskočí do hĺbky. Smiech žije v početných kolóniách, v ktorých je až 100 párov jednotlivcov. V kolónii sú niekedy prítomné aj iné druhy čajok. Ale nekrížia sa medzi sebou, vtáky vždy dávajú prednosť partnerom svojho druhu. Black-headed smiech je veľmi opatrný, takmer nikdy nedá človeka blízko. Najviac potravy smiechu sú ryby - až 70 - 80%. Okrem rýb si vták môže vychutnať hmyz, obojživelníky, malé hlodavce a dokonca aj kurčatá iného vodného vtáctva. Vo väčšine prípadov je vták usadený, letí na zimovanie iba v prípade zamrznutia nádrže.

Hniezdenie uher

Black-headed smiech dosiahne zrelosť vo štvrtom roku života. Vtáky hniezdia aj vo veľkých kolóniách, takže vzdialenosť medzi hniezdami často nepresahuje niekoľko metrov. Hniezda smiechu často strieborné čajky.Hniezdne lokality sa vyberajú vzdialene, bez vegetácie. Ide spravidla o skalnaté ostrovy. Vtáčie hniezda sú postavené priamo na zemi a na pobreží vytvárajú malé vrúbky. Vegetácia je lemovaná vnútri - pod vodou alebo pod zemou. V spojke je zvyčajne asi 2 až 3 vajcia šedej, bažinovej alebo hnedej farby s niekoľkými roztrúsenými. Samica a samec inkubujú vajíčka striedavo 3 až 4 týždne, potom sa kurčatá vyliahnu jeden po druhom. Batoľatá prvých dní života majú biele chmýří, ktoré postupne sivé. Kurčatá sa dostanú do krídla asi po mesiaci a pol.

Hniezdenie uher

Smiech s čiernymi hlavami má slabo rozvinuté pocity rodičov. Vtáky často nechávajú kurčatá na určitú smrť iba preto, že nechcú kŕmiť svoje deti a starať sa o ne. Prekvapivo 80% kurčiat jednoducho neprežije. Deti sú náchylné na infekciu, môžu sa stať korisťou strieborných čajok a príbuzní sami často mláďatá drvia kurčatá vo všeobecnom zmätku a zhluku. Toto sa často pozoruje vo veľkých kolóniách, keď je hustota hniezd pomerne veľká. U vtákov tohto druhu sa vyvinul inštinkt všeobecnej starostlivosti o kurčatá, ktoré sa kombinujú v takzvaných „materských školách“. To znamená, že všetky deti sú zhromaždené v hromade, dospelí ich nerozdeľujú na priateľov a nepriateľov. Niektoré vtáky odlietajú pri hľadaní potravy, ďalšou časťou zostáva starostlivosť o dieťa a ochrana pred nepriateľmi. To vám umožní dať životaschopnosť aspoň určitej časti mláďat. V priemere žijú smiech smiechom 15 rokov.

Zaujímavý fakt o čiernomodom smiechu

Prekvapivo sú v mnohých kultúrach všetky druhy čajok, a najmä smiech čiernych hláv, symbolom ženského smútku a túžby matiek. Stačí si spomenúť na legendu ženy, ktorá sa zmenila na čajku stonajúcu po smútku potom, čo jej milovaný manžel - rybár zmizol v mori. Vysvetlenie spočíva v nahnevaných výkrikoch čajok - sú také smutné a depresívne, akoby vták skutočne trpel. Medzi námorníkmi sa spája veľa príznakov, z ktorých jeden hovorí, že čajky sú na pobreží nepríjemné. Ale veľký počet čajok nad vodou sľubuje veľký úlovok, pretože vtáky tiež dostávajú jedlo do mora.

Smiech čiernych hláv, dokonca pred niekoľkými desiatkami rokov, bol na pokraji vyhynutia - uľahčila to zlá ekológia, pytliactvo a zber vajec. Dnešná situácia sa zlepšila vďaka účinným ochranným opatreniam. Ľudstvo, konajúce v rovnakom duchu, si napriek tomu bude môcť udržať budúcu generáciu populácie černochov smiechu.

Video: smiech čierny (Larus ichthyaetus)

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
Masha
Masha

Páči sa mi tento vták!

wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy