Domová myš - opis, lokalita, životný štýl

U väčšiny ľudí sú myši spojené so škodcom. Tieto hlodavce sú napriek tomu veľmi priateľskí a spoločenskí a po bližšom oboznámení sa s nimi preukáže, že majú mnoho výhod. Myši môžu byť ideálnymi spoločníkmi aj pre najmenšie deti, pretože ich chov a starostlivosť si nevyžadujú takúto účasť, ako je to v prípade králika alebo morčaťa.

Domová myš

Domáca myš (mus musculus) je malý cicavec, ktorý patrí do radu hlodavcov a rodiny myší. Myši spočiatku žili na poliach a stepiach, keď sa ľudia prešli na sedavý životný štýl, myši sa stali obyvateľmi oblastí, v ktorých sa skladujú produkty zhromaždené ľuďmi. Domy, prístrešky, zásoby obilia sú prvotriednou zástavbou pre hlodavce a môžu slúžiť ako ochrana a ochrana pred dravcami.

Myši sa čoskoro zmenili na škodcov, ktorých sa muž marne pokúsil zničiť. Vďaka ich vysokej prispôsobivosti a rýchlemu šíreniu sú všetky pokusy o zničenie zbytočné. Pôvodne z ázijského kontinentu sa presťahovala do Európy v 16. storočí. Európania sa začali zaujímať o myš ako spoločníka až v 19. storočí. Neskôr sa začal používať v lekárskom výskume. Myší a ľudský podiel skutočne tvoria 95% z celkových génov. Vďaka malej veľkosti, rýchlemu vývoju a vysokej plodnosti je tento hlodavec ideálnym zvieraťom na výskum v rôznych oblastiach, ako sú: genetika, farmakológia atď.

Mali by ste vedieť, že v laboratóriách každý rok zomiera veľké množstvo hlodavcov. Preto by človek napriek ich sabotáži mal myši rešpektovať za to, že zachránili viac ako jeden ľudský život.

popis

Hmotnosť ženy sa pohybuje od 20 do 35 gramov, muž môže vážiť 20 až 50 gramov. Srdcová frekvencia u hlodavcov je pomerne vysoká - od 325 do 700 úderov za minútu. Priemerná telesná teplota je 37,1 ° C. Priemerná dĺžka života je jeden a pol až tri roky.

Myši majú 16 zubov: 2 horné a 2 dolné rezáky, 6 horných a 6 dolných stoličiek. Po celý život jej zuby neustále rastú, rezáky sú veľmi ostré a majú oranžový odtieň. Má 5 prstov na zadných nohách a 4 na prednej strane. Na prstoch rastú malé pazúry, ktoré jej umožňujú chytiť sa takmer na akomkoľvek povrchu, používa ich tiež na umývanie.

Tráviaci systém myši najlepšie absorbuje obilniny. Myš koprofága, to je jej podstielka, ktorá jej umožňuje obnoviť vitamíny. Vidí veľmi dobre v tme a svetlo môže spôsobiť jej nepohodlie. Hlodavec rozlišuje pohybujúce sa objekty lepšie ako stacionárne.

Chvost udržuje telesnú teplotu a pomáha pri navigácii vo vesmíre. Myš má veľmi dobre vyvinutý čuch, jej nos vám umožňuje dozvedieť sa viac o prostredí, spoznať ďalšie myši a nájsť cestu. Hlodavce spravidla rozptyľujú malé kvapky moču po ceste a vydávajú charakteristický zápach, ktorý im pomáha vrátiť sa naspäť do východiskového bodu. Nemajú potné žľazy, takže sa nepotia. Počúvanie na myšiach je veľmi vyvinuté, takže sú veľmi citlivé na ultrazvuk.

znak

Zviera je dosť plaché, ale vďaka správnemu skrúteniu je láskavý a poslušný. Vďaka zvedavosti a chamtivosti sa hlodavec priblíži k človeku. Niekedy sú myši agresívne, ale spravidla sú svojou povahou celkom láskavé, uhryznutia sú dosť zriedkavé.

Myš je veľmi elegantné zviera. Hlodavce zvyčajne radi komunikujú s ľuďmi a radi strávia čas v spoločnosti človeka.Vďaka svojej malej veľkosti a láskavosti je hlodavec vhodným priateľom pre malé deti (od 6 rokov).

Myš je prirodzene stádom zvierat, ktoré žijú v skupine v súlade so stanovenými pravidlami. V zajatí však môžu muži preukázať svoju dominanciu, preto musia žiť sami, inak nakoniec budú bojovať a môžu sa dokonca navzájom zabíjať. Niekedy môžu mužovia, príbuzní krvi, žiť spolu. Keďže ide o nočné zviera, väčšinu dňa bude spať.

habitat

Biotop domácej myši
Domáce myši sú rozšírené v širokom spektre mestských biotopov, vrátane domovov, tovární, skladov a obchodov. Vo vidieckych oblastiach sa radšej usadzujú na hospodárskych budovách alebo v blízkosti skládok. Mestské populácie domácich myší, ktoré žijú v budovách a okolo budov, obvykle nevykopávajú diery, ale skrývajú sa v medzerách v stenách a pod podlahou. Hniezda zvyčajne budujú z papiera a tkaniny, aby zvýšili teplo. Vo vidieckych oblastiach sa hlodavce snažia vyhnúť otvoreným biotopom, takže musia vykopávať plytké diery, v ktorých zhromažďujú zrno, trávu a klasy kukurice.

Ak hovoríme o životných podmienkach skrotených medveďov, potom pre hlodavca musíte vytvoriť určité podmienky. Najdôležitejšie je, že myš má svoje vlastné malé obydlie, napríklad bunku. Klietku neumiestňujte do miestnosti s jasným osvetlením. Ďalej je nevyhnutné, aby v bunke neboli žiadne prievan. Veľkosť domu by mala byť najmenej 600 cm (najlepšia možnosť by mala byť klietka 900 cm). Existujú rôzne modely domov. Napriek tomu, že plastové klietky sú veľmi atraktívne, je ťažké ich čistiť a ťažko vetrať. Modely drôtu sú vhodné za predpokladu, že vzdialenosť medzi tyčami nepresahuje 0,8 cm. Najvhodnejšou a najbezpečnejšou bunkou je plexisklo s hornou sieťou.

Poloha buniek je dôležitá pre pohodu myši. V miestnosti by nemalo horieť jasné svetlo, ktoré bude hlodavec dráždiť. Nemalo by byť umiestnené v blízkosti televízora alebo počítača, pretože ultrazvuk môže mať nepriaznivý vplyv na zviera. Ideálnou možnosťou by bolo umiestniť klietku do obývacej izby alebo do kuchyne. Terária a plastové skladovacie nádoby sa môžu tiež použiť ako kryty myši, ak sú dobre chránené a vetrané.

jedlo

Myš je všežravá, ale uprednostňuje obilné výrobky. Je veľmi chamtivá a veľmi selektívna. Hlodavec roztriedi svoje jedlo na také, ktoré sa vám páči a ktoré sa vám nepáči. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa kŕmiť myš extrudovaným jedlom. Toto jedlo obsahuje všetky výživné látky, ktoré myš potrebuje, a nebude ich triediť.

V ideálnom prípade by strava mala obsahovať 14 až 16% surových bielkovín, 4% tuku a 6% vlákniny. Potraviny a voda by mali byť vždy dostupné. Pre zmenu môže byť hlodavec niekedy kŕmený chutnými výrobkami, konkrétne:

Domáci výkon myši

 1. Ovocie a zelenina. Ananás, špargľa, mrkva, zeler, čerešňa, tekvica, cuketa, jahody, melón, repa, melón, papája, paprika, jablko, slivka, reďkovka, hrozno, banán. Ovocie a zelenina by sa mali umyť a vyčistiť zo semien a semien. Zeleninu a ovocie môžete kŕmiť nie viac ako 1-krát týždenne, inak to môže spôsobiť hnačku.
 2. Obilniny a semená. Ovos, ryža, kukuričné ​​vločky, chlieb, kuskus, ryža s makom, viaczrnný chlieb a sušienky, slnečnicové semienka, tekvica, kukuričné ​​jadro.
 3. Iné výrobky. Sójové mlieko, syr, vajcia, ryža a surové cestoviny, tvrdý chlieb, šunka, kuracie prsia.

Varovanie! Nikdy nedávajte myši čokoládu, pečivo, cibuľu, príliš mastné, sladké alebo slané jedlá.

starostlivosť

 1. Bath. Myš je celkom elegantné zviera, zvyčajne sa nevyžaduje kúpanie. Ak sa hlodavec zašpiní, môžete ho utrieť navlhčenou textíliou. Myš by nemala byť umiestnená do vody, nebude sa jej to páčiť. Okrem toho existuje riziko, že nachladne.
 2. Čistenie. Tento postup je opäť voliteľný, myš vie, ako to urobiť sami. Ale niekedy je možné vykonať čistenie. Pomôže to odstrániť mŕtve vlasy a vyhladiť vlasy. Na čistenie by sa mala používať zubná kefka s veľmi mäkkými štetinami.
 3. Pazúry. Neskúšajte strihať pazúry nožnicami, pretože ich môžete poškodiť.
 4. Starostlivosť v starobe. Myš starne veľmi rýchlo, 1 mesiac sa rovná 2 ľudským rokom. Stáva sa pokojnejšou, menej aktívnou a veľa spí, jej kabát sa stáva menej krásnym, pretože sa oveľa menej podporuje. Udržujte ju v teple, dávajte jej obľúbené dobroty a zaobchádzajte s ňou opatrne.

rozmnožovanie

Myš sa môže množiť po celý rok. Odporúčaný vek rozmnožovania pre samicu je od 3 do 6 mesiacov. Myš môže počas svojho života porodiť najviac dvakrát. Samec je po celý rok plodný.

Chov domácich myší

Tehotenstvo trvá od 19 do 21 dní. Je mimoriadne dôležité oddeliť samca od samice pred narodením teliat, aby samec nemohol jesť ani oplodniť samicu, čo spôsobilo vážne poškodenie zdravia matky a myší. Do tej istej klietky môžete dať ďalšiu samicu, postará sa o deti, umyje sa a zahreje, čo pomôže matke. To sa dá urobiť za predpokladu, že samice boli známe už pred tehotenstvom a dobre vychádzali. Je nevyhnutné nepridávať do bunky nových jedincov počas tehotenstva a po pôrode. Pred pôrodom sprístupnite žene materiály potrebné na vytvorenie teplého a útulného hniezda. Môže ísť o servítky, papier, lepenku, seno atď.

kanibalizmus

Niekedy myši jedia svojich potomkov. To neznamená, že myš je agresívna alebo šialená, pretože je to pre nich celkom bežné. Toto správanie môže byť z niekoľkých dôvodov:

 • Nedostatok jedla alebo nápojov.
 • Prvý vrh.
 • Vyčerpanie alebo stres.
 • Omylom (po narodení myš žerie placentu a môže náhodne zjesť dieťa).
 • Počet detí je príliš vysoký.
 • Mŕtvo narodené a škaredé mláďa.

Preto je dôležité, aby myš mala vždy dostatok potravy a vody. Klietku nezabudnite vyčistiť.

domestikácie

Myš sa spravidla nebojí komunikovať s osobou. Je dôležité dať hlodavcovi niekoľko dní, aby si mohol zvyknúť na nové prostredie (2-3 dni). Pokúste sa myš vytiahnuť z klietky a nakŕmiť ju z rúk. Postupom času, keď sa stane zvykom, príde sám. Počas jedla sa ho snažte držať v rukách, zdvihnite ho a zvyšte tak frekvenciu a trvanie východu. Čím viac starostlivosti o hlodavce, tým bude to sebavedomejšie a poslušnejšie. Vždy, keď príde čas na jedlo, vydajte rovnaký zvuk: cvaknutie pier alebo jazyka. Je to potrebné, aby si myš zvykla na zvuk a automaticky naň bežala. Niektoré myši nemajú radi manipuláciu, takže skrotenie nie je vždy úspešné.

Tipy na starostlivosť

Myš potrebuje denné prechádzky mimo klietky, kde by sa mohla baviť a relaxovať. Na tento účel môžete využiť malý park alebo vytvoriť ihrisko pre malého hlodavca. Uvoľnite svoju fantáziu a vytvorte mini-platformu pomocou kartónových a plastových krabíc.

Nikdy nedovoľte, aby sa vaša myš voľne pohybovala po dome, pretože môže vzniknúť veľa problémov. Okrem toho, že môže zahryznúť nábytok alebo kábel, môže dôjsť k poškodeniu hlodavca, ak si jeho prítomnosť nevšimnete. Z tohto dôvodu sa odporúča kúpiť priehľadnú plastovú guľu a umiestniť do nej zviera, takže bude môcť bežať kdekoľvek chce a bude úplne bezpečná.

Hlodavci, ktorí žijú sami, potrebujú zvýšenú pozornosť a kontakt s ľuďmi. Myš bude rád preliezť vlasy, vkradnúť sa do rukávov a schovať sa do vreciek.

Ak z nejakého dôvodu potrebujete vziať myš so sebou, musíte ju prepravovať v špeciálnej klietke určenej špeciálne na tento účel. Vyberte plastové prepravné klietky. Tieto typy buniek môžu zviera chrániť pred prievanom a sú pre domáceho zvieraťa pohodlnejšie a znižujú riziko úniku. Pri preprave do klietky je zakázané umiestňovať nádoby s vodou, pretože existuje riziko, že sa tekutina vyleje. Je lepšie pravidelne kŕmiť zviera ovocím alebo šťavnatou zeleninou, ktorá myši neumožňuje cítiť smäd. Počas prestávok môžete dať hlodavcovi drink z nádoby s vodou.

Nikdy nenechávajte myš v aute so zatvorenými oknami alebo na priamom slnečnom svetle.

Video: zaujímavé fakty o myšiach

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy