Fieldbird - opis, lokalita, zaujímavé fakty

Drozdná rodina je veľmi početná. Zahŕňa viac ako tucet druhov vtákov. Fieldfare je jedným z najväčších vtákov medzi všetkými členmi rodiny. Až donedávna nebolo možné vidieť pole lesa v meste alebo v inej osade. Zástupcovia tohto druhu vtákov žili iba v lese. Dnes, v skutočnosti, že nemôžu nájsť dostatok potravín pre seba vo svojom prostredí, môžu byť často videní v meste. Vtáky hľadajú jedlo, kde sú stromy so svojimi obľúbenými bobuľami. Sú to parky, námestia a tiež záhrady na popol.

Horská drozd

V Rusku je týchto kosov veľa. Väčšina z nich je na Sibíri. Okrem toho sa tento druh šíri takmer po celej Európe.

Vták trávi zimu v krajinách strednej Ázie, v severných regiónoch Afriky. Niektorí ľudia radšej lietajú na Kaukaz.

popis

Tento vták, aj keď nie je veľmi svetlý, možno ho ťažko zamieňať s akýmikoľvek inými vtákmi. Ako už bolo spomenuté, medzi kosmi je to pomerne veľký zástupca. Dĺžka tela dosahuje asi 25 cm a rozpätie krídel v tomto prípade je asi 50 cm alebo o niečo menšie. Perie v oblasti blízko chvosta, čiastočne na hlave, ako aj na krku, má popolavú sivú farbu.

V zadnej časti je vták pokrytý hnedým perím. Perie na hrudi je biele, má mierne zlatý plak a veľa malých tmavých pruhov. Je ťažké odlíšiť poľnú daň od muža od ženy. Koniec koncov, farba peria je pre nich takmer rovnaká. U mladých jedincov má perie rovnakú farbu ako u dospelých. Ich charakteristickou črtou je, že sfarbenie je trochu bledšie ako sfarbenie dospelých vtákov. Zistilo sa, že v prírode zástupcovia tohto druhu žijú v priemere od 10 do 16 rokov.

spôsob života

Niektorí poľní vtáci na zimovanie zostávajú vo svojich hniezdnych miestach na zimovanie, to znamená, že ich životný štýl je sedavý. Zvyšok migruje v závislosti od ročného obdobia.

Znášajú chlad dosť zle. Ak v zime nemôžu nájsť jedlo pre seba, odletia do teplejších oblastí, aby mohli bezpečne zimovať. Zároveň počas migrácie zomiera pomerne veľa vtákov. Početnosť je ovplyvnená poveternostnými podmienkami. Ak v priebehu niekoľkých rokov sú mrazy v zime príliš silné, počet druhov sa zníži.

Tieto vtáky sú veľmi podobné ostatným predstaviteľom čiernych vtákov - čeľade bieločelej. Sú si podobné chovaním aj povahou výživy. Preto sa často zástupcovia týchto dvoch druhov kombinujú do bežných kŕdľov. Horský popol je tak pomenovaný, pretože bobule horského popola sú ich obľúbenou pochúťkou. Radšej sa usídlia, kde môžete jesť veľa. Zaberajú určité územie v blízkosti húštiny a chránia ho pred ostatnými vtákmi, ktorí by si radi užili horský popol.

Správanie sa týchto vtákov má jednu vlastnosť. Keď zaútočia na nepriateľa, zvyčajne zaútočia vlastnými trusmi. Pre iné vtáky, ktoré nemajú radi horský popol, to predstavuje určité nebezpečenstvo. Koniec koncov, ak bude perie vtáka rozmazané trusom, potom sa prilepí k sebe. V dôsledku toho vták stratí svoju schopnosť lietať. Pomerne často sú ľudia, ktorí sa ocitnú na nesprávnom mieste, vystavení takýmto útokom poľnými poľami.

Tieto vtáky majú tendenciu vydávať veľa hluku. Zároveň vydávajú nepríjemné zvuky. Majú praskavý a bublajúci hlas. Ak je vták z nejakého dôvodu vystrašený alebo nahnevaný, tieto zvuky budú obzvlášť ostré a hlasné. Spievanie tohto druhu vtákov tiež nie je príliš atraktívne. Áno, a môžete to počuť veľmi zriedka.

Fakt! V okamihoch intenzívneho podráždenia a nespokojnosti vták zdvihne chvost. Na tomto základe si ostatné vtáky okamžite uvedomia, že poľné cestovné je pripravené na útok.

Tento druh sa vyznačuje nevrlým charakterom, takže je ľahké vyprovokovať poľnú daň, ktorá vyprovokuje boj a škandál. To sa už dlho dozvedeli dravci, ktorí túto funkciu často používajú. Ich hniezda sa často stávajú obeťami stáda havranov. Niektorí rozptyľujú drozd, aby ho rozhnevali a vyprovokovali boj, zatiaľ čo iní pokojne vzali vajcia.

Funkcie napájania

Výživové vlastnosti drozdu
Najrozmanitejšia strava pre poľné cestovné v lete. Jesť hmyz, červy a pavúkovce. Niekedy si môžu tiež pochutnať na slimákoch. A keď začnú dozrievať rôzne bobule, prepne sa na ne vták. Obzvlášť majú radi horský popol.

Majú radi aj ovocie, napríklad jablká a hrušky. Vták klope ovocie a bobule, sedí priamo na vetve alebo ich zdvíha zo zeme. Tieto vtáky sú skutočne sladké.

Ak dozrie veľké množstvo popola, drozd nebude lietať na juh, ale zimu strávi na hniezdnych miestach. V zime sa živia nielen horským popolom. Ale tiež s divou ružou, bazou čiernej, kalina.

Vo februári je hľadanie potravín mimoriadne ťažké. Keď už boli všetky zásoby bobúľ zjedené, vtáky sa začnú kŕmiť bezstavovcami nachádzajúcimi sa vo vodných útvaroch. Na jar sa kŕmia na poli. Keď je pôda zoraná, v nej sa nachádza mnoho lariev rôznych druhov hmyzu.

hniezdenia

Pred položením vajec si pár týchto kosov vybaví hniezdo. Žena je priamo zapojená do výstavby. A muž v tejto dobe horlivo strážia budúci domov. Postavené hniezdo má tvar misky. Vyrába sa zo suchej trávy, ktorá je vzájomne spojená pomocou hliny a koreňov. Vnútorný povrch je potiahnutý mäkkým materiálom. Hniezdo tohto vtáka sa spravidla nachádza na strome na mieste vidlice silných konárov. Hniezdia v malých kolóniách, v ktorých je asi 6-7 párov. Kolónie sú niekedy početnejšie.

Hniezdenie poľných vtákov

Párenie sa začína na začiatku mája. V jednej spojke majú vtáky asi 4 až 7 vajec. Majú maskovaciu farbu - zelenú s malými hnedými škvrnami. Žena ich vyliahla. Samec zároveň neprináša jedlo, preto musí vtáka odvádzať potravu z vyliahnutia.

Kurčatá sa objavujú v polovici mája. Taktiež veľmi rýchlo odlietajú od svojich rodičov - do konca mája. O deti sa starajú potomkovia.

Už v júni začína pár poľných polí druhú spojku, v ktorej je spravidla menší počet vajec. Rodičia týmto kurčatám prinášajú rôzne bobule.

Výhody a poškodenia hydiny

Tieto vtáky síce milujú lesné bobule, ale ak narazia na záhradu, v ktorej rastú kultivované kríky a stromy so sladkými bobuľami a ovocím, potom ich drozdia ešte stále nezrelé.

Ak rastie horský popol, ktorý zistí stádo týchto vtákov, vlastníci si úrodu nebudú môcť užiť. Dobre si pamätajú miesta, kde je možné nájsť jedlo. Preto sa strom stane ich miestom kŕmenia nielen tento rok, ale aj nasledujúci rok. Navyše, do záhrady bude lietať stále viac nových vtákov.

Stáda týchto vtákov často útočia na polia jahodami a spôsobujú im značné škody. Keď na záhrade nie sú žiadne ovocie, jedia v lese. A keď dozrievajú čerešne, ríbezle a jablká, opäť lietajú do záhrady.

Tieto vtáky však prinášajú aj určité výhody pre horský popol. Semená, ktoré vtáka nechajú nestrávené, potom rastú oveľa lepšie. Je to spôsobené pôsobením žalúdočnej šťavy vtáka. Niektorí záhradníci to vedia a používajú pri pestovaní horského popola.

Video: Kos (Turdus pilaris)

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy