Husa bielohlavá - popis, lokalita, zaujímavé fakty

Vták je o niečo menší ako jeho domáci príbuzný a vymenila si teplý dom za nekonečné rozpínanie tundry. Jeho počet neustále klesá pod tlakom vonkajších zmien, keďže sa prostredie mení. Drsné životné podmienky vyvolávajú vysokú úmrtnosť mladých rastlín, ale husi sa každý rok tvrdohlavo vracajú na pobrežie Beringovho mora, ktorého studené vlny, ktoré videli, ako sa vyliahli z vajíčka.

Biela hus

Severná pohľadná

Hlavným rozdielom medzi husou - vybielenou od ostatných príbuzných bola jej farba. Zdalo sa, že je oblečený do reťazovej pošty z malých pestrých odkazov a iba jeho hlava a krk zostali biele. Modrý odtieň so sivým odtieňom vytvára úžasný kontrast s hnedým prsníkom a bielou hlavou. Elegantné perie nie je nápadné, ale plní ochrannú funkciu. Vtáka je ťažké vidieť medzi pobrežnými kameňmi a ešte ťažšie ho vidieť na trblietajúcich sa morských vlnách. Hmotnosť dospelého sa pohybuje medzi 2,5 kg, charakteristickým znakom tohto druhu je krátky hrubý krk. Medzi farbou samca a samice nie je nijaký osobitný rozdiel.

Husi obývajú Čukotku na Aljaške. Niekoľko kolónií sa usadilo na ostrovoch sv. Vavrinca. Takéto obmedzené prostredie sa stalo jedným z dôvodov postupného úbytku populácie tohto druhu. V zime lietajú vtáky na Kurilské, aleutské a veliteľské ostrovy.

Menu hus obsahuje jedlá z rastlín, jedia listy, konáre, korene, kvetenstvo. Ochotne hodia slávky a kôrovce. Aby vytiahli jedlo, sklopia hlavu do vody a starostlivo vyhľadávajú pochúťky. Ornitológovia niekedy pozorujú zaujímavý obrázok, keď hus s jeho zobákom a labkami vytvorí dieru v plytkej vode a zachytí z nej padajúce mäkkýše.

Rodinné záležitosti

Páry sa vytvárajú na celý život alebo do smrti jedného z partnerov. Samica sa zaoberá výberom miesta a stavbou hniezda. Mužovi je pridelená úloha strážcu a obrancu územia. Agresívne reaguje na všetky bytosti, ktoré sa odvážia porušovať hranice územia, šíri jeho krídla, hrozivo syčajú a šliapajú na nepriateľa. Na hniezdenie a topenie absorbujú tundru s nízkou trávou, pobrežia zátok, lagún a morskú pobrežnú zónu.

V hniezde sa nachádza 3 až 8 vajec, najčastejšie sa vyskytujú spojky s 5 vajcami. Samica inkubuje kurčatá 24 až 25 dní, čo umožňuje natiahnutie nôh iba na pár minút, prakticky bez toho, aby sa odchýlilo z hniezda. Kým sa objavia housata, stráca pätinu svojej váhy. Kurčatá dozrievajú dlhú dobu, takže tí, ktorí sa objavili skoro, budú silnejší a lepšie prežijú zimu. Až mesiac, niekedy aj dlhšie, sú housatky pokryté hustým šedivým chmýrom, ktoré sa plne spoliehajú na 47. deň života. Začnú však lietať skoro, asi 2 mesiace po narodení.

Rodina už dlho nezostáva v hniezde, radšej sa priblíži k bažinatým hejnom pobrežnej zóny už 10 dní, kde je jedlo väčšie a bezpečnejšie. Husi utekajúci nepriatelia na vode. Líšky, sovy, orly, zlaté orly, líšky polárne, norky sa tam nemôžu dostať.

Prvú zimu kurčatá neodchádzajú ďaleko od svojich rodičov a spoločne sa vracajú na svoje hniezdiská. Tu sa ich cesty líšia, pretože dospelá žena začne klásť vajíčka iba vo veku 3 až 4 rokov a vytvorená dvojica nebude tolerovať nikoho, dokonca ani staršie deti, na svojom území počas obdobia rozmnožovania.

Napriek tomu, že vták opatrne chráni hniezdo, do neho sa často vrhajú vajíčka iných druhov alebo susedný pár husí. Samica ho vezme a inkubuje s ňou.

Zaujímavé fakty

Anser canagicus
Biele husi sa neskrývajú pred pozorovateľmi a pokojne liečia cudzincov, kým sa nedostanú na ich územie.Preto sa o nich vie, že:

  1. Charakteristický rys - iba dospelé vtáky majú biely krk a hlavu.
  2. Dospelí sú veľmi tichí, ich hlas je ťažké počuť.
  3. Vtáky tohto druhu boli v zajatí dobre zakorenené a sú chované ako domáce zvieratá.
  4. V roku 1998 bola v rámci série Červená kniha vydaná minca, na ktorej bol položený obraz husi - belavého nositeľa.

Biela hus je uvedená v Červenej knihe, jej počet v prírode postupne klesá. Tento pohľadný muž je pod ochranou zákona a existuje nádej, že sa tento názor zachová.

Video: Biela hus (Anser canagicus)

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy