Ako čistiť panvicu od sadzí doma

Ani jedna žena v domácnosti nedokáže zvládnuť problém s sadzami v panvici. Aj keď je na moderných trhoch prezentovaný široký sortiment rôznych detergentov a čistiacich prostriedkov, nie vždy sú schopní vyrovnať sa s úlohou čistenia panvy zo sadla a sadze.

Ako vyčistiť panvicu od sadzí

Druhy panvíc

Aby ste sa zbavili sadzí, musíte poznať druhy a materiály, z ktorých sú panvice vyrobené.

 1. Liatinová panva sa považuje za najťažšiu a najkvalitnejšiu. Sú to práve oni, ktorí často zdedia babičky a zbierajú na seba veľa tuku.
 2. Nepriľnavý teflónový produkt je už vybavený prostriedkami na ochranu a čistenie proti spáleniu. Nezaručuje však úplnú neprítomnosť spálených sadzí zvonka.
 3. Ušľachtilá oceľ a keramika vyžadujú veľmi starostlivé čistenie špeciálnymi výrobkami.

Stojí za to hovoriť o tom, ako odstraňovať vodný kameň z určitého typu panvice.

Moderné čistiace prostriedky

Dnes si ľudstvo nemôže predstaviť svoj život bez domácich chemikálií. Je však potrebné si uvedomiť, že ho musíte používať správne. Napríklad nie každý vie, že niektoré výrobky sú veľmi slabo umyté z povrchu obyčajnou vodou.

Odborníci odporúčajú použitie takýchto látok v malom množstve pri čistení popálenín na panviciach. Ideálne sú ochranné známky Fairy, AOS, Sanita, Gala a Silit. Pri práci s týmito chemikáliami je potrebné dodržiavať určité pravidlá: používajte špeciálne rukavice vyrobené z gumy, respirátor. Okrem toho nezabudnite vetrať miestnosť digestorom alebo oknami.

Ako vyčistiť panvice od nahromadeného horenia

Predtým, ako začnete čistiť produkt od sadzí, mali by ste pochopiť, čo to je a ako sa ukázalo. Kal je vrstva tuku, ktorá sa vytvára pri zahrievaní panvy. Zvyčajne sa rýchlo usadzuje na stene produktu, vo vnútri aj zvonka. Tieto vrstvy, ktoré sa hromadia v priebehu rokov, sú skutočnou nočnou morou pre milovníkov čistoty, zvyknutí na lesk a žiaru jedál.

Ako čistiť panvice

Ak sa chemikálie pre domácnosť nedokážu vyrovnať s problémom, môžete vyskúšať ďalšie možnosti čistenia:

 1. Hliníkovú panvicu je zakázané umývať prostriedkami, ktoré obsahujú abrazívne častice. Neotierajte ho ani kovovými kefami. Je vhodné použiť jedlú sódu a mäkkú handru.
 2. Nepriľnavý povlak sa obáva aj agresívnych domácich chemikálií, ktoré často poškodzujú teflón. A ak je povrchová vrstva dokonca trochu poškriabaná, môže sa produkt zlikvidovať. Majiteľom takejto panvice sa odporúča variť ju v jedinečnom riešení. Na jej prípravu by ste mali vziať 200 gramov čistiaceho prostriedku na riad, 3 polievkové lyžice sódy a rozpustiť ich vo fľaši horúcej vody. Všetko dobre premiešajte a nechajte variť. Potom tam vložte panvicu a povarte ju asi 30 minút. Potom bezpečne vystúpte a opláchnite tečúcou vodou.
 3. Pri používaní výrobkov z teflónu nepoužívajte kovové predmety. Snažte sa ich nevystavovať extrémnym teplotám: neponárajte ich do studenej vody bezprostredne po varení.
 4. Nerezová oceľ má veľké mínus: spaľuje jedlo. Ak ste si však kúpili krásny produkt, situácia vyrieši bežná soľ. Aby ste z poťahu odstránili zvyšky jedla, musíte na dno panvice rozptýliť pol pohára soli a nechať niekoľko hodín nasiaknuť.Po takomto zásahu sa môže plak ľahko odstrániť z produktu. Ak máte sódu po ruke, môžete ju použiť. Tento produkt sa tiež používa na čistenie iných jedál: misiek, hrnčekov a panvíc.
 5. Aktívne uhlie je dobre umývané panvicou z nehrdzavejúcej ocele, opatrne rozdrvené a aplikované na problémové oblasti. Na uhlie sa odporúča naliať trochu vody a nechať pôsobiť 20 minút. Potom stačí iba umyť roztok spolu so sadzami pomocou tuhej kefy.
 6. Špecialisti odporúčajú umývať keramické panvice profesionálnymi prostriedkami pomocou mäkkých handier. Po prvom použití tohto výrobku ho utrite roztokom soli, opláchnite ho tečúcou vodou a utrite suchou handrou. Ak chcete používať svoju obľúbenú keramickú panvicu na dlhú dobu, nikdy ju neponárajte do studenej vody, aby ste namočili spálené jedlo.

Ako umývať liatinové panvice

Najnáročnejšou úlohou v kuchyni je čistenie starých liatinových panvíc. Takéto výrobky trvajú vďaka svojej vynikajúcej kvalite desaťročia. Nevýhodou tu sú sadze, ktoré sa akumulujú po dlhú dobu vonku. Vrstva tuku sa postupom času stáva veľmi ťažkou a ťažko sa odstraňuje. Existuje niekoľko spoľahlivých a účinných spôsobov zaobchádzania s sadzami zdedenými od našich babičiek:

Ako umývať liatinové panvice

 1. Čistenie tukovej vrstvy pri vysokých teplotách. Ak chcete túto metódu previesť do činnosti, musíte na oheň položiť panvicu a vypáliť jej strany plynom. Remeselníci dokážu dokonale vyčistiť produkt pomocou dúchadiel a brúsok. Jedná sa o pomerne účinné možnosti, ale odporúča sa ich precvičiť na otvorenom priestranstve a nie vo vašej vlastnej kuchyni.
 2. Za dobré sa považuje toto riešenie: 100 gramov hoblín mydla na pranie, 0,5 kilogramu sódy a 100 gramov silikátového lepidla. Všetky prísady sa zmiešajú s 10 litrami vody, nalejú sa do širokej misky a zapália. Dajte sem panvicu a varte asi 30 minút. Potom plyn vypnite, roztok ochladte, produkt vyberte a vypláchnite vodou z vodovodu. Takéto činnosti poskytujú záruku, že škvára zostane vo vode a panvica sa stane novou.
 3. Ľahšou možnosťou čistenia liatiny je piesková sauna. Vezmite panvicu, nalejte do nej vrstvu piesku a položte na oheň. Produkt nechajte 3 hodiny v ohni. Táto metóda vám ušetrí únavné čistenie, ale má výraznú mínus - špecifickú vôňu.
 4. Pokúste sa zobrať 1 šálka octu a 3 šálky vody, zamiešať a naliať do produktu na 5 hodín. Neustále monitorujte hladinu vody v panvici. Takéto čistenie nestojí za to veľa fyzickej námahy, ale nebude to prospešné pre vašu vôňu. Nezabudnite zapnúť kapotu alebo otvoriť okná, aby nedošlo k otrave parami octu. Ak liatina po vyčistení začala cítiť ako ocot, potom ju povarte roztokom sódy povarením.
 5. Kúpte si balenie aktívneho uhlia, melte ho a namočte ho do vody. Posypte panvicu týmto produktom a po hodine ju umyte saponátom.

Ako čistiť hliníkovú panvicu

Ako je uvedené vyššie, hliníkové výrobky sa nemôžu trieť drsnými špongiami a drsnými čistiacimi prostriedkami. Ideálnou možnosťou je sóda, ktorá sa dobre vyrovnáva s tukovou vrstvou vo vnútri a zvonka produktu.

Ako čistiť hliníkovú panvicu

Položte sódu na mäkkú handričku a jemne ňou utrite povrch panvice. Ak pre vás táto možnosť nie je prijateľná, môžete variť nádobu v roztoku sódy približne 30 minút.

Ako čistiť panvice v umývačkách riadu

Táto metóda je veľmi obľúbená u žien, pretože stačí do stroja vložiť panvicu, zapnúť požadovanú funkciu a ísť o svoje podnikanie. Umývačka riadu nezávisle zbaví riadu sadze. Cyklus sa môže podľa potreby niekoľkokrát opakovať.

Všetky spôsoby čistenia sú dobré, napriek tomu sa však snažte o výrobok starať včas, aby pri jeho používaní nedošlo k problémom.

Video: Čistenie uhlíkovej panvy čistou vodou

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy