Ako pripraviť stenu na tekuté tapety

V súčasnosti v stavebníctve nájdete veľké množstvo materiálov určených na dekoratívne dekorácie stien. Spolu s modernými papierovými tapetami získali tekuté tapety veľkú popularitu - sú ľahko použiteľné, majú špeciálny štýl a sú schopní potešiť svojich majiteľov s nedotknutou krásou po mnoho rokov. Každý vie o pozitívnych vlastnostiach tekutej tapety, ale pri ich aplikácii na stenu môže dôjsť k niektorým problémom: ako správne pripraviť stenu, musí byť zarovnaná alebo ponechaná v rovnakej polohe? Tieto a ďalšie otázky pomôžu odpovedať na náš článok.

Ako pripraviť stenu na tekuté tapety

Čo je tekutá tapeta

Kvapalné tapety sú často zamieňané s dekoratívnymi povrchovými úpravami, dokonca aj predajcovia malých obchodov môžu s istotou povedať, že ide o rovnaký materiál. V skutočnosti je tekutá tapeta výrazne odlišná od sadry v zložení aj v spôsobe aplikácie.

Tekuté tapety sa skladajú z drvených vlákien celulózy a hodvábu, farebného pigmentu, dekoratívnych prísad a lepidla. Tento konečný materiál nevyžaduje podrobnú prípravu, pretože pri nanášaní dekoratívnej omietky sú tu však aj niektoré nuansy. Ďalším zásadným rozdielom od dekoratívnej omietky je vytvorenie rovného povrchu po celom obvode steny. Pretože tekutá tapeta je pomerne drahý materiál, je potrebné, aby ani časom nestratila svoj pôvodný vzhľad a farba steny má na to osobitný vzťah.

Prečo potrebujete pripraviť povrch steny vopred

Ako už bolo uvedené vyššie, tekuté tapety sú dosť drahým materiálom, preto stojí za to vziať na seba prípravu steny so všetkou zodpovednosťou. Vzhľadom k tomu, že tento materiál sa skladá z niekoľkých hustých zložiek a vody, tapeta môže v priebehu času meniť farbu, čím získava tmavší alebo svetlejší odtieň, čím kazí celý štýl a dizajn miestnosti. Ak chcete šetriť materiál a peniaze, musíte povrch starostlivo vyrovnať, odstrániť depresie a tuberkulózy, aby tekutá tapeta ležala rovnomerne.

Existuje niekoľko všeobecných pokynov na prípravu steny:

 1. Pred nanesením tekutej tapety je potrebné dôkladne skontrolovať, či na stene nie sú malé skrutky, nechty a iné kovové predmety. Postupom času môžu začať hrdzaviť, čo nepriaznivo ovplyvní tapetu.
 2. Opatrne odstráňte zo steny všetky zvyšky predtým aplikovaného dekoratívneho materiálu - zoškrabte farbu, tapetu, lepidlo.
 3. Náterom. Naneste monofónnu vodnú disperznú farbu, zvyčajne svetlý odtieň.

Je potrebné dodať, že ide iba o všeobecné odporúčania na prípravu steny na nanášanie tekutých tapiet. V závislosti od typu a materiálu stien sa budú líšiť aj prípravné činnosti.

Ako pripraviť betónovú stenu na nanášanie tekutých tapiet

Ak sa chystáte aplikovať tekutú tapetu v úplne novom byte alebo v dome, kde sú steny omietnuté, princíp činnosti sa mierne líši od všeobecných odporúčaní. Pretože betón alebo omietnutý povrch absorbuje veľké množstvo vlhkosti, nemá zmysel natierať stenu vodnou disperziou - aj po 15 aplikovaných vrstvách bude stena stále rovnaká šedá a nebude monofónna. Nemôžete použiť olejové farby - nedovoľujú dýchanie stien a zloženie tekutých tapiet sa na akrylový povrch dobre nehodí. Ideálnym riešením by v tomto prípade bol sadrokartónový tmel.Má biely odtieň, hustú štruktúru, ktorá je potrebná pre postupy. Zmes sadrokartónu je potrebné aplikovať silnou vrstvou, aby sa všetky hrbole a drsnosť skryli a farba steny bola svetlejšia.

Ako pripraviť betónovú stenu na nanášanie tekutých tapiet

Teraz, keď existuje vodoodpudivý podklad, nanesie sa zmes pôdy a natrie sa vodou disperznou farbou (musíte vytvoriť 3 vrstvy). Pokiaľ nie je v blízkosti žiadny základný náter alebo ste ho zabudli kúpiť, môžete ho nahradiť lepidlom PVA, ktoré je zmiešané s farbou v pomere 1: 2.

Ako sa pripraviť na nástenné dekorácie starého domu

Dekorácie stien v starých domoch, ako je napríklad Chruščov, si vyžadujú osobitnú starostlivosť, pretože výrobné materiály nie sú známe a nie je možné uhádnuť, či sa škvrna objaví niekde alebo nie, a úroveň rovnomernosti stien nám umožňuje priať si to najlepšie. Preto by mal byť proces maľovania a vyrovnávania venovaný viac času a úsilia. Aby nedošlo k vyčiarknutiu všetkých vykonaných opráv, je potrebné zaobchádzať so všetkými fázami prípravných prác zodpovednejšie.

 1. Najprv je potrebné odstrániť všetky predchádzajúce dekorácie - vyčistiť steny tapety, odstrániť klince, skrutky atď.
 2. Steny očistite základným náterom alebo špeciálnou zmesou, ktorá je určená na aplikáciu pod tekuté tapety.
 3. Po zaschnutí základného náteru znova naneste zmes primerov, aby ste dosiahli najlepší výsledok.
 4. Potom musí byť stena natretá vodou disperznou farbou v dvoch vrstvách. Ak si myslíte, že je to príliš veľa, môžete vás ubezpečiť: tekutá tapeta je potešením príliš drahá a je nepravdepodobné, že sa rozhodnete ju každý rok zmeniť. Nepriamo postupujte podľa všetkých pokynov, aby vám vykonaná práca priniesla radosť, a nie nové problémy, ako napríklad odstránenie škvŕn alebo zníženie spotreby tekutých tapiet.
 5. Po zaschnutí posledného náteru pokračujte nanesením naj dekoratívnejšej povrchovej úpravy. Keďže sú vytvorené všetky podmienky, zdobenie stien tekutou tapetou bude jednoduché a jednoduché.

Ako sa pripraviť na sadrokartónové dekorácie stien

Sadrokartón je najobľúbenejší stavebný materiál, ktorý sa staviteľom naozaj páči, a to kvôli jeho univerzálnosti, ľahkej inštalácii a mnohým ďalším pozitívnym vlastnostiam. Ale ak si myslíte, že tekutý tapetový povrch na sadrokartónové povrchy je možné aplikovať bez ďalších príprav, máte hlboké omyly. Sadrokartón, aj keď má štandardné vlastnosti, nie je dobrým základom pre tekuté tapety, pretože je schopný absorbovať vlhkosť, na stene sadrokartónu sa môžu objaviť škvrny od kovových skrutiek - môžete vymenovať mnoho neočakávaných situácií, ktoré môžu vyvrátiť všetko vaše úsilie, pokaziť celé novovytvorené prostredie. Aby ste predišli takému poľutovaniahodnému výsledku, odporúčame vám postupovať podľa niektorých dôležitých tipov:

Ako sa pripraviť na sadrokartónové dekorácie stien

 1. Niektorí majstri sa domnievajú, že stačí len natrieť škáry ľahkou farbou, pretože samotný povrch už má biely odtieň. Tento prístup často spôsobuje opačný efekt - farebné pruhy pôsobia ako jasný kontrast a oblasť pod sadrokartónom zostáva šedá. Aby ste predišli takýmto situáciám, neodporúčame vám šetriť peniaze, ale vopred natierať celý povrch štukovou zmesou, tenkou vrstvou, aby ste vyrovnali celú štruktúru steny.
 2. Biela vodná disperzia musí byť tiež použitá na celom povrchu stien, aby nedošlo k jedinému jasnému prízvuku - celá stena by mala byť monofónna.
 3. Po zaschnutí vrstvy náteru sa prísne dodržiavajú všetky podrobnosti o práci, môžete začať nanášať aj tekutú tapetu.

Niekoľko užitočných nálezov:

 1. Ak chcete proces prípravy stien zo sádrokartónu trochu zjednodušiť, nemôžete použiť vodnú disperznú farbu, ale musíte do omietky pridať lepidlo PVA, aby vrstva mala aj odpudivé vlastnosti.
 2. Na vyhladenie stien a rovnomerné rozloženie omietky môžete na túto prácu použiť úplne bežné materiály - špachtle, stierky, škárky. V závislosti od kvality steny a štruktúry si môžete sami zvoliť ten správny nástroj.
 3. Ak sú na stene „netesnosti“, to znamená, že viete z prvej ruky, čo znamená „povodeň zhora“, musia byť tmavé a vlhké oblasti vopred ošetrené špeciálnym riešením.

Môžete uviesť veľké množstvo odporúčaní týkajúcich sa toho, ako správne pripraviť stenu na nanášanie tekutých tapiet, ale keď začnete s opravou, sami pochopíte, čo je podstatou, a vyššie uvedené tipy vám pomôžu rýchlejšie sa zorientovať.

Video: pokyny na aplikáciu tekutej tapety

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy