Ako uchovávať koreň zázvoru

Mnohí z nás kupujú suchý zázvorový prášok, aby jedlá boli pikantnejšie a do jedla pridali príjemnú korenistú poznámku, ale skúsení kuchári vedia, že skutočná plná chuť zázvoru sa odhalí, iba ak použijete jeho koreň. Akékoľvek korenie zostáva chutné a voňavé po dlhú dobu, ak viete, ako s ním zaobchádzať. Tu je niekoľko tajomstiev, ktoré udržujú váš zázvorový koreň svieži a voňavý doma.

Ako uchovávať koreň zázvoru

Aké sú výhody koreňa zázvoru oproti prášku

Pokušenie kúpiť hotové práškové korenie v obchode s potravinami je vždy skvelé. Zázvor je pohodlne a kompaktne zabalený, spravidla je dobre spracovávaný z plesne, kvalitne sušený vo výrobných podmienkach a nasekaný. Postačuje rozrezať obal a posypať misku, aby ju obohatila známou vôňou. Okrem toho, zázvorový prášok zvyčajne stojí oveľa menej ako prírodný produkt, ktorý vám umožní ušetriť peniaze. Čo je to úlovok?

Celý koreňový zázvor si zachováva svoju šťavnatosť dlhšie, čo znamená charakteristickú pálivú ostrosť so zaujímavými tónmi, ktoré zmiznú pri skladovaní zázvoru v suchej zeme. Z mletého zázvoru všetky jeho liečivé oleje a vitamíny miznú rýchlejšie. Pri kúpe prírodného koreňa si môžete byť istí, že v ňom nie sú žiadne cudzie nečistoty, ktoré by sa dali použiť v prášku na zníženie nákladov na produkt. Kúpite čerstvý, sušený koreň, ktorý bude pravdepodobne vo vnútri čistý bez akýchkoľvek úprav alebo chemických prísad. Okrem toho sa z prírodných kúskov zázvoru získavajú vynikajúce nápoje, dusené mäso a dezerty, ktoré sa nedajú dosiahnuť mletým výrobkom.

Nakoniec sa korenený čerstvý zázvor konzumuje veľmi hospodárne, takže jeden koreň vydrží dlhšie a nepocítite dodatočné náklady. Ak je to potrebné, môže byť koreň použitý v šťavnatej forme alebo sušený samostatne a nasekaný - to nie je vôbec ťažké.

Ako si vybrať dobrý koreň zázvoru

Pri kúpe zázvoru musíte venovať pozornosť niekoľkým príznakom jeho čerstvosti a kvality:

  1. Šupka by mala byť celá. V mladom koreni je to tenký a krehký film, ako v prípade mrkvy, a vyrabované korene majú hustejšiu a suchšiu šupku. Je lepšie zvoliť si mladého zázvoru, ale zrelý zázvor je veľmi užitočný, iba trochu rýchlejšie stráca svoje aromatické vlastnosti. Hlavná vec je, že šupka nie je pokrčená a drsná. Koreň by nemal vytekať, mať poškodené alebo exponované oblasti - potom bude mokrý a čerstvý dlhšie.
  2. Nie sú povolené žiadne tmavé škvrny, plesne alebo iné podozrivé inklúzie. Dobrý zázvor bude hladký a hladký. Kvôli baktericídnym vlastnostiam zázvoru ho zriedkavo infikujú rôzne infekcie. Ale v prípadoch, keď v okolí ležia rozmaznané potraviny, napríklad postihnuté kapusta alebo mandarínky, môže dôjsť k infekcii.
  3. Hustota. Čerstvý zázvor bude kvôli šťave dosť ťažký a tvrdý. Ak sa zdá, že chrbtica je dutá, prázdna alebo „bavlnená“, zlikvidujte takýto produkt.
  4. Farba vo vnútri by mala byť jasne žltá, čo znamená, že v zázvoru sú ďalšie užitočné zložky. Bledý koreň bude menej užitočný.

V obchodoch dnes predávajú pomerne čerstvý dovezený zázvor za prijateľné ceny. Ak si kúpite korenie od byliniek, kontaktujte iba dôveryhodných predajcov.

Ak je zázvor uložený v pivnici, je lepšie ho posypať zemou alebo zabaliť do papiera.

Ako ukladať koreňový zázvor doma

Mladý zázvor je uložený v chladničke.Aby sa zabránilo prenosu zápachu produktu na iné potraviny a aby sa udržala optimálna úroveň vlhkosti, zázvor sa balí do fólií, polyetylénu alebo na zips. Toto sa vykonáva opatrne, z vaku sa uvoľňuje vzduch, takže koreň neoxiduje. Ešte lepšie je zabaliť zázvor papierovou utierkou a až potom ju vložiť do vrecka, vymačkajte šťavu, ktorá vyšla. Zázvor je uložený v kôre, ktorá je jeho prirodzenou obranou, napríklad zemiaky alebo mrkva.

Ako ukladať koreňový zázvor doma

Ideálne podmienky na skladovanie koreňového zázvoru sú nízka teplota plus teplota, kompartment na zeleninu je najlepší. V takých podmienkach môže koreň ľahko ležať 3-4 týždne. Pri dlhšom skladovaní je najlepšie výrobok uchovávať v mrazničke alebo ho uchovať.

Odborníci tvrdia, že keď zamrzne, zázvor stráca niektoré zo svojich liečivých vlastností, ale niekedy práve tento spôsob skladovania predlžuje jeho „životnosť“. Pri zbere sa zázvor trie na hrubom strúhadle alebo nakrájaný na plátky, julienne - podľa možnosti v závislosti od toho, ako chcete produkt používať. Najprv ho musíte vložiť do tenkej vrstvy do nádoby a nechať každý jednotlivý kus zamrznúť. Potom sa suroviny môžu naliať do kompaktnejšej nádoby a skladovať vo vrecku alebo v uzavretej plechovke až šesť mesiacov alebo dokonca 8 mesiacov v mrazničke. Zázvor vyberte na varenie čistými a suchými rukami bez porušenia existujúceho mikroprostredia.

Ako sa sušíte zázvor

Aby ste si boli istí kvalitou korenia, získajte mladú koreň zázvoru - a predĺžte jeho trvanlivosť sušením doma. Za týmto účelom sa zázvor olupuje zoškrabaním. Ak je koreň starý a kôra je tvrdá - musíte ju olúpať, napríklad so zemiakmi. Potom existujú dve možnosti: zázvorové čipy alebo zázvorové čipy. Koreň nakrájajte na tenké plátky alebo natrite na hrubý strúhadlo, rovnomerne rozložte na plech na pečenie zaseknutý kulinárskym papierom a pošlite ho do sušiarne v peci. Rúra je zahrievaná na 60 stupňov, dvere nie sú úplne zakryté. Produkt sa periodicky mieša a prerozdeľuje na rovnomerné sušenie. Môžete použiť elektrický sušič. Všimnite si tento proces asi 2-3 hodiny.

Pripravený zázvor trochu stmavne a získa korenistejšiu arómu. Kusy sa prestanú ohýbať a zlomia sa. Plátky alebo hobliny môžu byť uložené v tejto forme alebo nasekané na prášok, napríklad v mlynčeku na korenie alebo v mlynčeku na kávu. Sušený zázvor skladujte v tesne uzavretých nádobách pri izbovej teplote 9 - 10 mesiacov, po čom je vhodné výrobok vymeniť za čerstvý. Ginger úplne stráca svoju chuť po asi 2 rokoch.

„Živá“ konzervácia medu

Ak chcete získať užitočný liek na prechladnutie, liečbu kĺbov, nevoľnosť, otravu a nevoľnosť, zázvor môže okamžite naliať med. Tieto liečivé produkty sa vzájomne posilňujú a vydržia dlhšie. Pokiaľ ide o liek, ošúpaný zázvor sa vtiera do hoblín. Potom sa k medu roztavenému vo vodnom kúpeli pridá med a dôkladne sa premieša. Pomery chuti. Môžete zmiešať 1: 1 alebo 1,5-2 diely zázvoru na 1 diel medu, takýto prípravok bude menej sladký a dá sa použiť nielen na lekárske masky, masti a nápoje, ale tiež na pridávanie do zeleninových jedál a omáčok. Sladkosť môžete vylepšiť neskôr v procese varenia požadovaného jedla alebo elixíru a pridajte viac medu alebo bobúľ.

Okrem toho je zázvor nakladaný, rovnako ako v prípade sushi - ovocným octom alebo solený a skladovaný v nádobách pod vekami v chladničke alebo stočený do špajze.

Video: ako ukladať zázvor

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy