Ako vyrobiť sušené ovocie kompot: 5 receptov

Domáce kompoty a džúsy sa považujú za jedinečné nápoje. Legendy môžu byť vyrobené o výhodách prírodných produktov, ale je lepšie cítiť všetky pozitívne vlastnosti vo vašom vlastnom tele. Vďaka prospešným prvkom a vitamínom obsiahnutým v sušenom ovocí nápoj normalizuje činnosť srdca, zlepšuje videnie a bojuje proti obezite. Kompost tiež priaznivo ovplyvňuje metabolické procesy, imunitný a nervový systém. Zvážte dôležité aspekty prípravy nápoja doma.

Ako pripraviť kompót zo sušeného ovocia

Praktické odporúčania

 1. Nie je vždy možné variť kompot z „domáceho“ sušeného ovocia, domácnosti často používajú zakúpené ingrediencie. Ak ste nútení uchýliť sa k takýmto činnostiam, sledujte kvalitu tovaru. Napríklad sušené marhule majú matný odtieň bez svetlých škvŕn a cudzích inklúzií, produkt má štruktúru tvrdej škrupiny. V prípadoch, keď je sušené ovocie farebnejšie, znamená to, že kompozícia obsahuje nečistoty, ktoré predlžujú trvanlivosť.
 2. Pred použitím sušeného ovocia na určený účel sa musia najskôr vyčistiť. Odstráňte stonky, listy a iné zvyšky. Vložte prísady do cedníka, dôkladne ich vymyte pod tečúcu alebo lepšie filtrovanú vodu a vysušte vatovými vreckovkami. Po počkaní 15-20 minút sa odporúča ovocie namočiť do čistej teplej vody. V procese prípravy sa sušené ovocie vrhá iba do vody, ktorá sa predtým uvedie do varu.
 3. Je dôležité vybrať panvicu na varenie ovocia, berúc do úvahy všetky vlastnosti. Počas tepelného spracovania sa prísady zvyšujú 1,5 až 2-krát. Z toho vyplýva, že 1 kg. ingrediencie, ktoré potrebujete asi 3,5 - 4 litre. filtrovaná voda. V takom prípade by riady mali mať hrubé steny a dno, ak je to možné, smaltované.
 4. Pri príprave sušeného kompótovaného ovocia sa oplatí venovať pozornosť času varenia. Ak predĺžite zadaný interval, produkty stratia svoje užitočné vlastnosti. Napríklad sušené jablká a hrušky je potrebné vopred namočiť a potom variť asi 35 minút, už nie. V prípade ostatných druhov by tepelné ošetrenie nemalo presiahnuť štvrtinu hodiny. Hrozienka sa do konečného výrobku neprenášajú okamžite, ale 3 až 5 minút pred varením.
 5. Po varení sa musí panvica s kompotom vybrať zo sporáka a potom zabaliť do teplej prikrývky alebo uteráka a nechať pri izbovej teplote. Trvanie infúzie - 1,5 - 2 hodiny, počas tohto obdobia sa ovocie otvorí, nápoj sa ukáže byť aromatický, bohatý, chutný.
 6. Ak je to potrebné, môžete kompost osladiť medom, trstinovým alebo repným cukrom, fruktózou. Jablkový nápoj sa priaznivo kombinuje s mletou škoricou a klinčekmi, hruškou alebo iným sladkým nápojom - so šťavou z kôry alebo citrusového ovocia. Môžete tiež pridať balzam na citrón, šípku, tymián, majú veľa užitočných vlastností. Čučoriedky a ríbezle urobia kompot nasýtený.

Kompost zo sušeného ovocia: klasika tohto žánru

 • hruška (sušená alebo údená) - 250 g.
 • sušené jablko - 550 g.
 • sušené slivky - 220 - 250 gr.
 • sušené marhule - 120 g.
 • granulovaný cukor (výhodne trstina) podľa chuti
 • kyselina citrónová - 6 g.
 • pitná voda - 7 l.
 1. Prejdite každý druh ovocia jednotlivo, odstráňte stonky, listy, prípadné cudzie zvyšky. Ovocie umyte pod tečúcou vodou a potom osušte obrúskom alebo uterákom. Nalejte filtrovanú vodu do nádrže alebo inej hlbokej nádoby, ovocie nechajte nasiaknuť štvrť hodiny.
 2. Po uplynutí stanoveného obdobia pokračujte v príprave kompotu. Vyberte si širokú panvicu s vysokými stranami a smaltovanou vrstvou, nalejte 7-8 litrov. vodu, dať na sporák, priviesť do varu na miernom ohni.
 3. Teraz odošlite hrušky a jablká do nádoby, pretože ich štruktúra je hustejšia, čo znamená, že si vyžaduje dlhšiu dobu spracovania. Zmes sa opäť uvedie do varu, zníži sa teplo na minimum, dusíme 20 minút.
 4. Keď sa sušené ovocie uvarí po stanovenú dobu, nalejte do sušených sliviek a sušených marhúľ, pridajte kyselinu citrónovú a granulovaný cukor. Kompozíciu prikryte vekom, ďalšiu štvrťhodinu dusíme, za občasného miešania. Potom vypnite horák, vyberte kompót zo sporáka.
 5. Panvicu uzavrite vekom, zabalte uterákom a nechajte vychladnúť pri izbovej teplote. Nápoj používajte teplý alebo studený, pridajte škoricu alebo klinčeky (voliteľné).

Kompot zo sušeného ovocného alkoholu

Kompot zo sušeného ovocného alkoholu

 • polosuché / polosladké víno (červené alebo biele) - 175 ml.
 • filtrovaná voda - 2,2 litra.
 • klinčeky - 5 pukov
 • sušené ovocie (voliteľné) - 550 - 600 gr.
 • granulovaný cukor - 90 g.
 1. Umyte vybrané sušené ovocie zo stonky, cudzích zvyškov, listov atď. Odstráňte plesnivé vzorky, potom ovocie naplňte studenou vodou a nechajte ho stáť 3 hodiny, počkajte, kým plody bobtnú.
 2. Po čase ich znova opláchnite, osušte uterákom. Vylejte čistú pitnú vodu do veľkého hrnca, vložte do mierneho ohňa a povarte.
 3. Pošli do nádoby, varíme najskôr 15 - 30 minút pri strednom výkone a potom pri nízkej teplote. Čas tepelného spracovania závisí od vybraného typu sušeného ovocia.
 4. Približne 5 - 10 minút pred pripravenosťou pridajte do nápoja víno, púčiky a granulovaný cukor, všetko dôkladne premiešajte.
 5. Po uplynutí tejto doby kachle vypnite, zakryte alkoholový kompot a nechajte ho stáť 1 hodinu. Potom obalte teplou handrou (prikrývka na posteľ, prikrývka, uterák atď.), Nechajte vychladnúť na izbovú teplotu. Podávajte so šľahačkou alebo kúskom jahody na okraji pohára.

Malinový kompot zo sušeného ovocia

 • sušená čerešňa - 100 g.
 • hrozienka - 75 g.
 • sušená hruška - 175 g.
 • sušené jablko - 150 g.
 • sušené slivky - 70 gr.
 • sušené maliny - 130 g.
 • med - 90 g.
 • citrón - 1 ks.
 • granulovaný cukor (voliteľný) - podľa chuti
 • pitná voda - 4 l.
 1. Roztriedte sušené ovocie, odstráňte všetky cudzie častice, opláchnite ho pod tečúcou vodou cez cedník. Nalejte vodu pri izbovej teplote do umývadla, pošlite tam ingrediencie a nechajte ich 2,5 - 3 hodiny. Po čase ich pohodlne vysušte.
 2. Nalejte vyčistenú vodu do silnostenného smaltovaného hrnca, pridajte granulovaný cukor (ak je to potrebné) a med. Nádobu položte na sporák a sirup rozpustite na rozpustenie granúl.
 3. Keď sa roztok uvarí, vypnite napájanie, nalejte jablká a hrušky, varte na miernom ohni asi pol hodiny. Potom pridajte sušené švestky, sušené marhule a čerešne, nechajte ďalších 15 minút variť.
 4. Šťavu vytlačte z jedného citróna, rozdrvte šupku na malé štvorčeky (netierajte na strúhadle), všetko pošlite do nádoby s kompotom. Asi po 10 minútach nalejte hrozienka a sušené maliny, vypnite kachle.
 5. Nádobu prikryte vekom, dobre ju prikryte prikrývkou alebo prikrývkou a nechajte ju 12 hodín až do posledného naliehania. Prípadne pridajte štipku mletej škorice alebo 5 pukov klinčekov.

Kompot zo sušeného ovocného medu

Kompot zo sušeného ovocného medu

 • med - 150 g.
 • sušené jablko - 220 g.
 • sušená čerešňa - 180 g.
 • sušená hruška - 120 g.
 • hrozienka - 50 gr.
 • sušené slivky - 60 gr.
 • voda - 2,5 l.
 1. Pokiaľ je to možné, použite hrozienka bez jadierok. Umyte ich, namočte ich do čistej vody 1 hodinu. Triediť jablká, hrušky, sušené slivky z cudzích odpadkov. Do inej nádoby vložte sušenú čerešňu, naplňte ju vodou a nechajte ju pol hodiny.
 2. Vyberte si najlepšie jedlá s vysokými stranami. Vypusťte sušené ovocie, nalejte do misky čerstvé, dajte do varu a poslať tam jablká a hrušky.Zmes nechajte variť na miernom ohni po dobu 25 minút, potom nalejte sušené slivky, varte ďalších 10 minút.
 3. Po uplynutí tejto doby odošlite čerešňu na panvicu, po 5 minútach - hrozienka. Zloženie dusíme na sporáku 10 minút, vypnite horák, pridajte med a dobre premiešajte.
 4. Panvicu prikryte, zabaľte ju do prikrývky a nechajte ju 10-12 hodín až do poslednej infúzie. Po uplynutí tejto doby môže byť kompot pred použitím prefiltrovaný a nápoj zohriať.

Tekvinový kompot zo sušeného ovocia

 • tekvica - 225 g.
 • sušené ovocie na výber - 275 g.
 • šípkové bobule - 120 gr.
 • cukrová repa - podľa uváženia
 • škorica - 2 gr.
 • čistená voda - 4,5 l.

 1. Zo semien vylúpajte tekvicovú dužinu, ošúpajte, umyte a dobre usušte. Ovocie nakrájajte na kúsky s veľkosťou asi 1,5 x 1,5 cm. Prejdite cez sušené ovocie, oloupte ich, umyte a namočte do vody po dobu 1,5 hodiny. Po uplynutí tejto doby vypustite vodu, ovocie vysušte.
 2. Nalejte pitnú vodu na panvicu s hustým dnom, podľa chuti pridajte granulovaný cukor (môžete ho nahradiť medom a zvýšiť tak množstvo).
 3. Prineste sirup do varu, znížte teplo na minimum, nalejte do predtým umytých bobúľ šípky. Duste ich na 10 minút, potom pošlite tekvicové kocky na panvicu, varte ďalšiu štvrťhodinu.
 4. Po uvarení tekvice vložte vybrané sušené ovocie do misy. Čas tepelného spracovania sa v tomto prípade pohybuje od 15 do 30 minút, všetko závisí od druhu ovocia.
 5. 5 minút pred varením pridajte mletú škoricu a premiešajte, potom prikryte. Zabaľte panvicu do teplej utierky a nechajte ju vychladnúť pri izbovej teplote.

Je ľahké pripraviť kompót zo sušeného ovocia, ak máte dostatočné znalosti o dostupných technológiách. Zvážte recept s čerešňami, sušenými slivkami a hrozienkami. Urobte si nápoj na základe jabĺk a hrušiek, citrónovej šťavy, sušených malín, sušených marhúľ. Sušené ovocie vždy pridávajte iba do vriacej vody, nezabudnite ich pred tepelným spracovaním namočiť.

Video: ako uvariť chutné sušené ovocie

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy