Ako klíčiť pšenicu doma

Zdravé stravovanie dnes prestáva byť módnym čipom. Stále viac ľudí premýšľa o tom, čo sa každý deň dostane na tanier. Jedným zo smerov zdravej výživy je použitie naklíčených zŕn, najmä pšenice. Ale nie každý vie, ako to urobiť správne. Namiesto výživnej a užitočnej hmoty sa získa páchnuce kyslé mlieko.

Ako klíčiť pšenicu

Ako klíčiť pšenicu doma? V zásade to nie je také ťažké. Pri dodržaní niekoľkých dôležitých podmienok môžete výrazne diverzifikovať svoju stravu a získať prirodzené prospešné prvky priamo z parapetu bez toho, aby ste opustili svoj domov.

Najprv musíte rozhodnúť, v ktorej fáze sa klíčiace zrno použije. Existujú dve možnosti: celá alebo iba zelená. Princíp počiatočného klíčenia je v oboch prípadoch rovnaký, ale načasovanie a spôsoby použitia sa líšia.

Vyberte si pšenicu

Po rozhodnutí o spôsobe použitia si musíte zvoliť zrno. Môžete si ho kúpiť:

 1. Na trhu. Najlacnejší nákup. Môžete starostlivo zvážiť pšenicu, cítiť ju. Nezaručuje, že zrná neboli podrobené prepracovaniu chemikáliami. Kde a ako boli uložené, nie je známe. Nie je však potrebné okamžite kupovať veľkú dávku. Môžete si kúpiť malú hrsť a uvidíte, čo sa stane.
 2. V obchode. Ukázalo sa, že je oveľa drahšie. Potom bude 100% istota, že zrná sú nespracované a môžu sa bezpečne jesť. Mimochodom, tiež narazí na malé trosky a nasekané semená, ktoré už nie sú vhodné na klíčenie. Pšenica sa vyberá v priehľadných vreckách, aby bol obsah jasne viditeľný.
 3. Na internete. Neodporúča sa. Nákup prasa v hrabať za veľa peňazí. Rizikom je, že získate úplne neštandardnú zmes nepochopiteľnej výroby. Ak však existujú dobré odporúčania od priateľov, ktorí už takýto nákup vyskúšali, vyberú tiež túto možnosť.

Všeobecne platí, že oddaní zdravej výživy šetria práve túto diétu. Preto sa nakupujú v obchodoch. Alebo už zabezpečili podporu v osobných dcérskych pozemkoch, ktoré pestujú pšenicu pre seba. Je to lacnejšie a bezpečnejšie.

Príprava obilia na klíčenie

Áno, predbežná príprava je vždy potrebná. Nemôžete len vtlačiť pšenicu do pôdy a čakať na zázrak. Musia sa trochu pohladiť. Prvým krokom je triedenie semien. Viditeľné odpadky, sekané a poškodené semená sa odstránia. Potom sa umiestnia do plytkej širokej nádoby a naplnia sa obyčajnou čistou vodou. Plávajúce zrná sa odstránia, je nepravdepodobné, že by takáto pšenica klíčila.

Potom sa voda s časticami malých zvyškov (určite to bude) opatrne naleje cez okraj a vyleje sa čerstvá. Opakujte, kým sa tekutina nevyčistí. Teraz môžete hodiť pšenicu na sito alebo cedník.

Ďalej musíte zrná dezinfikovať, ak sú zakúpené na trhu. Pri nákupe v obchode môžete túto položku preskočiť. Na tento účel sa indukuje slabý roztok manganistanu draselného a pšenica sa s ním naleje počas 12 až 14 minút. Po vypustení dôkladne umyte čistou vodou.

Príprava semien namáčaním končí. Bez akýchkoľvek stimulátorov rastu sa pšenica naleje do obvyklej čistej, dobre udržiavanej vody tak, aby hladina kvapaliny bola o 2 cm vyššia a na 7-8 hodín sa umiestnili na teplé tmavé miesto. Po uplynutí tejto doby sú zrná pripravené na klíčenie.

Ak je teplota vzduchu v tomto okamihu príliš vysoká, budete musieť vodu dvakrát vymeniť a semená opláchnuť. V opačnom prípade je vysoká pravdepodobnosť kyslosti. Potom všetka práca pôjde do prachu, nie je možné jesť kyslú pšenicu.

Konzumujeme celú pšenicu

Po všetkých postupoch sú pripravené semená rozptýlené v rovnomernej tenkej vrstve v nádobe. Môžu byť sklenené, plastové, keramické, smaltované. Iba nie z hliníka alebo kartónu. Nie je potrebné dávať nič na dno, stačí urobiť niekoľko dier na vypustenie prebytočnej kvapaliny.

Klíčenie pšenice

Výsledná štruktúra sa spolu so zrnami mierne zvlhčí zo striekacej pištole a potom sa pokryje akýmkoľvek improvizovaným materiálom. Môže to byť biely papier, niekoľko vrstiev novín, bavlna alebo obyčajná gáza. Útulok je tiež mierne postriekaný vodou. Teraz musí byť všetko umiestnené na teplom a jasnom mieste.

Zvyčajne pšenica začína klíčiť za deň. Tvrdé odrody sa zobúdzajú trochu dlhšie, ale nie dlhšie ako 2 dni. Ak sa do tejto doby nič nestalo, znamená to, že urobili niečo zlé alebo dostali nekvalitné semená.

Počas dňa musíte nádobu pravidelne otvárať a zapáchať jej obsah. Vôňa by mala byť špecifická, ale príjemná. Ak existuje slabá kyslá aróma alebo vôňa plesne, potom zrná ihneď umyte čistou vodou, aby ste predišli znehodnoteniu alebo otrave.

Keď sa všetko urobí správne, po 20-24 hodinách sa objavia malé klíčky. Po dosiahnutí dĺžky nie viac ako 2 mm sa môžu bezpečne konzumovať zrnami. Napríklad jesť celé alebo pridať do obilnín.

Akonáhle sa sadenice stanú viac ako 3 mm, už sa nemôžu jesť. Hádzanie za to však tiež nestojí. Prejdite na ďalší krok.

Používame zelené

Čo robiť, ak nemáte čas jesť všetky klíčiace zrná? Existujú dve možnosti. Môžete ich uchovávať v chladničke, ale nie viac ako jeden deň. Alebo ich vysejte, aby získali menej výživné zelené, bohaté na výživné látky a vitamíny.

Jesť zelenú klíčenú pšenicu

Na to môžete použiť zeminu, piliny alebo len niekoľko vrstiev papiera. Na dno sejacej nádrže nalejte zeminu alebo piliny s vrstvou najmenej 1 cm alebo položte voľný papier. Môže ísť o toaletné alebo kuchynské utierky. Hladký papier alebo novinový papier nebude fungovať.

Teraz musíte celú vec dobre navlhčiť. Zrná by nemali plávať vo vode iba bez fanatizmu. Klíčiaca pšenica sa nanáša v tenkej vrstve na substrát. Ak sa použijú piliny alebo zemina, nastriekajú sa na ňu vrstvou najviac 0,5 cm av prípade papiera sa na nič nepropustí pšenica.

Teraz musíte pokryť celú štruktúru plastovým obalom, priehľadným plastom alebo sklom. Potom ju vložte na teplé a tmavé miesto. Raz denne by sa výsadba mala vysielať. Výstrely sa zvyčajne objavujú tretí deň. Akonáhle vyjde prvá slučka klíčkov, musíte odstrániť prístrešok a usporiadať nádobu s pšenicou na svetlom mieste.

Potom sadenice začnú rýchlo rásť. A po 8-9 dňoch môžete nakrájať prvú zelenú. Urobte to pomocou nožníc. Po rozrezaní sa sadenice opäť jemne zvlhčia a nechajú sa rásť. O pár dní dorastú a bude ich možné zobrať znova pre ich potreby.

Typicky sa takéto mladé greeny používajú na výrobu šalátov, ako súčasť smoothie alebo ako posypanie hlavných jedál.

Rezané zelené rastliny pestované v pôde môžu byť až 4-krát. Na piliny - 3 krát. Na papieri - nie viac ako dvakrát. Nie, pšenica ďalej rastie, ale už nemá žiadnu nutričnú a vitamínovú hodnotu.

Najoptimálnejšia dĺžka klíčkov na konzumáciu je 12 - 14 cm, ak je menšia, nebude mať čas na získanie správneho množstva vitamínov. Ak bude rásť, bude rýchlo zrnitý a bude sa musieť žuť dlho a tvrdo.

Niekoľko užitočných rád

Naklíčená pšenica

 1. Nikdy sa nepýtajte predajcu na dátum exspirácie pšenice, ak majú v úmysle kúpiť na trhu. Môže povedať čokoľvek. Až do dnešného dňa je úroda ukončená a pšenica je najčerstvejšia. Zamerajte sa na farbu a vôňu. Zrná vonia takmer nič, farba je tmavo béžová alebo zlatá. Všetko ostatné je od toho zlého.
 2. Ak chcete presne konzumovať klíčiace zrná, a nie greeny, budete musieť denne používať metódu prúdenia. Aby nedošlo k zámene v nekonečnom počte kontajnerov a aby nedošlo k prehliadnutiu zarastania, jednoducho podpíšu každé plavidlo. Dostatok dátumu a času záložiek.
 3. Koľko pšenice klíčiť? Odporúčaná denná dávka pre jednu osobu je 2 lyžice. l. Z tohto objemu a počítať. Môžete jesť viac, nepoškodzuje vás. Menej je tiež možné, ale nepraktické, pretože prínosy sú príliš malé.
 4. Odporúča sa klíčiť pšenicu priamo do sklenenej nádoby a naliať ju dostatočne silnou vrstvou. Neodporúčame vám to. Pretože spodná vrstva zŕn sa dusí nedostatkom kyslíka. A rýchlosť klíčenia vrstiev bude veľmi odlišná.
 5. Z toho istého dôvodu sa semená nemôžu naliať do nádob vo viac ako dvoch vrstvách. Je lepšie dať dve misky, ale posypeme pšenicu jemne, než aby ste oddelili už naklíčené zrná od tých, ktoré sa ešte nevyliahli.
 6. Niektoré zdroje tvrdia, že ak sa pri namáčaní zŕn objaví na povrchu kvapaliny zakalený film, je to znak ošetrenia pesticídmi. To platí iba čiastočne. Ak je voda samotná zlá nečistota s obsahom chlóru alebo tvrdá voda, môže sa objaviť zakalený film. Zle umytá pšenica tiež spôsobuje zákal.
 7. Ďalšie odporúčanie: klíčiť pšenicu v chladničke. Pomôže to predchádzať kazeniu a plesniam. Pochybné rady. Po prvé, doba klíčenia v chladničke je takmer trojnásobná v porovnaní s teplým miestom. Po druhé, ak zrná neoplachujete, budú plesnieť a kazia sa dokonca aj v tých najnáročnejších chladničkách.
 8. Použitie šťavy zo zelených klíčkov alebo klíčiacich zŕn je vynikajúce. Len to nezneužívajte. Denne postačuje iba 30 g tekutiny (mlieko) na osobu.
 9. Pravidelne je potrebné postrekovať pšeničnú výsadbu na zeleň usadenou vodou. Ak si sadenice len nakrájate a nezvlhčíte ich, spomalí ich rast a čoskoro vyschnú.

Ako klíčiť pšenicu doma? Nie je to vôbec ťažké. Široká kapacita, čistá voda a zrná - to je všetko, čo potrebujete, aby ste získali cenné vitamíny alebo chutné zdravé zrná.

Video: ako klíčiť zrná

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy