Ako topiť čokoládu doma

Mnohé recepty zahŕňajú použitie tekutej prírodnej čokolády, ale nie všetky ženy v domácnosti vedia, ako ju roztaviť. Výrobok používajú cukrári na výrobu čokoládových fontán, na zdobenie koláčov, vdoliek, na výrobu koktailov, pien, moka a iných kulinárskych majstrovských diel. Na prvý pohľad sa môže zdať, že príprava chutnej náplne nie je náročná, ale táto chyba je chybná. Pred začatím postupu je potrebné zvoliť čokoládu s optimálnym zložením.

Ako topiť čokoládu

Ako si vybrať správnu čokoládu

 1. Jednou z najlepších možností pre roztavenú čokoládu je množstvo polevy. Vyznačuje sa príliš drahou cenovou politikou z dôvodu vysokého obsahu kakaového masla a prírodného zloženia. Po roztavení vyzerá couverture perfektne: tenká chrumkavá kôra s lesklým odtieňom vás priťahuje, aby ste ochutnali všetky jej kúzla.
 2. Odmieta kupovať lacné čokoládové tyčinky. V pevnej forme sa nelíšia vynikajúcou chuťou a po zahriatí vyjdú všetky konzervačné látky.
 3. Najhoršia možnosť je porézna čokoláda. Dokonca ani prémiový produkt nie je vhodný na zahrievanie v štruktúre.
 4. Pred platením za tovar si pozorne prečítajte stĺpec „Zloženie“. Všetky zložky musia byť prírodné s maximálnym obsahom kakaového masla. E-konzervačné látky neznámych formulácií by nemali byť prítomné v čokoláde.
 5. Pri výbere čokolády uprednostňujte čisté zloženie bez príchutí. Za zmienku tiež stojí opustenie nákupu produktu s hrozienkami, sušenými marhuľami, orechmi, jogurtovou náplňou, obilninami a ďalšími výrobkami.
 6. Venujte pozornosť čokoládovej hmote označenej „tabuľka“. Cukrári ju používajú na výrobu čokoládových fontán, pretože zloženie sa topí bez tvorby hrudiek.
 7. Existujú rôzne formy rozpustenej čokolády. Napríklad glazúra je tekutejšia, v niektorých prípadoch priesvitná. Nápis čokoláda je viskózna, hustá a ľahšie spracovateľná. Podľa nápadu si vyberte dezertnú čokoládu (tekutú) alebo cukrovinku (hustú).

Ako topiť čokoládu v mikrovlnnej rúre

Ako topiť čokoládu v mikrovlnnej rúre
Metóda číslo 1. Rozdeľte dlaždicu na samostatné malé obdĺžniky s veľkosťou približne 1 x 0,5 cm. Čokoládu vložte do plytkej doštičky. Ak to nie je možné a doska je príliš malá, položte kusy do dvoch radov. V žiadnom prípade nedávajte čokoládu do troch alebo viacerých radov, inak sa vytvoria hrudky.

Po dôkladnej príprave nastavte režim rozmrazovania na mikrovlnnej rúre. Položte nádobu na okraj točne. Trvanie rozmrazovania nastavte na základe nasledujúcich pomerov: na roztavenie 100 g. čokoláda musí zapnúť rúru na 2 minúty a 20 sekúnd. Preto 200 g. „rozmrazí“ 4 minúty, 40 sekúnd atď. Na základe množstva produktu, ktoré máte.

Je dôležité pravidelne miešať zmes špáradlom alebo dezertnou vidličkou s tromi tenkými zubami, aby sa vylúčila možnosť hrudiek. Po každých 20 - 25 sekundách pozastavte mikrovlnnú rúru, odstráňte čokoládu a premiešajte.

Metóda číslo 2. Tento spôsob sa líši vo forme dodávky a trvaní zahrievania. Čokoládu rozomelte na malé drobky tak, že ju prejdete mixérom alebo mlynčekom na kávu. Produkt môžete strúhať aj na strednom strúhadle. Potom zoberte plochú dosku so zloženými hranami, na rovnom mieste položte rovnomernú vrstvu čokoládových lupienkov, aby na jednom mieste neboli žiadne sklíčka a veľké koncentrácie kompozície.

Nádobu vložte do mikrovlnnej rúry nie do stredu alebo okraja, ale do priestoru medzi nimi. Nastavte režim „Rozmrazovanie“. Čas zahrievania sa dá vypočítať nasledovne: na 100 g. produkt trvá 1 minútu 40 sekúnd na 200 g. - 3 minúty, 20 sekúnd. Rovnako ako v predchádzajúcom spôsobe vyberte čokoládu za miešania každých 15 - 20 sekúnd.

Negatívnym znakom zahrievania čokolády v mikrovlnnej rúre je matná textúra v konečnej (stuhnutej) forme. Vyzerá krajšie, keď sa čokoláda leskne a trblietky. Táto metóda je vhodná na výrobu zákuskov, muffínov a iných zákuskov, z ktorých nevyplýva estetická ozdoba roztavenou čokoládou.

Ako rozpustiť čokoládu vo vodnom kúpeli

Ako rozpustiť čokoládu vo vodnom kúpeli

 1. Panvicu s hrubým dnom pripravte vopred, je dobré, ak je smaltovaná alebo nelepivá. Naplňte nádrž vodou až po okraj. Voda sa zahreje na 75 - 85 stupňov, pri tejto teplote sa po varení udržiava ďalších 10 minút.
 2. Rozlomte čokoládovú tyčinku na malé obdĺžniky s veľkosťou asi 1 x 1,5 cm a vložte do menšej nepriľnavej panvice. Pred položením čokolády sa uistite, že je nádoba úplne suchá, inak zmes zhorí. Panvicu utrite bavlnenou utierkou.
 3. Teraz musíte vložiť panvicu s čokoládou do nádrže s vodou, aby sa malý kontajner so zložením nedostal do kontaktu s vodou. Akékoľvek aj najmenšie prehriatie čokolády kondenzátom alebo parou zmení jej konzistenciu a chuť. Výsledkom je, že ak zalejete čokoládu tmelom, praskne po 3 až 5 hodinách. Zvyčajne je táto poznámka charakteristická iba pre mlieko a bielu čokoládu. Nepriamo sa vzťahuje na čiernu farbu (ak je obsah kakaového masla vo výrobku nižší ako 60%).
 4. Ak pijete horkú čokoládu, urobte to pri najpomalšom ohni. Ak sa zohrieva na bielej a mliečnej hmote, kachle úplne vypnite. Dôvodom je skutočnosť, že posledné 2 druhy sa zahrievajú rýchlejšie, takže potrebujú menej času. Čokoládu miešajte neustále pomocou drevenej špachtle alebo čínskych paličiek na sushi.
 5. Po roztavení produktu zabalte nádobu fóliou alebo lepiacou fóliou, urobte niekoľko veľkých otvorov, aby sa nehromadila kondenzácia. Počkajte 2 až 3 minúty, počas ktorých sa čokoláda roztopí a premení sa na homogénnu emulziu.

Praktické odporúčania

 1. Ľudia sa často dopúšťajú nesprávneho používania kachlí. Čokoládu môžete ľahko pokaziť, ak vykonáte procedúru na miernom ohni. Kompozícia sa rýchlo roztopí a potom získa hrudky, ktoré sa ťažko zohrievajú. Aby ste tomu zabránili, najskôr prevarte vodu, potom zapálte slabý oheň alebo vypnite kachle.
 2. Na rozpustenie kompozície polevy pridajte do čokolády krém tuku. Predhrejte ich v mikrovlnnej rúre a potom ich opatrne nalejte. Túto zložku môžete tiež nahradiť roztaveným maslom. Takýto krok pomôže rýchlejšie roztaviť horkú čokoládu.

Niekedy nie je možné rozpustiť čokoládu ani pomocou mikrovlnnej rúry, ani vo vodnom kúpeli. Dôvodom je skutočnosť, že pôvodný výrobok je nízkej kvality, ktorý už dlho leží na poličke v obchode. Ak čokoláda obsahuje menej ako 60% kakaového masla, bude ťažké ho zohriať.

Video: 3 spôsoby, ako rozpustiť čokoládu

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy