Ako pestovať fialky doma

Úžasne krásne jemné kvetenstvo fialiek sú skutočnou ozdobou vysokohorských kopcov, kvetinových záhonov, balkónov a lodžií. Existuje však celý rad týchto rastlín, ktoré sa pestujú doma. A ich vedecký názov je „Saintpoly“.

Ako pestovať fialky

Napriek tomu, že fialky v interiéri sú nenáročné rastliny, pre niektorých začínajúcich záhradkárov nejako nekoreňujú. Dôvodov môže byť niekoľko a všetky z nich sú spravidla spojené s porušením požiadaviek na starostlivosť o Senpolis.

Rôzne fialky

Domáce fialová je príbuzná záhrady. Preto sú ich „tvrdenia“ prakticky rovnaké. Zároveň by sme však mali odhadnúť podmienky pestovania, pretože umelo vytvorené podmienky nemôžu úplne reprodukovať prirodzené prostredie pre tieto kvety.

Preto v apartmánoch vidíte viac hybridných odrôd fialiek, ktoré sa pestujú tak, aby sa prispôsobili domácej klíme. V rozmanitosti druhov existujú odrody, ktoré sa líšia nielen veľkosťou a farbou (obyčajné alebo búrlivé so širokou škálou farieb), ale tiež v rôznych tvaroch okvetných lístkov a kvetenstvo.

Spolu s tradične sa rozvíjajúcimi kríkmi sa medzi domácimi fialkami vyskytujú aj odrody amfely. Ale na rozvetvených stonkách hladko „stekajú“ dole, kvetenstvo je omnoho menšie.

habitat

Ak plánujete mať vo vašej izbe fialovú farbu, snažte sa vytvoriť podmienky blízko prírodného prostredia. Po prvé, pohodlie Senpolia závisí od životného prostredia alebo skôr od pôdy, v ktorej má rásť.

Pôda pre fialky by mala byť dostatočne výživná a mať voľnú štruktúru. Veľký význam sa pripisuje proporcionálnemu pomeru zložiek obsiahnutých v substráte. Ako základ, vezmite list krajiny (chernozem) - to by malo byť súčasťou 5 častí. 3 časti substrátu sú rašelina a 1 časť je piesok. Ako ďalšie komponenty - rašeliník a drevené uhlie.

Aj tu hrá veľkú úlohu drenáž, takže nezabudnite položiť rozšírené hlinené gule alebo riečne kamienky na dno kvetináča. Zabráni sa tým stagnácii vody v pôde. V opačnom prípade bude nadbytočná tekutina spôsobiť rozklad koreňov.

Pri výbere kvetináča by ste mali zvážiť vlastnosti samotnej rastliny. Korene fialovej nerastú do hĺbky, ale sa „šíria“ do strán, ktoré sa nachádzajú v hornej pôdnej vrstve. Preto by kapacita nemala byť vybraná nie hlboká, ale dostatočne priestranná na šírku. Nasledujúce veľkosti kvetináča sa považujú za optimálne pre pestovanie domácich fialiek: hĺbka do 6 - 9 cm, šírka - najmenej 4 cm.

Violet Care

Pestovatelia kvetín, ktorí volajú fialovo rozmarne, tak ospravedlňujú ich neznalosť pravidiel starostlivosti o izbové rastliny alebo nepozornosti domácich miláčikov. Ak prísne dodržiavate režimy pestovania kvetov na parapetoch, potom Saintpaulia dodá farebnú nádheru. Fialová kvetina môže kvitnúť po celý rok.

Violet Care

Po preštudovaní pravidiel starostlivosti o izbové rastliny pochopíte, že aj leniví sa dokážu vyrovnať s „charakterom“ fialiek.

  1. Teplotný stav. Fialky nepotrebujú horúcu teplotu. Preto by mala miestnosť udržiavať konštantné parametre od 20 do 24 ° C v lete a od 18 do 20 ° C v zime. Nedostatok kyslíka môže zničiť rastlinu. Preto by mala byť miestnosť pravidelne vetraná. A na toto obdobie bude fialová musieť byť odvedená do inej miestnosti.
  2. Osvetlenie. Violet miluje "plávanie" na slnku. Malo by sa však zabrániť priamemu zásahu do rastliny svetla, aby sa zabránilo popáleniu. Žalúzie na oknách zabezpečujú dobrý rozptyl priameho slnečného žiarenia.Pre hojné kvitnutie v zime budete musieť umelo predĺžiť denné hodiny (celková doba osvetlenia by mala byť najmenej 12 hodín).
  3. Zavlažovací režim. Fialová rada pije, ale pôdu nemôžete preháňať - upravte zalievanie. Jeho frekvencia by v žiadnom ročnom období nemala prekročiť 2-krát týždenne. Ukazovateľom ďalšieho zalievania by však mal byť stupeň vlhkosti pôdy. Najlepším riešením by bolo zavlažovanie cez paletu - položte na ňu expandovanú hlinu alebo rašelinu.
  4. Vlhkosť. Nenechajte vzduch vyschnúť v miestnosti, kde rastie fialová. Nemala by však existovať nadmerná vlhkosť, aby neklesla rosou na rastliny. V tejto situácii bude potrebné zalievať kvety. Snažte sa osviežiť fialku postrekom (najmä počas kvitnutia) - začne to bolieť.
  5. Vrchný dresing. Senpolia je potrebné kŕmiť iba hnojivami určenými špeciálne pre fialovú farbu. Spôsob kŕmenia závisí od ročného obdobia: na jeseň a na jar sa hnojivá nanášajú raz mesačne; v zime - organické raz za sezónu; v lete sa pozerajú na stav kvetu.

Propagácia fialiek

S rastom sa fialová transplantuje do priestrannejších nádob. Najlepšie obdobie je jar (marec alebo apríl). Súčasne sa uskutočňuje aj rozmnožovanie kvetín. Senpolia sa môže chovať niekoľkými spôsobmi.

Propagácia fialiek

  1. Pasynkovanie. U dospelých sú rastliny opatrne odrezané skalpelom pre nevlastných synov, na ktorých sa tvoria najmenej 3 lístky. Nevlastník sa môže zasadiť okamžite do pôdy, ktorej zloženie bolo opísané vyššie. Alebo najskôr v roku rašelinová tabletaa keď nevlastný syn zakorení, transplantuje sa do zeme.
  2. Detské zásuvky. Fialový sa vyvíja v kvetenstvo. A čím viac sú v jednej nádobe, tým ťažšie je pre rastlinu rozvoj. Keď sa vytvárajú dcérske zásuvky, mali by sa odrezať od materskej rastliny a zasadiť do samostatných kvetináčov.
  3. Rezne. Vegetatívne množenie fialiek je najobľúbenejšie a metóda štepenia je najjednoduchšia. Odrezané by však mali byť iba letáky umiestnené v druhom rade rastlín. Propagácia pomocou odrezkov sa môže uskutočňovať dvoma spôsobmi: okamžitým vysadením do hlineného substrátu alebo prvým zakorenením listu v roztoku aktívneho uhlia.

Propagačné funkcie

Nech sa zvolí akýkoľvek spôsob rozmnožovania, odrezávanie častí rastliny sa vykonáva s mimoriadnou opatrnosťou.

Rezné miesta musia byť posypané práškom s aktívnym uhlím (rozdrviť tabletu). Tým sa zabráni tomu, aby na fialku narazili zárodky.

Aby sa mohol materiál na sadenie koreňov rýchlejšie, je potrebné vytvoriť skleníkové podmienky. Nádobu prikryte plastovým vreckom alebo kúskom pohára a takto nasiaknite niekoľko dní. Nezabudnite však každý deň vetrať, aby mladé klíčky nehnieli.

Video: tajomstvá nezbednej starostlivosti o fialové

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy