Ako pestovať bonsaje doma

Bonsai je špeciálna technika na pestovanie trpaslíkov vo vnútorných podmienkach. V podstate je bonsai umenie vytvárať strom, ktorý chcete vidieť. Pre rastlinu si môžete vybrať najbežnejšie odrezky osiky, brezy, borovice, dubu alebo borievky. S pomocou rôznych trikov je silný veľký strom nútený rásť v malých vnútorných kvetináčoch, vďaka ktorým rastie veľmi krásny malý strom, ktorý sa skvele hodí do moderného interiéru.

Ako pestovať bonsai

Na východe je technika bonsai porovnaná s umením vytvárať sochy alebo maľby. História bonsai začala od samuraja. Keď vojaci pokračovali v kampaniach, určite si vzali so sebou malé stromy, zosobňujúc večnú mladosť a život.

Ako vysadiť bonsai

Dospelý bonsai je drahé potešenie. Okrem toho, bonsai, dopestovaný rukami iných, vám neprinesie náležitú spokojnosť a radosť. Starí časomri východu hovoria, že rastúce bonsaje od nuly dávajú človeku silu, učia múdrosti a trpezlivosti.

Ak chcete doma pestovať trpaslík, musíte ísť do najbližšieho parku a nájsť malú výhonku akéhokoľvek stromu. Nezabudnite, že bonsai je prototypom veľkého stromu, takže si musíte vybrať odrody, ktoré sa vám páčia. To znamená, že ak nechcete vidieť jesenné lístie a holé konáre v zime, musíte zvoliť vždyzelené dreviny. Venujte pozornosť aj tomu, ktoré stromy sa vo vašom prúžku dobre zakoreňujú. Neorastajte palmový strom alebo banánový strom, ak nemajú dostatok slnečného svetla.

Vydajte sa na prechádzku do parku a rozhodnite sa pre výber stromu. Môže to byť fíkus, dub, brest, breza a iné rastliny. Vykopte malú stonku stromu. Zvyčajne životaschopné procesy sa zhlukujú blízko koreňov veľkého stromu. Na rovnakom mieste v parku je potrebné zbierať pozemky na výsadbu. Deje sa tak tak, že strom spadne do „známeho“, to znamená do pôdy, ktorá je mu známa.

Na pestovanie rastlín musíte pripraviť kvetináč. Bonsai rastie veľmi dobre a má požadovaný tvar v širokých a plytkých kvetináčoch z keramiky. Hrniec by mal byť tak plytký, že pokrýva iba korene stromu. Keramika zase dokonale udržuje vlhkosť, čo je nevyhnutné pri plytkej výsadbe. Prvýkrát, kým strom nezreje a nezíska silu, sa však môže vysádzať do obyčajného kvetináča pre izbové rastliny.

V spodnej časti hrnca je potrebné urobiť drenáž - posypte rozšírené hlinené kamienky alebo len tehlové črepy. Na prípravu pôdy je potrebné zmiešať tri časti zeme prinesené z parku s jednou časťou piesku a jednou časťou rašeliny. Pôdu premiešajte a vložte do hrnca. Zasaďte do nej strom po orezaní dlhých koreňov. Toto je ďalšia dôležitá súčasť pestovania stromu. Pri každej transplantácii musíte orezať korene stromu a nechať nie viac ako 10 cm, čo umožňuje rastline nie na výšku, ale na šírku.

Starostlivosť o stromy Bonsai

Pestovanie bonsai je dosť ľahké. Väčšina stromov nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky. Bezprostredne po výsadbe musí byť strom hojne napojený a vložený na čerstvý vzduch - napríklad na balkón alebo na parapet na vonkajšej strane okna.

Starostlivosť o stromy Bonsai

hnojivá
Pretože v hrnci nie je veľa pôdy, je potrebné bonsai pravidelne hnojiť. Počas obdobia aktívneho rastu musíte rastlinu kŕmiť každé tri týždne. V zime je možné top dressing zrušiť. Bonsai sa zvyčajne hnojí zo zmesi minerálov, ktoré zahŕňajú dusík, fosfor a draslík.Niektoré plodiny, ako napríklad borovica a javor, nehnojia dusíkom, inak to môže vyprovokovať aktívny rast týchto stromov, čo je pre nás neprijateľné.

Polievanie bonsaje
Zalievanie bonsai by malo byť mierne, množstvo vody potrebné pre rastlinu závisí od jej typu. Nedovoľte, aby pôda úplne vyschla, pretože plytký kvetináč neumožňuje stromu akumulovať vlhkosť. Najlepšie je zalievať rastlinu hneď po zaschnutí ornice. V zime je zalievanie obmedzené na minimum. Ak je miestnosť veľmi horúca a suchá, musíte hrniec s rastlinou umiestniť do nádoby na vodu. Bonsai tiež potrebuje pravidelné postrekovanie - takže vyzerá sviežo.

Teplota a množstvo slnečného žiarenia
Väčšina plodín je pomerne nenáročná na teplotu v miestnosti, kde pestuje. Pokúste sa pravidelne vynášať „domáceho maznáčika“ na čerstvý vzduch - položte ho na balkón. Väčšina stromov rastie normálne pri teplotách od -10 stupňov do +40 stupňov Celzia.

Slnko by však malo byť veľa po celý rok. Postavte bonsai na okná na slnečnej strane domu. A iba v polovici leta musí byť strom chránený pred priamym slnečným žiarením, inak sa koruna jednoducho zmení na žltú.

Prerezávanie bonsai
Prerezávanie je jednou z hlavných podmienok pestovania esteticky krásnej rastliny. Na samom začiatku pestovania stromu musíte rozhodnúť o tvare, ktorý by ste chceli vidieť vo svojom hrnci. Stromy môžu byť rezané tak, aby boli rovné a vysoké, rozľahlé a nízke, asymetrické, sférické atď.

Pri orezávaní je dôležité vziať do úvahy niektoré vlastnosti. Ak chcete urýchliť a zlepšiť rast rastlín určitým smerom, musíte odrezať iba vrcholy vetiev, ktoré rastú týmto smerom. Keď odstránite iba horné listy, rast rastlín v tomto smere sa urýchli. Ak naopak chcete zastaviť rast konárov určitým smerom, musíte vetvy „pritlačiť“, to znamená, odstrániť ich zo samotnej základne kmeňa. Nové výhonky z tohto miesta s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú rásť.

Od samého začiatku rastu sadenice je potrebné neustále tvoriť korunu rastliny. Tým sa zrýchľuje rast listov a súčasne sa robia malými a dekoratívnymi. Obvykle je strom orezávaný na jar av lete pomocou malých záhradných nožníc alebo nožníc. Počas kvitnutia nie je potrebné prerezávať strom, inak už nikdy nebude kvitnúť.

Ako tvarovať strom bonsai

Mnoho pestovateľov kvetín, ktorí práve začínajú pestovať bonsaje, nechápe, ako je možné taký trpasličí druh rastlín získať z veľkého životaschopného stromu. Tu je niekoľko tajomstiev, ktoré vám pomôžu zistiť tvarovanie bonsai.

Ako tvarovať strom bonsai

  1. Malá kapacita. Ak vysadíte semenáčik vo veľkej nádobe, získate skutočný záhradný strom. Malá veľkosť procesov sa dosiahne vďaka plytkej nádobe na výsadbu bonsai. Nie je veľa pôdy, ktorá by sa „potulovala“ v raste. Aby ste doplnili silu rastliny, musíte strom každých niekoľko rokov transplantovať do čerstvej pôdy nasýtenej minerálmi a hnojivami.
  2. Minimálne hnojivo. Ak chcete spomaliť rast stromu, musíte ho oplodniť, ale minimálne. Nesmiete dovoliť aktívny rast a vývoj koruny.
  3. Časté prerezávanie mladých výhonkov. Ak neustále prerezávate mladé konáre, celý rast stromu pôjde do hrúbky kmeňa, čo chceme dosiahnuť.
  4. Prerezávanie koreňov. Pri každej transplantácii musíte bezohľadne odrezať korene stromu a ponechať iba malé vetvy nie dlhšie ako 12 cm.
  5. Kusy stromovej kôry. Ak sa strom tvrdohlavo snaží dorásť, je potrebné zastaviť tok miazgy pod jeho kôrou. Za týmto účelom sa rezy robia na kôre alebo sa kmeň na niekoľko mesiacov jednoducho ťahá drôtom.

Všetky tieto metódy sa môžu vykonávať až po konečnom spevnení sadenice, inak to môže viesť k smrti krehkého stromu.

Čo je chorá bonsai

Bonsai môže zvyčajne dostať všetky choroby a škodcov, ktorí infikujú veľké stromy tohto typu. Hlavnými škodcami stromu bonsai sú roztoče, vošky a múčniky. Rovnako ako iné izbové rastliny môže bonsai trpieť plesňou a plesňou. Zo škodcov sa môžete zotaviť pomocou liečivých prípravkov pre izbové rastliny, ktoré sa predávajú v špecializovaných predajniach. Kmeň stromu môžete utrieť aj cesnakovou tinktúrou, ktorá ničí hmyz. Ak je vaša rastlina chorá, nedodržali ste teplotný režim, množstvo zavlažovania a iné životné podmienky rastliny.

Pestovanie krásneho, elegantného a sofistikovaného stromu bonsai je skutočným koníčkom, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Bonsai nie je len kvetinárstvo, je to skutočné umenie vytvárania krásy.

Video: Ako pestovať bonsai strom, ktorý urobíte sami

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy