Ako pestovať fikus doma

Dnes sú nezaslúžene zabudnuté fikusy opäť na vrchole módy u pestovateľov kvetín. Ale boli časy, keď bola táto nenápadná rastlina v každom dome. Starostlivosť o to je minimálna, ale návrat v podobe sviežeho lístia je nad chválu!

Ako pestovať fikus

Súčasný výber ponúka také pestré formy, že je hriechom mať takú krásu na okennom parapete. Ako sa starať o ficus doma? V zásade nie príliš ťažké. Opisujeme najdôležitejšie aspekty. Ak sa budú dodržiavať, starostlivosť o fíkus neprináša zbytočné ťažkosti.

Zloženie pôdy a výber kapacity

Materiál črepníka je absolútne irelevantný pre fikus, ale jeho veľkosť je dokonca veľmi veľká. Nezasadzujte rastlinu v príliš veľkej nádobe, inak bude trochu drzá. A rozširuje sa veľmi slušná veľkosť, pretože v prírodných podmienkach dosahuje ich výška 5 metrov. Aj keď, ak to vaša oblasť umožňuje, potom odvážne pestujte fikus v obrovskej vani. Poďakuje vám s obrovskými listami.

Zloženie pôdy je úplne štandardné. 2 časti dobrej úrodnej záhradnej pôdy sa zmiešajú s 1 dielom rašeliny a 1 dielom hrubého piesku. To je všetko, nemusíte nič pridať.

Na dno nádoby sa samozrejme naleje drenážna vrstva. Možno toto pravidlo platí pre všetky interiérové ​​farby. Malé expandované íly, malé kamienky alebo štrk, žula - to sú najvhodnejšie materiály. Túto položku by ste nemali zanedbávať, pretože pomáha riešiť mnoho problémov. Napríklad hlavná funkcia odstraňovania nadmernej vlhkosti zabráni hnilobe koreňov a objaveniu sa rôznych chorôb.

Osvetlenie a teplota

Fíkusy milujú svetlo. Ale nie také šialené. Preto je lepšie pestovať ju v tieni bez priameho slnečného žiarenia. Hrniec môžete položiť na stojan vedľa okna, ale nie na parapet. Toto svetlo bude stačiť.

Ficus porastie dokonale v zadnej časti miestnosti bez prístupu k slnečnému žiareniu. V takom prípade je potrebné ďalšie osvetlenie špeciálnymi fytolampmi.

Teplota obsahu sa líši v závislosti od ročného obdobia. V lete bude fikus najpohodlnejší pri teplote +24 - 26 ° C. V zime dáva prednosť + 17-19 ° C.

Ficus v zásade toleruje dočasné zníženie teploty pomerne ľahko. Jediná vec je, že v súčasnosti spomaľuje rast. Pre rastlinu je kritická teplota na +12 ° C. Potom jednoducho odhodí všetky listy a rozlúči sa s tebou.

Polievanie a vlhkosť

Ficus miluje vysokú vlhkosť. Preto sa musia pravidelne striekať mierne teplou vodou. Alebo umiestnite vedľa nádoby ďalšie nádoby s vodou, vlhkou expandovanou hlinkou, vlhkým machom.

Po zaschnutí môžu na listoch zostať škvrny. Je to z príliš tvrdej vody. Ak je tekutina usadená, filtrovaná alebo čistená, potom nebudú žiadne škvrny. Ďalším dôvodom je prach na povrchu fólie. Približne raz za 12 - 13 dní utrite listy jemnou handrou alebo handrou. Potom sa prach nebude hromadiť, takže môžete zabudnúť na škvrny.

Polievanie by malo byť pravidelné. V lete sa odporúča, aby celá hlinená hrudka bola udržiavaná mierne navlhčená. Za týmto účelom sa pravidelne navlhčuje zhora. Asi raz za 3 až 4 dni. K kritickému vysúšaniu dochádza, keď vrchná vrstva zeme v kvetináči zaschne do hĺbky 3 až 3,5 cm, v takom prípade očakajte pokles búrok.

Pri pretečení je prvým znakom vädnutie a zvrásnenie listov. Druhým je začiatočná hniloba koreňov. Dajte si na to pozor.Je vhodnejšie zalievať vodu do hrnca často a kúsok po kúsku raz za mesiac.

V zime sa ficus zalieva oveľa menej často. Asi raz za 10-11 dní. Znova sa pozrite na vlhkosť pôdy. Ak v chladnom období udržujete rastlinu v horúcej, suchej miestnosti alebo vedľa vykurovacieho zariadenia, potom je vhodné prehodnotiť režim zavlažovania, napríklad zvýšiť frekvenciu.

Kvalitný servis bude mať špeciálne majáky. Sú uviaznuté v pôde a pozerajú sa za mierku. Keď zem zaschne na určitej úrovni, zmení sa farba. Bude to signál na zalievanie.

Hnojivá a hnojivá

Počnúc marcom a koncom októbra sa fikus oplodní približne raz za 14 až 16 dní. Určite až po ďalšom zalievaní, aby nedošlo k spáleniu tenkých mladých koreňov. Na vrchnú úpravu pôdy môžete použiť akékoľvek komplexné minerálne hnojivo. Alebo si kúpte hotové palice v špeciálnom obchode. Sú zaseknuté v kvetináči a po každom zalievaní ficus zoberie toľko potravy, koľko potrebuje. Granule (tablety) majú rovnaké vlastnosti. Sú tiež vykopané v ornici.

Hnojivo Ficus

Postupujte presne podľa dávkovania! Neprekračujte ho, inak v oku dôjde k rastu škaredých zdeformovaných listov. A vyberte tie, ktorých obal hovorí „pre fikus“.

Oveľa vďačnejšia rastlina reaguje na organické dobroty. Môže ísť o bylinnú infúziu zriedenú v pomere 1 až 10. Alebo raz ročne nahradiť horné 2-2,5 cm pôdy čerstvým, dobre dozretým humusom. Len to nepreháňajte, inak kmeň jednoducho neznesie celú hmotu svojich listov a môže sa zlomiť.

Choroby a škodcovia

Väčšina škodcov izbových rastlín je voči fikusu ľahostajná, s výnimkou roztočov a hmyzu z mierky. V takom prípade budete musieť používať insekticídy. Vyberte si kohokoľvek, ktorého obal hovorí: „vhodné do kvetov interiéru“ Spracovanie sa vždy robí dvakrát, pretože raz nestačí úplne zničiť nepriateľov.

Ak ste proti chemikáliám, môžete skúsiť dôkladne opláchnuť listy a stonku silným roztokom bielizne alebo potašového mydla. Uistite sa, že rastliny potom opláchnete teplou vodou zo zvyškov peny. Nezabudnite zakryť pôdu v kvetináči hustým polyetylénom alebo lepiacou fóliou.

Medzi vredy, fikusy si vybrali rôzne hniloby. Ak sú listy postihnuté, stačí ich v počiatočnej fáze umyť mydlovou vodou. Pri veľkom poškodení je lepšie úplne odstrániť plesnivé letáky.

Koreňová hniloba dokáže za niekoľko dní zabiť aj tie najúžasnejšie rastliny. Spôsoby liečenia z toho ešte neexistujú. Je len vo vašej moci rezať čo najviac zdravých odrezkov a pokúsiť sa ich zakoreniť.

Príčinou hniloby sú nadmerné zalievanie, prievan a prudký pokles teploty. Odstránením týchto faktorov sa dá úplne zabrániť chorobám rastlín.

Niektoré cenné tipy

Ficus Benjamin

  1. Fíkusy sa neradi rušia. Platí to pre presádzanie, výmenu miest a dokonca aj pre otáčanie hrnca. Vybrali si nádobu, zasadili rastlinu a to je všetko. Už sa ho nedotýkajte. Nehýbte sa na iné miesto, neotáčajte hrniec druhou stranou k svetlu. Počas hygieny nedochádza k zbytočným dotykom okrem štandardného čistenia listov.
  2. Majitelia niekedy chcú mať kompaktný chlpatý ker s fíkusom a v hrnci vyteká osamelá palica. A nerastie na šírku, ale na strop. Stop. A kto povedal, že fikusy by sa nemali pritláčať kvôli lepšiemu vetveniu? Čepeľ alebo nôž utierame alkoholom, opatrne odrežeme valec v požadovanej výške. Plátok spracovávame jemne rozdrvenou tabletou aktívneho uhlia. A čakáme, až sa objavia bočné výhonky. Na druhej strane môžu byť tiež upravené. Potom začnú rásť výhonky tretieho poriadku. A teraz máte vzácnu sviežej kríku s elegantnými listami.
  3. Odrezaná horná časť sa neodhodí. Dali sme si pohár vody.Čakáme na korene dva týždne, potom zasadíme do vhodného hrnca na správnom mieste.
  4. Niektorí majitelia sa divia všeobecne. Tri rastliny sa pestujú súčasne v črepníku vo výške asi 1 m. Potom sa zovreté vrcholy a samotné stonky sa umiestnia do tesného pigtail. Vďaka svojej flexibilite sa to robí veľmi ľahko. Ale po vzhľade bočných výhonkov sa získa exkluzívna figúrka s nádherným uzáverom v hornej časti hlavy. Vyzerá veľmi pôsobivo a starostlivosť je úplne rovnaká ako starostlivosť o jednu rastlinu.
  5. Na jeseň av zime môže ficus spadnúť niekoľko nižších listov. Neponáhľajte sa hľadať dôvod nesprávnej starostlivosti alebo údržby. Toto je úplne prirodzený proces. Ak sa na jar alebo v lete začne padať list, treba spustiť poplach a hrozí tiež strata celého krytu listu.

Ako sa starať o ficus doma? Naše babičky dokonale poznali všetky jemnosti a tajomstvá obsahu. Nastal čas, aby sme oživili fikus v každom dome. Navyše to nie je vôbec ťažké. Niekoľko správnych odporúčaní a láska k závodu - to je všetko, čo potrebujete pre kvalitnú starostlivosť.

Video: ako ľahko a rýchlo propagovať Benjaminov fikus

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy