Ako pestovať pelargónie doma

S rozvojom izbovej kvetinárstva je v predaji stále viac exotických rastlín. Samozrejme, že je zaujímavé pestovať novinky sami, nezabudnite však na bežné kvety. Jedna z nich vyrástla mnohými generáciami našich predkov. A teraz v takmer každom dome nájdete najbežnejší pelargónie.

Ako pestovať pelargónie

Áno, dnes o nej budeme hovoriť. Niekto nedbanlivo zamával rukou, hovoria, prečo v pelargoniu tohto? Videli ste najnovšie chovateľské novinky? Na kríku s tromi listami, obrovským klobúkom dvojitých kvetov. Farba od bielej po fialovú, všetky odtiene. A aké lístie! Vyrezávané, pestré, viacfarebné! Tieto krásne rastliny vyzerajú trochu ako babiččina pelargónia. Ak je to iba špecifická vôňa listov. Pri náležitej starostlivosti si môžete vychutnať kvitnutie takmer po celý rok.

Ako pestovať pelargónie doma? Poľnohospodárske stroje akéhokoľvek druhu sú veľmi ľahké. Trocha úsilia, jednoduchá starostlivosť a tajomstvo, v ktorom pelargonium začína kvitnúť - to je celá rastúca technológia. Ale pre tých, ktorí chovajú túto kvetinu prvýkrát, popíšeme všetko podrobne.

Pestujeme pelargónie zo semien

Predpokladá sa, že semená pelargónie neklíčia dobre. Toto tvrdenie sa vzťahuje iba na samoobrábané semená. Ak sa občas podarilo kúpiť vak priemyselnej výroby, potom má klíčivosť takmer 100%.

Zasadte pelargónie do malých šálok po jednom. Samozrejme, ak sa látka uvedie do prúdu, je lepšie zasiať ich do zväzku v jednom kontajneri. Je pravda, že musíte skočiť. Ale vysadiť jeden po druhom bude stačiť na mierne spudenie.

Pôda by mala mať klasické zloženie. Jedná sa o úrodnú záhradnú pôdu, čistý piesok a rašelinu. Proporcie 2 až 1 až 1. Na dno vykladacej nádrže sa nalieva veľká drenáž. Samozrejme to nie sú dva dláždené kamene. Veľkosť frakcie je asi 1 cm a nemali by sa zanedbávať, pretože koreňový systém pelargónie začína hniť s prebytkom vody.

Po odtoku naplňte nádrž na polovicu. Navlhčite to, vložte semeno, posypte vrstvou zeme najviac 1,5 cm a potom musíte sklo zakryť hustým polyetylénom alebo sklom. Vložte na tmavé teplé miesto (teplota asi 22 ° C) a počkajte na sadenice.

Ak je všetko urobené správne a semená sú životaschopné, prvé klíčky sa objavia po 9 až 11 dňoch. Potom sa kryt vyberie a pohár sa prenesie na svetlo a teplota sa zníži na 18 až 20 ° C.

Starajú sa o mladé rastliny, ako aj o dospelých.

Pestujeme pelargónie z odrezkov

Predpokladajme, že jeden z vašich priateľov si odrezal krík odrôd muškáty a dal vám odrezky. Čo s nimi? Tu sú dva algoritmy pre vaše akcie:

Pestujeme pelargónie z odrezkov

 1. Odrezali sme dva spodné listy a potom dali stopku do vody. Koreňové púčiky by sa mali objaviť o týždeň. A po 14-16 dňoch je už možné hotový závod zasadiť na trvalé miesto.
 2. Odrezali sme niekoľko dolných listov. Časť stonky ponorte presne do koreňového stimulátora a okamžite ju zasadte do trvalej nádoby. Asi 20 dní sa nedotýkajte kvetu, iba občas navlhčite pôdu. Po uplynutí tohto obdobia sa získa nezávislá rastlina, ktorá je pripravená potešiť vás.

Všetka pôda pre pelargónie, zakúpená alebo vyrobená samostatne, musí byť úplne dekontaminovaná. Predbežne sa vylieva silným roztokom manganistanu draselného. Po 12 hodinách bol kalcinovaný v peci pri teplote 110 - 115 ° C. Ak sa to stane v zime, môžete pôdu zmraziť na 3 dni.

Tieto postupy zabránia prejavu mnohých hubových a vírusových chorôb.

O chorobách a škodcoch muškáty

Napriek skutočnosti, že listy vylučujú prchavé látky, ktoré zabíjajú veľké množstvo mikróbov vo vzduchu, je samotný pelargónie náchylný na určité choroby. Spravidla vyplývajú z nesprávnej starostlivosti. Hlavnými faktormi sú nedostatočné osvetlenie a nadmerné zamokrenie pôdy. Bolest často začína koreňovým systémom a potom sa šíri do listov.

Väčšine problémov sa dá vyhnúť jednoduchým správnym zaobchádzaním s rastlinou. Ak však napriek tomu vzniknú problémy, je módne skúsiť zachrániť kvetinu. Tu pomôžu systémové fungicídne prípravky. Používajú sa prísne podľa pokynov na obale.

Rada. Ak nie je možné uložiť rastlinu, skúste uložiť najmenej neovplyvnenú stopku. Z nej môžete pestovať novú kvetinu.

Škodcami. S potešením sa usadia na pelargónii. Nie sú zamieňané vôňou alebo chmýří na listoch. Zvyčajne sa jedná o vošky, roztoče alebo molice. Zvyšok nepriateľov je pre kvetinu ľahostajný.

Prvé dve sa dajú jednoducho umyť vodou s prídavkom potašového alebo pracieho mydla. Ale s tretím nešťastím je pred nami dlhý a tvrdohlavý boj. Nie je ľahké ho odstrániť, dokonca ani pri použití najsilnejších insekticídov. Pozrite sa na internete, kde sa dozviete veľa zaujímavých vecí, ako sa zbaviť molíc.

Kam umiestniť muškáty

Domovinou tejto krásy je Južná Amerika. Preto kvetina miluje veľa svetla. Navyše sa nebojí priameho slnečného svetla. Na oknách orientovaných na juh teda môžete mať celkom bezpečne pelargonium. Osvetlenie by malo byť celoročne minimálne 14 hodín denne. V zime budete na to potrebovať ďalšie osvetlenie. Geraniums nemajú žiadne doby odpočinku.

Prvým príznakom nedostatku svetla je výskyt červeného okraja okolo okrajov listov. Samozrejme, ak to nie je stanovené vlastnosťou odrody. Osvetlenie zároveň ovplyvňuje trvanie kvetu, ale iba nepatrne. Existuje ďalšie tajomstvo, ktoré bude opísané nižšie.

Ako často zavlažujte muškáty

Rastlina nepatrí do sukulentnej rodiny, ale môže v listoch nahromadiť trochu vlhkosti. Netoleruje vôbec žiadne zamrznutie, ale počas núteného sucha do 5 dní sa cíti úplne pokojne. Potom začne tráviť vlhkosť z listov a vyhodiť ich. Už ich nebude potrebovať.

Ako často zavlažujte muškáty

Aby sa vaše kríky nedotkli predčasne, zalejte pelargónie podľa schémy: hlinená hrudka je úplne suchá a ďalšie 2 dni. V zime je to asi raz za 15 dní, v lete častejšie.

Nezabudnite úplne vypustiť prebytočnú tekutinu z panvice. Aby ste zakaždým nestúpali prst do hrnca, pocítili pôdu, zakúpte špeciálne majáky na meranie úrovne vlhkosti. Keď zem dostatočne vyschne, zmenia farbu. Mimochodom, voda by mala mať izbovú teplotu.

Vrchný dresing

Geranium miluje jesť. Od februára do novembra potrebuje pravidelnú dávku minerálnych hnojív s vysokým obsahom draslíka. Ale dusík sa môže pridať veľmi málo, inak získate mocné lístie bez jediného púčika. Je prísne zakázané pridávať organické látky, pelargonium to vôbec netoleruje.

Kŕmia rastlinu nie viac ako raz za 20 dní, presne druhý deň po hlavnom zalievaní.

Formácia Geranium

Pelargonium rastie na výšku kozmickou rýchlosťou. Ak vám niečo chýba, potom môže letieť do mohutného stromu. Nie je to príliš atraktívne z estetického hľadiska. Okrem toho sa púčiky objavujú iba na koncoch výhonkov. Preto musí byť puzdro vytvorené od útleho veku.

Ak to chcete urobiť, zovrite stredný výhonok na 4 listy. Nevlastníci čakajú na objavenie sa nevlastných synov, potom sú vrcholy odtrhnuté a majú tiež 4 listy. Tak urobte so všetkými výhonkami.Vďaka tejto formácii získate sviežejú guľu guľového tvaru s veľkým počtom púčikov.

Ak bola počas zimy rastlina natiahnutá alebo vynechal okamih formácie, je lepšie na jar rozrezať celé kríky na 3 listy. Takže sa objavia nevlastní synovia a môžete si z nej opäť krásne vytvoriť pelargónie.

Mimochodom, nevyhadzujte ozdobu. Môžete ich skúsiť zakoreniť pre následnú výsadbu. Alebo ho osušte v tieni a vložte do látkových vreciek. Je dobré tieto polotovary rozmiestniť v skrinkách, táto špecifická aróma dobre odpudzuje mory.

Tajomstvo kvetu muškáty

A teraz cenné rady sľúbené vyššie. Vytvorili všetky podmienky, starali sa, kŕmili, zvýrazňovali ... a pelargónie nechce kvitnúť. Čo robiť Objavte hlavné tajomstvo. Geranium začína kvitnúť, až keď korene v kvetináči sú takmer preč. Majitelia niekedy vidia, že korene sú obalené okolo celého kusu pôdy a v zhone na transplantáciu pelargónia do priestrannejšieho hrnca. A ona, nevďačná, namiesto púčikov, začne znova budovať koreňový systém.

Tajomstvo kvetu muškáty

Ako na to? Na jar neuskutočňujeme transplantáciu kríkov. Stane sa preplneným, začne kvitnúť. S dobrou starostlivosťou to robíte do konca leta. Keď posledný púčik vybledne, odrežte ho a až potom transplantujte rastlinu. Okrem toho by mal byť hrniec väčší ako predchádzajúci o 1-1,5 cm. Počas zimy koreňový systém opäť úplne zakryje hrudku a cyklus sa opakuje.

To je trik.

Užitočné tipy

 1. Ak to klíma umožňuje, na jar môžete pestovať pelargonium v ​​záhrade. V takom prípade je vhodné nevyberať ho z hrnca, ale priamo ho vyhodiť. V opačnom prípade budete musieť na jeseň zavolať rýpadlo, aby vykopali rozľahlý koreňový systém.
 2. Geranium absolútne pokojne toleruje priame slnečné žiarenie. Ale pri teplotách vzduchu nad 35 ° C je lepšie trochu odtieňovať. Napriek tomu je toto počasie príliš horúce, páli listy a vrcholy výhonkov.
 3. Mimochodom, v zime majú pelargónie dostatok obsahu pri +16 - 18 ° С. Od jari do jesene sa odporúča dodržať teplotu najmenej + 21 - 22 ° C.
 4. Prvým znakom toho, že sa pelargoniu niečo nepáči, je žltnutie dolných listov. Ale čo presne nevyhovuje kráse, bude treba určiť nezávisle. Prekrmovanie hnojivami, nadmerné zalievanie, nástup choroby - ktorýkoľvek z týchto faktorov sa prejavuje predovšetkým farebným odtieňom lístia.
 5. Ak máte ťažkosti s výberom hnojiva pre pelargonium, venujte pozornosť tým výrobkom, na ktorých obale je označenie „pre balkónové rastliny“. Tu bude ťažké urobiť chybu.
 6. Od veku 2 rokov pri presádzaní sa veľkosť hrnca nezvýši. Mimochodom, kvetina môže dorásť až 10 rokov alebo aj viac, ak je vybavená vhodnými podmienkami.
 7. Neodporúča sa odtrhávať staré sušené listy a vädnuté kvetinové stonky rukami, pretože je pravdepodobné, že poškodia stonku rastliny. Je lepšie urobiť z neho ostrý ostrý nôž.
 8. Semená zozbierané nezávisle neprenášajú deti na dekoratívne vlastnosti rodičov. Ale nezúfajte. Možno si môžete vyvinúť vlastnú jedinečnú škálu muškáty?
 9. Existuje zaujímavé pozorovanie: ak má človek rád vôňu listov pelargónie, znamená to, že nie je v poriadku s nervovým systémom, a preto by bolo vhodné skontrolovať sa u príslušného lekára. Tí ľudia, pre ktorých je aróma nepríjemná, majú silný zdravý nervový systém.

Ako pestovať pelargónie doma? Celkom jednoduché a nenáročné. Neaplikujte pelargonium zanedbávaním a ďakujeme vám čistým vzduchom v dome a dlhým jasným kvetom.

Video: ako pestovať izbové muškáty

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy