Ako pestovať krokusy doma

Na začiatku jari kvitnú v mnohých kvetinových záhonoch. Sú tak očarujúce svojou miniatúrou, že sú často prezentované priamo v kvetináčoch. Nestačí len napchať kormidlo na zem. Chcel by som vám predstaviť kvitnúcu kvetinu. Áno, a zhodovať sa s určitým dátumom.

Ako pestovať krokusy

Ako pestovať krokusy doma? Vlastne veľmi ľahké. Tajomstvo destilácie pri napodobňovaní prírodných procesov. Toto môže urobiť naj začínajúci pestovateľ. A ak správne pripravíte sadivový materiál a beriete kvalitný produkt, úspech je zaručený.

Aké žiarovky sa pestujú

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vybrať si dobrý výsadbový materiál. Na rozdiel od iných žiaroviek sa veľkosť krokusov nemeria podľa priemeru, ale podľa obvodu na najširšom mieste. Potrebujeme balenie, na ktorom je číslo 10 s plusom. Z týchto surovín sa najväčšie kvety získavajú na bacuľatých stonkách. A súčasne až 6 kusov.

Ak má balenie menšie číslo, potom bude menej farieb. Samy budú stredne veľké.

Vyberte si chovateľské odrody Holland pre seba. Jedná sa o najviac hybridy. Doma pracujú veľmi dobre. Miestne alebo prírodné rastliny produkujú malé kvety alebo vôbec nekvitnú. Prečo potom všetka práca? A nezamieňajte si s rastlinami kvitnúcimi na jeseň. Počas destilácie majú po odkvitnutí len hlboký odpočinok.

Nestačí však ísť na krásnu fotografiu na lepenku. Musíte mať nejakú ďalšiu predstavu o správnom výbere húfov. Musia spĺňať tieto požiadavky:

 1. Pevný a odolný. Ľahko stlačte surovinu. Na jar by malo byť pekné. Mäkkosť označuje začiatok kazenia.
 2. Ak je to možné, cítte to. Ak je prítomná aspoň najmenšia aróma plesne, odložte ju bez ľútosti. Takýto materiál sa skladoval v nevhodných podmienkach.
 3. Opatrne skontrolujte cibuľu. Nemali by mať tmavé alebo mokré škvrny ani viditeľné poškodenie.

Akonáhle ste sa rozhodli a priniesli nákup domov, neponáhľajte sa. Karanténne žiarovky. Tmavé chladné miesto. Pozrite sa na ne asi po 10-12 dňoch. Je všetko v poriadku? Žiadne známky choroby, plesne, hniloby? Takže môžete bezpečne zasadiť.

Rada. Získajte zbrane v sezóne. Tento čas je od konca júla do konca septembra.

Ktorý hrniec si vybrať

Materiál nádrže nezáleží. Oveľa dôležitejšia je jeho veľkosť. Plytké, ale široké nádoby sú vhodné pre krokusy. Skupina pristátí v jednej miske vyzerá veľmi pôsobivo. A zdobené jemným štrkom alebo kamienkami - všeobecne majstrovské dielo.

Bude stačiť vziať hrniec s výškou 12 - 14 cm, ale vždy so širokými drenážnymi otvormi. Nie je nainštalovaný na palete, ale na stojane. To umožní odtoku prebytočnej tekutiny. Crocus žiarovky reagujú veľmi nervózne na stojatú vodu. Ihneď začnite hniť a miznúť.

Ako pestovať

Niektoré zdroje odporúčajú výsadbu krokusy blízko seba. Tento tip sa vzťahuje iba na malé cibule. Dávajú jeden kvet, takže nádhera kytice je kvôli tesnosti výsadby.

Ak ste si vybrali veľké zrelé hľuzy, skúste medzi nimi dodržať vzdialenosť najmenej 2,5 cm, čo umožní rozvinúť poháre krokodílov v celej svojej kráse.

Hĺbka pristátia by mala byť taká, aby na povrchu zostala iba špička. Poďme analyzovať krok za krokom, ako správne zasadiť krokusy:

 1. Na dno hrnca sa položí hrubá vrstva drenáže.Sú to zlomené črepy, tehly, jemný štrk, mramorové triesky. Pebbles a expandované hliny tiež fit.
 2. Potom nalejte trochu pôdy. Jeho zloženie je jednoduché. To sa rovná záhradnej pôde, piesku a rašeline. Všetko by malo byť voľné a priepustné.
 3. Vložte žiarovku dole.
 4. Jednou rukou ju nalejeme a druhú nalejeme na vrchol zmesou piesku a rašeliny.
 5. Napojená. Akonáhle voda odteká, vyčistite ju na zakorenenie.

Rozdiel v zložení pôdnych zmesí umožňuje koreňom pevne držať rastlinu v nádrži a cibuľku - čo najmenej pri kontakte s vodou.

Kedy zasadiť krokusy

Vypočítanie času pristátia je veľmi ľahké. Odčítajte 14 dní od očakávaného dátumu kvetu. A tiež skráťte čas na chladné obdobie. To je 12 týždňov. Celkom: 14 týždňov na všetko.

Kedy zasadiť krokusy

Napríklad, budete potrebovať kvitnúce šafran do 1. januára. Robíme všetky potrebné výpočty. Zasadnite žiarovku 24. septembra.

Starostlivosť o chlad a údržba

Dochádzame teda do momentu, keď preberieme úlohu tvorcu. To znamená, že umelo vytvárame podmienky väzby čo najbližšie k prírodným podmienkam. Na tento účel je potrebné umiestniť nádoby so žiarovkami na temné a chladné miesto s vysokou vlhkosťou na 12 týždňov. Teplota je od +4 do + 8 ° С. Vlhkosť nie je nižšia ako 70%.

Chladnička nie je dobrá, je tam príliš suchá. Pod kúpeľom je príliš teplo. Izolovaná lodžia alebo balkón - veľa svetla. Vhodný prístrešok, pivnica, suterén, podzemné podlažie. Len buďte opatrní, zbrane sú veľmi populárne u mnohých hlodavcov.

Ak je to potrebné, pravidelne pridávajte svoje prírezy na pasienky. Zvlhčite vzduch rozprašovaním alebo polievaním. A sledujte teplotu. Príliš vysoká spôsobí, že krokusy sa prebudia v predstihu. Príliš nízka hladina môže spôsobiť hnitie a plesne. A úplne eliminujte najmenšie osvetlenie.

Neexistuje spôsob, ako často chodiť do pivnice alebo do suterénu na nádoby na vodu s huby? Potom ich prikryte hrubým filmom. Len nezabudnite urobiť niekoľko malých dier. Je to potrebné na vetranie a odparovanie kondenzátu.

Ďalšia fáza
Akonáhle zostane 15 dní do očakávaného dátumu, vytiahnu pozemky s koreňmi na destiláciu. Len nemeňte dramaticky silu osvetlenia a teploty. Približný postup je nasledujúci:

1 deň Vyniesli ho z pivnice a položili na podlahu pri vchodových dverách. Je to trochu chladné a tmavé.

3 dni. Dali hrniec na stojan, stôl, nočný stolík v zadnej časti najchladnejšej miestnosti.

5 dní. Posunuli ju blízko okna, ale zakryli ju batériou ústredného kúrenia.

7 dní. Dajte na parapet. Batériu neotvárajeme. Nedávajte izoláciu pod hrniec, pretože korene by sa mali stále cítiť chladné.

14 - 15 dní. Obdivujeme rozkvet.

Po všetky tieto dni nezabudnite suchú vrchnú vrstvu zaliať krokusy. Pravidelne striekame zo striekacej pištole. Jednoducho ich nezaplavujte ako hasičské auto. Pôda by mala byť mierne vlhká, ale nie vlhká. V opačnom prípade krokusy rýchlo stratia svoj dekoratívny vzhľad alebo dokonca zožltnú a zvädnú.

Ak ste urobili všetko správne, môžete si užiť krásne kvety až 11 dní v rade. Zároveň nikto nezrušil obvyklú starostlivosť. A nezabudnite zakryť kvety pred priamym slnečným žiarením. Dobre predlžuje kvitnutie.

Obsah po odkvitnutí

Nenechajte sa ponáhľať, aby ste sa zbavili húfov potom, čo vás poteší ich krásnym kvetom. Stále môžu byť vysadené v kvetinovej záhrade alebo na záhrade. Na jednom mieste sú skutočne schopní vyrastať až do 5 rokov. A počas tejto doby vám prinesú skvelého potomka. Malé žiarovky je možné pestovať a pestovať všade. Alebo použite dojenie doma.

Obsah krokusy po odkvitnutí

Za týmto účelom nesmiete zmeniť režim obsahu. Použité kvetinové stonky sú starostlivo odstránené. Napríklad nožnice alebo záhradnícke nožnice. To neodloží výživné látky v maternici.

Okolo začiatku júna všetky listy zožltnú a vysušia.Toto je najprirodzenejší čas na odpočinok krokusy. Až do tohto bodu bude potrebné kŕmiť rastlinu dvakrát kompletným komplexným minerálnym hnojivom. Výhodná je kompozícia, v ktorej je najviac fosforu a draslíka, ale minimálne dusík. Roztok na kŕmenie sa pripravuje v súlade s pokynmi na obale. Každý výrobca má svoj vlastný.

Krokusy nelieči organickú hmotu. Môže to spôsobiť hnilobu koreňov a ďalšie choroby. V prírodných podmienkach sú zvyknutí žiť v hornatom teréne so vzácnou pôdou, ktorá má neutrálnu reakciu. A organickou hmotou je okyslenie dusíkom a pôdou.

Po zaschnutí celej vzdušnej časti musíte kormu z pôdy opatrne odstrániť. Kefu očistite, dôkladne skontrolujte pleseň, ochorenie, známky rozkladu. Je všetko v poriadku? Je cibuľa čistá? Vysušte ho na chladnom tmavom mieste asi 9-11 dní. Ďalej odrežte korene, suché listy, stonky. Odstráňte padajúce plevy. Pred jesennou výsadbou do zeme ju odstránime späť na tmavé a chladné miesto.

Približne raz za tri týždne kontrolujeme sadivový materiál. Odmietame sušené a choré hrobky krokusy, ak existujú.

Užitočné tipy

 1. Po karanténe, ale pred výsadbou nezabudnite dezinfikovať huby, nádoby a pôdu. Akokoľvek po ruke. Dobré výsledky sa dosahujú namočením do silného roztoku manganistanu draselného 20 minút a postrekom fytosporínom. Nezanedbajte tento postup, vyhnite sa mnohým problémom.
 2. Krokusy sa doma nekonzervujú. Majú dostatok cibuľových živín. Nadmerná ponuka vedie k deformácii alebo úplnému nedostatku farieb.
 3. Do jednej nádoby zasadte jednu odrodu a hľuzy rovnakej veľkosti. V opačnom prípade musíte sledovať nasledujúci obrázok: kvety jednej odrody susedia s klesajúcimi listami druhej. Alebo vyblednuté puky vedľa nespálených. Škaredé a neprofesionálne. Je lepšie zasadiť ich do samostatných kvetináčov. Takže bude jednoduchšie sa o to postarať. Navyše, jedna kvetina tiež vyzerá elegantne a veľkolepo v kvetináči, ak je dobre udržiavaná a zdravá.
 4. Nepočúvajte tých, ktorí vám radia používať krokusy na kulinárske účely. Jedzte nevinné kvety. V potravinárskom priemysle používajte iba stigmy kvetov. A dokonca aj toho istého druhu, fialové siatie krokusy. Holandské hybridy sa zjavne nechovali na účely získania voňavého korenia. Sú určené na dávanie kvetín a sú úplne nevhodné na jedlo. A potom v každom článku píšu také nezmysly, bez toho aby sa obťažovali zistiť pravdu. A koniec koncov, mnohí sú vedení k tejto hlúposti a šklbajú zlé rastliny. Strčte do omáčok alebo pečiva. A pýtajú sa: kde je táto božská aróma a krásna farba?
 5. Neskúšajte pestovať krokusy zo semien sami doma. Toto je celá veda s prísnymi požiadavkami na podmienky, teploty a obdobie stratifikácie. Utrpte sa, že budete čakať a tancujete s tamburínou. Aj keď, ak ste biológ, blbecek alebo iba experimentátor od prírody, skúste to. Zrazu to vyjde.

Ako pestovať krokusy doma? Ukázalo sa, že je to celkom jednoduché. Na základe odporúčaní si môžete kvitnúť na parapete sami. Alebo upravte proces na svoje narodeniny. Súhlasím, originálny darček.

Video: Ako pestovať krokusy v kvetináči

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy