Ako pestovať broskyňu zo semienok doma

Broskyňa - voňavá, šťavnatá pochúťka, ktorej málokto dokáže odolať. Bohužiaľ, ovocie rastie v južných oblastiach a nie vždy ich možno nájsť na predaj. Dnes vám povieme, ako pestovať broskyňu sami doma, z jednoduchého semena. Varujeme vás však okamžite: ak chcete, aby taký strom priniesol ovocie, musíte vynaložiť veľké úsilie. Vystraší vás to? Potom môžete skúsiť. Nakoniec, aj keď ovocie zlyhá, budete mať krásnu a nezvyčajnú rastlinu pre naše zemepisné šírky. Navyše sa pestujú nezávisle.

Ako pestovať broskyňu z kameňa

Výber správnej známky

Broskyne majú veľa odrôd. Každá z nich sa vyznačuje vlastnými charakteristikami a pri výbere stromu, ktorý budete pestovať, vychádza z jeho druhov. Hybridy sú okamžite odmietnuté: aj keď majú normálne, zdanlivo plné semeno, klíčok, nikdy nebudete čakať. Faktom je, že hybridné rastliny nenarodia rod.

Osivo broskýň:

  1. Musia byť dostatočne odolné proti chladu.
  2. Mali by ľahko tolerovať malé množstvo slnečného žiarenia a mali by mať čas priniesť ovocie.
  3. Nevyberajte skladovací materiál, spravidla sa z neho nezíska plnohodnotná rastlina. Najlepšie je získavať ovocie v špeciálnych škôlkach alebo priamo na juhu na súkromných farmách od tých, ktorým môžete veriť.
  4. Najlepšie odrody na pestovanie v strednom Rusku: „Nektarínska biela“, „Rané rieky“, „Nobles“, „Early Minion“, „Winner“, „Amsden“ a „Nectarine Anasny“.

Pri výbere rôznych budúcich broskýň je potrebné vziať do úvahy ďalší bod. Pozorne si prečítajte charakteristiky každého žiadateľa a rozhodnite sa, ktorý z nich je najlepší. Venujte pozornosť:

  • Pestovateľské podmienky;
  • Dopyt po pôde, hnojenie, starostlivosť;
  • Chuťové vlastnosti (skoré nie sú zvyčajne vhodné pre obrobky, neskoršie sú tvrdšie);
  • Miera zrenia (mnoho neskorších odrôd jednoducho nemá čas dozrieť v krátkom lete, takže sa musia vyberať vopred).

V každom prípade je výber najvhodnejšej odrody hlavnou úlohou v prípravnej fáze. V strednom pruhu sú požiadavky na budúci strom vážnejšie ako na juhu, kde je v zásade celkom ľahké pestovať akúkoľvek broskyňu.

Keď sa konečne vyrieši otázka výberu odrody, je potrebné pristúpiť k klíčeniu semena. Je úžasné, že taký veľký a krásny strom je možné získať iba z obyčajného semena, ale to urobíme teraz.

Tajomstvo úspešného klíčenia semien broskýň

Pred výsadbou kosti do zeme musí byť správne pripravená na nadchádzajúci proces. Broskyne nerastú veľmi rýchlo, sú skôr rozmarné a rozmarné. Preto sa budú musieť aj vo fáze prípravy na pristátie pohladiť.

Tajomstvo úspešného klíčenia semien broskýň

stratifikácia
Najprv vyberte zrelé, mäkké ovocie. Ako je uvedené vyššie, vhodné sú iba odrodové. Semeno buničiny dôkladne vyčistite a potom pokračujte v stratifikácii. Tento proces napodobňuje zimné podmienky, pripravuje budúcu plodinu na sadeniec, zvlhčuje ju a prebúdza iskru života. Stratifikačná technológia sa uplatňuje iba na tie rastliny, ktoré bez nich bude dosť ťažké (a niekedy dokonca nemožné) prispôsobiť sa v neobvyklých podmienkach rastu. V prípade broskýň sú stredné šírky výrazným stresom. Preto je nemožné urobiť bez prípravy.

Takže celú zimnú dobu odstraňujeme kameň na chladnom mieste s dostatočnou vlhkosťou. Osivo musí byť umiestnené v otvorenom obale, na vlhkom piesku alebo pilinách.Udržujte prostredie vždy mokré! Po úspešnom rozvrstvení, v čase jari, v čase výsadby, broskyňové kosti praskajú a klíčia. Akonáhle to uvidíte, presuňte závod do hrnca.

Príprava pôdy a výsadba
Pôda je kritická! Malo by pozostávať z polovice úrodnej čiernej pôdy (alebo humusu), z polovice rašeliny. Jemne ju prehlbujte, nie viac ako 3 cm a počkajte. V broskyniach sa najskôr vytvorí koreňový systém, potom samotná rastlina. Výhonok sa preto nemusí objaviť hneď, ako budete chcieť. Ale nezúfajte. Akonáhle je broskyňa silná, určite sa objaví vonku a začne sa tvoriť v krásnom silnom strome.

Starostlivosť o rastliny
Pozorne dávajte pozor na hlinenú hrudku, broskyňa sa nepáči, keď je suchá. Akonáhle pôda zaschne, zľahka ju zalejte. Nemala by sa povoliť silná vlhkosť. Okrem toho, broskýň strom má veľmi radi slnko. Na tmavom mieste to uschne a zahynie. Pamätajte: zdravá broskyňa, ktorá je vhodná pre podmienky, rastie, aj keď nie rýchlo, ale určite.

Broskyne spravidla žijú doma. Sú tiež vysadené v zemi, ale starostlivosť o také rozmarné „domáce zvieratá“ bude oveľa ťažšia. Nižšie sa o tom porozprávame, ale zatiaľ - o tom, ako doma pestovať ovocný strom. Broskyňa je kultúra milujúca teplo a slnko. S nedostatkom slnečných dní potrebuje vytvoriť umelé osvetlenie. V zime rastlina odpočíva. Stačí mu teplota okolo 4 stupňov. Na jar začína kvitnutie a dozrievanie ovocia. Aby bol proces úspešný, mal by sa strom presunúť do teplejšej a čo najľahšej miestnosti s teplotou 10 - 15 stupňov. Po priviazaní budúcich plodov na celé letné obdobie potrebuje broskyňa ešte teplejšie podnebie: až 25 stupňov.

Odporúča sa transplantovať strom do veľkej nádoby buď pred rozkvetom, alebo po zbere. Pôda: humus + rašelina + trávnik + piesok + listová zemina (pomer 1: 1: 1: 1: 2). Je potrebné kŕmiť od začiatku jari do konca leta, dvakrát mesačne. Broskyňa potrebuje organické aj minerálne hnojivá. Okrem toho sa musí rezať každý rok a zbytočne strihať.

V strednom pruhu, ktorý sa vyznačuje letným letom s malým množstvom teplých a slnečných dní, sa rastlina pestuje iba v skleníku. Ak sa chcete obísť bez špeciálneho „domu“, potom na zimu nezabudnite strom zabaliť do pytloviny a časť stonky sklenenou vlnou alebo inými izolačnými materiálmi.

Broskyňu si môžete pestovať doma! A nie je to také ťažké, ako sa zdá. Ale ak všetko dopadne, môžete prekvapiť svojich priateľov a príbuzných šťavnatými, voňavými plodmi z domácej „záhrady“!

Video: pestovanie broskyne z kameňa

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy