Ako pestovať tulipány doma

Tulipány sú veľmi krásne a populárne kvety, ktoré nenechajú nikoho ľahostajným. Ich domovinou je Stredná Ázia. V divočine tieto nenáročné cibuľovité rastliny rastú krásne v púšti a stepi, na horských svahoch, v podnebí so studenou zimou a suchými letami. Pestované odrody tulipánov majú obrovskú škálu farieb a tvarov: pivónia, orgován, viac kvetov atď. Okrem vonkajšej veľkoleposti majú vynikajúcu kvalitu - tulipány sa môžu pestovať kedykoľvek počas roka vo vašom byte. Nemusíte vytvárať skleníkové podmienky. Stačí mať kvetináč s pôdou a žiarovkou.

Ako pestovať tulipány

Aké odrody tulipánov sú vhodné pre domáce pestovanie

Odrody tulipánov sú neobvykle krásne, ale zároveň pestré a náročné na podmienky pestovania. Preto je pre domácu destiláciu lepšie zvoliť jednoduché nízko rastúce odrody. Patria sem:

 1. Greigov tulipán. Má krásnu kvetinu v tvare pohárika. Charakteristickým rysom sú široké listy s pestrofarebným vzorom. Farba pukov môže byť monofónna alebo dvojfarebná. Okvetné lístky sú špicatého tvaru. Greigov tulipán vyžaruje jemnú jemnú vôňu.
 2. Foster Tulip. Položil základ pre darwinský hybrid. Dĺžka stonky zriedka presahuje 15 cm, má svetlé odtiene a je odolná voči vírusom.
 3. Tulip Parade. Má veľký pohár pohárika. Kvet má červený odtieň s oranžovými žilami, zostáva neotvorený aj na slnku. Reprodukuje sa dobre.
 4. Odrody Crystal Beauty a Fringed Apeldoorn sú ideálne, ak chcete potešiť príbuzných na Nový rok. Obaja sú froté a strapcami. Odtiene kvetu sú veľmi rozmanité: od červenooranžovej po fialovofialovú.
 5. Vianoce Marvel môžu byť pestované nielen v miestnosti, ale aj na balkóne. Má pohárovitý tvar a veľmi krásny odtieň maliny s bielym okrajom.
 6. Variety Lustige Battle. Má tvar misky, farba je jasne červená s bielou hranou. Reprodukuje sa veľmi dobre, ideálne na zimnú destiláciu.
 7. Holandská odroda Scaboro bude kvitnúť presne do 8. marca, ak bude vysadená koncom septembra - začiatkom októbra. Kvet je veľký, jasne oranžový so žltým okrajom.
 8. Odroda Apeldoorn Elite je široko známa ako mak. Má veľkolepú oranžovú farbu so žltým lemovaním okolo okraja plátky. Kvety na Medzinárodný deň žien.

Aká je tulipánová žiarovka

Tulipánová žiarovka je vlastne upravený výhonok. V strede cibule je kvetenstvo v plienkach, zhora je chránené šupinami, ktoré tvoria žiarovku. Tulipány sú samoobnovujúce rastliny. Napriek tomu, že po odkvitnutí zomrie, v cibuľke sa začínajú vyvíjať púčiky dcérskych kvetov. Ak sa vyblednutá stonka vyberie včas, všetky živiny pôjdu do banky. Vykopáva, „deti“ sú oddelené od plodu matky, ktorý zomiera. Z jednej žiarovky sa získajú 3 až 4 nové kvety.

Aká je tulipánová žiarovka

Životný cyklus tulipánov závisí od prírodných podmienok, takže je celkom realistické vytvoriť umelú mikroklímu vhodnú pre rast a kvitnutie tulipánov. Vďaka poznaniu pestovania a starostlivosti o tieto krásne kvety si môžete vytvoriť botanickú záhradu doma dokonca aj v zime.

Rastúce tulipány na nový rok

Nech sa bude dariť čokoľvek, na čo sa dá Nový rok, kytica čerstvých kvetov v každom prípade prinesie nepredstaviteľnú radosť. Navyše, ak kytica pevne silných kvetín bude stáť v kvetináči so zemou jeden a pol až dva týždne. Na jeseň by sa malo postupovať opatrne. Ako sa pripraviť na destiláciu? Výsadba cibúľ pre novoročné kvety by mala byť v októbri na základe určitých odporúčaní.

 1. Najprv musíte pripraviť pôdu. Musí byť mokrý. Hotové pôdy pre cibuľové rastliny sa predávajú, ale je lepšie si sami vyrobiť substrát. Zmiešajte pol litra riečneho piesku s rovnakým objemom humusu. Pridajte tam liter trávnika a popola. Takéto zloženie substrátu je potrebné na udržanie vlhkosti v ňom, pretože cibuľka nepotrebuje živiny z pôdy, sú už v nej akumulované.
 2. Nalejte drenáž (expandovanú hlinu) do spodnej časti hrnca alebo škatule a zalejte 2/3 pôdy.
 3. Položte žiarovky pomerne pevne, ale aby sa navzájom nedotýkali.
 4. Naplňte žiarovky úplne tak, aby vrchy neboli odkryté.
 5. Vložte hrniec na chladné miesto, napríklad na zasklený balkón alebo na spodnú policu chladničky (ak ide o malý hrniec). Teplota tam nesmie klesnúť na 5 ° C. Nezakrývajte pôdu ničím, dávajte pozor na udržanie úrovne vlhkosti.
 6. 2 týždne pred oslavou priveďte klietku s cibuľkami do miestnosti. Počas tejto doby sa zakorenia. Krabicu neklaďte na slnečný parapet, ak je okno otočené na južnú stranu, je lepšie položiť ju na podlahu. Ak to nie je možné, naklíčené žiarovky zakryte papierovými uzávermi.
 7. Týždeň pred plánovanou udalosťou položte krabicu na dobre osvetlenú parapet. Ak je málo svetla, použite fytolampy tak, aby denné svetlo pre kvety bolo 10-12 hodín.
 8. Voda kvety sa každý deň zahriala na izbovú teplotu vodou (najlepšie snehom) a živila sa dusičnanom vápenatým.

Pestovanie tulipánov do 8. marca

Tulipány sú tradičným darčekom pre Medzinárodný deň žien, ktorý symbolizuje ženskosť a nástup jari. Kvetinárstva v predvečer dovolenky zarábajú polovicu ročného príjmu. Tak prečo nie potešiť seba alebo svojich blízkych kvetmi pestovanými doma? Materiál na destiláciu jarných tulipánov sa prakticky nelíši od prípravy na pestovanie zimných kvetov. Výsadbové cibule by sa však mali vyskytnúť v januári, pričom sa musí zohľadniť skutočnosť, že zakorenenie trvá 8 týždňov.

Pestovanie tulipánov do 8. marca

 1. Pôda sa pripravuje rovnakým spôsobom ako pre „zimné“ žiarovky (zmes piesku, trávnika a humusu).
 2. Na jar vykazujú svoju aktivitu mikróby a baktérie. Na dezinfekciu sa žiarovky umiestnia na pol hodiny do roztoku manganistanu draselného.
 3. Kvetinová krabica sa naplní vrstvou drenáže a pôda sa položí 1/3. Na to sú položené žiarovky, ktoré zhutňujú pôdu. Zalievajte sa. Pôda sa opäť položí na vrchnú časť a úplne zakryje žiarovky.
 4. Krabicu umiestnite na balkón na 8 týždňov, aby ste zakorenili. Polievanie sa vykonáva týždenne.
 5. Keď sa objavia výhonky, škatuľka sa prenesie do miestnosti a umiestni sa na dobre osvetlenú okennú parapet. Aby sa stonky nerozťahovali, výhonky sú zvyknuté postupne osvetľovať a okno uzatvárať papierom.
 6. Tulipány sú kŕmené hnojivom pre izbové rastliny.

Ako pestovať tulipány bez pôdy

Tulipány pestované bez pôdy vyzerajú jednoducho luxusne a ich vlastnosti nie sú v žiadnom prípade nižšie ako rastliny vytlačené do pôdy.

 • Pripravte si číre sklenené vázy, kamienky a vyčistenú vodu.
 • Zabalte cibuľu do papiera a umiestnite na spodnú policu chladničky na 2 týždne.
 • Na dno pridajte kamienky a nalejte vodu na 1/3 vázy.
 • Cibuľu vložte tak, aby sa vody dotýkala iba koreňov. Samotná žiarovka by sa nemala dotýkať vody.
 • Zhora na to posypte hrsť kameňov.
 • Položte vázu na balkón na mesiac.
 • Potom preneste do miestnosti a po 2-3 týždňoch dostanete kvet v púčiku.

Ako kŕmiť tulipány pre lepší rast a svieži kvet

Cibuľaté kvety rastú bez ohľadu na ročné obdobie (aj v zime pri silnom mraze) len preto, že všetky dôležité procesy prebiehajú vo vnútri cibule. Preto je dôležité pestovať rastlinu nielen počas kvitnutia, ale aj samotnú cibuľku pred výsadbou do zeme.

Ako kŕmiť tulipány pre lepší rast a svieži kvet

 1. Heteroauxín je draselná soľ s fytohormónom rodiny auxínov, ktorá podporuje rast samotnej rastliny a jej koreňového systému. Vyrába sa vo forme tabliet. Môže sa použiť pri rozmnožovaní žiarovky pre dospelých. Po rozpustení 1 tablety heteroauxínu v litri vody sa nerozdelená banka s „deťmi“ vloží do roztoku na 15 až 24 hodín. Tento postup spôsobí aktívny rast koreňov, zatiaľ čo neošetrené cibule dávajú 2-3 korene. Čím viac koreňov a silnejších, tým väčšie šance prežiť „deti“. Cibule sa tiež udržiavajú v roztoku liečiva pred výsadbou kvôli lepšiemu zakoreneniu.
 2. Kvapalný liek Narcissus zvyšuje odolnosť tulipánov voči chorobám a mikroorganizmom, lieči malé rany na cibuli a ničí spóry patogénnych húb. Droga prírodného pôvodu, hlavná aktívna zložka chitosanu, je extrakt zo škrupiny kôrovcov. Absorbuje rádionuklidy, pesticídy, soli ťažkých kovov, stimuluje tvorbu imunity a ochranné enzýmy. Užívanie lieku urýchľuje klíčenie o týždeň. Rastlina sa kŕmila roztokom ½ viečka Narcisu na liter vody zalievaním pod koreňom každé 2 týždne. Tiež sa odporúča postrekovať už dospelú rastlinu z rozprašovacej fľaše s rovnakou frekvenciou.
 3. Prírodný regulátor rastu Zircon je vyrobený z extraktu z echinacea purpurea, ktorý je známy svojimi imunostimulačnými vlastnosťami. Droga pomôže tulipánové žiarovky prispôsobiť sa novým podmienkam (pred vybratím žiaroviek z balkóna do miestnosti), bude mať antioxidačný účinok. Ak nie je možné vytvoriť optimálnu mikroklímu pre tulipány (vlhký vzduch a pôda, nepriame slnečné svetlo, veľa svetla), potom bude Zircon chrániť rastlinu pred možnými chorobami. Kvitnutia kvôli zirkónu netrpia, púčiky budú tvoriť veľké, pevné. Jedna kapsula lieku sa rozpustí v 5 litroch vody na výživu koreňov.
 4. Kvapalný prípravok MisterCvet Universal je vhodný na kŕmenie všetkých izbových rastlín vrátane žiaroviek. Obsahuje makroelementy (dusík, draslík, fosfor), mikroelementy (horčík, zinok, mangán, meď), fytohormóny, minerály a aminokyseliny. Podporuje vynikajúce kvitnutie, rýchly rast a zdravý vzhľad tulipánov. 1 viečko liečiva sa rozpustí v litri vody na ošetrenie koreňov. Podporuje tvorbu veľkých stoniek, veľkých objemných púčikov a svetlej farby kvetu. Kŕmenie sa uskutočňuje každé 2 týždne. Roztok je vhodný pre všetky domáce rastliny.

Tulipány sú vhodné v tom, že sú nenáročné a môžu sa pestovať takmer celý rok. Neodporúča sa zvoliť exotické odrody na domácu destiláciu (odrody papagáj, pion alebo lila), pretože sú na mikroklímu rozmarné a náročné. Krátka robustná stopka bude vyzerať oveľa lepšie ako dlhá a tenká. Je potrebné poznamenať, že farba tulipánov pestovaných doma nebude taká jasná ako farba kvetov pestovaných na záhrade. Avšak, s náležitou starostlivosťou a vo vašom byte, môžete obdivovať neobvykle krásne kvety a vdychovať ich vôňu na 2 týždne, aj keď je za oknom silná námraza a snehová pokrývka.

Video: výsadba tulipánových cibúľ v krabiciach na nútenie

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy