Ako uchovávať čokoládu doma

Čokoláda je od detstva obľúbenou pochúťkou pre každého. Môže byť horká alebo sladká, čierna, mliečna alebo biela, s akýmikoľvek prísadami, rôznych tvarov a veľkostí. Spravidla sa najobľúbenejšia pochúťka zožerie veľmi rýchlo, ale niekedy sa čokoláda musí lhať dlhú dobu. Koľko čokolády je možné uložiť a ako zabezpečiť, aby nestratila svoje organoleptické vlastnosti? Na zodpovedanie týchto otázok musíte zistiť, čo je čokoláda a z čoho je vyrobená.

Ako uchovávať čokoládu

Druhy a metódy prípravy

Čokoláda môže byť čierna, mliečna, biela a kombinácia. Okrem toho existujú porézne možnosti, ako aj výplne a výplne. Spôsoby prípravy rôznych druhov čokolády sú rôzne.

 1. Tmavá čokoláda. Najprirodzenejšia možnosť zo všetkých možných. Vytvorte ho zo strúhaného kakaa a kakaového masla. Najčastejšie sa tiež pridáva práškový cukor. Čím viac prášku, tým ľahší a sladší bude dlaždica. Pravá horká čokoláda túto zložku vôbec nemá, je však veľmi koláčovitá a nie každému sa bude páčiť.
 2. Milk. Okrem toho, čo sa nachádza v čiernej dlaždici, sa do mliečnych výrobkov pridáva sušené mlieko alebo sušené mlieko. Spravidla sa mlieko odoberá bez tukov až do 2,5%.
 3. Biela čokoláda Neobsahuje strúhané kakao, ale obsahuje vanilku a sušené mlieko s karamelovou príchuťou.
 4. Kombinovať. Zahŕňa čiernu a bielu alebo mlieko a bielu čokoládu. Dlaždice vyzerajú škvrnito.
 5. Porézne. Môže byť čierna, mliečna alebo biela. Od zvyčajného sa líši tým, že pred vytvrdením sa dlaždica vloží do vákua. Takto sa tvoria bubliny.
 6. Výplne a prísady. Čokoládový recept sa nemení, ale kým neztuhne, do neho sa vložia orechy, hrozienka, chrumkavé lupienky, džem, pralinky a ďalšie náplne.
 7. Cukrovinky. V skutočnosti to vôbec nie je čokoláda. Súčasťou tejto dlaždice nie je kakaové maslo, ale namiesto neho sa pridávajú sójové alebo syntetické analógy. Takáto dlaždica je lacnejšia ako bežná čokoláda a je určená na prípravu glazúry.

Podmienky skladovania čokolády priamo závisia od jej typu.

Skladovateľnosť čokoládových výrobkov

Ak je čokoládová tyčinka zabalená v pôvodnom obale, musí nevyhnutne obsahovať podmienky výroby a skladovania. Po prvé, také výrazy nie sú vždy pravdivé, po druhé, môžu sa meniť v obchode a po tretie, podmienky na skladovanie čokolády v rôznych fázach jej vykonávania môžu byť zďaleka ideálne. Okrem toho na baleniach čokolády nie je stanovený žiadny konečný termín, sú iba na škatuliach, ktoré zostávajú v obchode.

Skladovateľnosť čokoládových výrobkov

Rada: pri kúpe čokolády bez obalu alebo v obale, ktorý neuvádza dátum „pred použitím“, požiadajte predávajúceho o načasovanie jeho výroby a prijatia v obchode. Ak máte pochybnosti o pravdivosti odpovede, požiadajte o kolónku alebo dodací list. Kupujúci má právo poznať načasovanie výroby a predaja tovaru.

Koľko času na uloženie rôznych druhov čokolády?
Jeden rok. Takéto obdobie môže byť „prežívané“ v baroch horkej čokolády. Je to najstabilnejší zo všetkých výrobkov pochádzajúcich z kakaa.

 1. Pol roka. Toľko stojí skladovanie mliečnej čokolády. Sušené mlieko obsiahnuté v jeho zložení významne znižuje trvanlivosť produktu. Moderné stabilizátory však môžu predĺžiť životnosť mliečnej čokolády až o jeden rok.
 2. Tri mesiace. Taký je vek čokolády s prísadami: orechy, lupienky, hrozienka, sezamové semienka, sušienky.
 3. Mesiac. Ideálna trvanlivosť bielej čokolády, ale keďže sa zriedka pripravuje bez stabilizátorov pri jej príprave, na obale si môžete prečítať: „Uchovávať 12 mesiacov od dátumu výroby.“
 4. Dva týždne. Najkratší čas vyhradený na použitie čokolády alebo cukroviniek s náplňou. Opäť hovoríme o prírodných produktoch bez rôznych konzervačných látok.

Vďaka pridaniu určitých chemikálií zostane čokoláda čerstvá dlhšie, preto by ste mali venovať pozornosť údajom na obale.

Pravidlá skladovania čokolády

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa čokoláda predáva vo fólii, hrubom papierovom alebo kartónovom obale a niekedy spolu? Odpoveď je jednoduchá: je nepriaznivo ovplyvnená priamym slnečným žiarením, kyslíkom, vysokou vlhkosťou a zápachom.

Pravidlá skladovania čokolády

Na priamom slnečnom svetle sa čokoláda roztaví rýchlejšie bez balenia ako v ňom. Pod vplyvom kakaového kyslíka sa olej začne oxidovať, čo dáva obľúbenému liečeniu horkú chuť. Za zmienku stojí, že čím viac kakaového prášku v čokoláde, tým menej oleja sa v ňom oxiduje. V dôsledku toho bude horká čokoláda trvať dlhšie na čerstvom vzduchu bez následkov.

Voda je škodlivá aj pre túto úpravu, ktorá prispieva k vzniku plesní na povrchu dlaždíc. Okrem toho má čokoláda vynikajúcu schopnosť absorbovať pachy, ktoré ju obklopujú. To má veľmi zlý vplyv na chuť.

Tip: Čokolády kupujte vždy pevne zapečatené - je to záruka, že počas skladovania v továrni, sklade a obchode neinteragujú s prostredím.

Existuje niekoľko všeobecných pravidiel pre skladovanie akéhokoľvek druhu čokolády:

 1. Ideálna teplota je 18 ° C - 20 ° C. Pri teplote okolia nad 30 ° C sa čokoláda začína topiť. Čokoláda s menším množstvom kakaa je náchylná na rýchlejšie tavenie.
 2. Čokoládu vždy skladujte balenú. Po otvorení značkového obalu sa pokúste výrobok použiť niekoľko dní alebo ho znova zabalte, napríklad do fólie.
 3. Nikdy nedávajte ani balenú čokoládu na rovnakú policu s korením, vanilkou, škoricou, parfumami alebo inými zapáchajúcimi látkami. Vôňa môže stále prenikať cez dlaždice.
 4. Neskladujte čokoládu v chladničke. Kakaové maslo pod vplyvom nízkej teploty kryštalizuje a na čokoládovej tyčinke sa objaví biely povlak. Po zahriatí v teplej miestnosti čokoláda zjemní, nepríjemná pachuť však zostane.

Pomôcka: Existuje jedna výnimka z posledného pravidla. Je dokázané, že pri teplote -18 ° C, ktorá zodpovedá mrazničke chladničky, môže čokoláda pretrvávať niekoľko rokov bez následkov. Za predpokladu, že je zmrazený a rozmrazený iba raz.

Môžeme konštatovať, že čokoláda vo vzduchotesnom obale a pri optimálnom teplotnom režime si svoju chuť oveľa lepšie zachováva. Nezabudnite však na trvanlivosť. Čím rýchlejšie budete jesť svoju obľúbenú pochúťku, tým výraznejšia bude jej chuť.

Video: ako pripraviť čokoládu doma

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy