Kamensharka - opis, lokalita, zaujímavé fakty

Kamensharka je malý piesok, veľkosť drozdu. Dĺžka tela dospelého vtáka sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 27 cm, rozpätie krídla je od 38 do 47 cm. Hmotnosť sa v priebehu roka mení a zvyčajne je 70 - 160 g.

Skalný kameň

vzhľad

  1. Zobák v tvare čierneho kužeľa je tenký, malý a mierne obrátený, v tvare pripomínajúcom zobáky vrabcov a havranov.
  2. Malé žltooranžové labky, na ktorých sa radšej postaví kamenný ventilátor.
  3. Veľká hlava a nie príliš dlhý krk, mierne zaoblené telo.
  4. Počas hniezdenia vyzerajú jasne: biele dno a na chrbte a krídlach zložitý obrazec bielo-čierno-červenej oblasti.
  5. Na hlave a hrudi je zreteľný čiernobiely vzor.
  6. Na jeseň strácajú červené oblasti sýtosť, hnednú farbu a potom vták z diaľky vyzerá sivohnedý so svetlými oblasťami.
  7. Perie samcov počas párenia je o niečo jasnejšie a výraznejšie ako samce.

nátierka

Kamensharka hniezdi na arktických územiach Ázie, Európy a Ameriky. V oblasti Baltského mora čiastočne obývajú mierne pásma. Hibernujú na brehoch s vyššími teplotami vzduchu, počnúc Britskými ostrovmi a západnou časťou Grónska a končiac územím Južnej Afriky a Austrálie.

habitat

Uprednostňujte mokrade so skalnatými pobrežiami, útesmi a vysokou trávou, kde je dobré schovať svoje hniezda. Často sa nachádzajú v blízkosti kamienkových pláží a riečnych ostrovov. Zriedkavo sa usadzuje pri sladkej vode.

jedlo

Kamensharka sa živí chrobákmi, muškami, červami, motýlikmi, vážkami, larvami hmyzu, mäkkýšmi, malými kôrovcami. Môžu jesť malé ryby, ale nemôžu plávať. Často jesť rastlinné potraviny: bobule, zrná a semená. Niekedy hľadajú potravu na skládkach, zriedka jedia mrkvu, ktorá zostala na morskom pobreží, a neopovrhujú vajíčkami iných hniezd.

aktivita

Rockstone Activity
Spôsobom získavania krmiva sa aktivita kamenných komôr prejavuje hlavne vo dne. Ale v oblastiach s nepretržitou prevádzkou hľadajú vtáky jedlo kedykoľvek.

správanie

Kamene sú aktívne a mimoriadne pohyblivé vtáky. Hľadajú jedlo, pohybujú sa po pobreží krátkymi skokmi a hľadajú malé objekty. V procese kŕmenia pokojne a nekonfliktne prichádzajú do styku s inými vtákmi, ktorí hľadajú potravu. Hniezda sú postavené v jednotlivých dvojiciach a kolóniách, medzi jednotlivými miestami sú veľké vzdialenosti, ale na ochranu miest hniezdenia nespolupracujú.

spôsob života

Kamensharka sú prví z ich družstiev, ktorí lietajú na miesta hniezdenia. Zvyčajne v polovici mája - začiatkom júna, v závislosti od konkrétneho regiónu. Jednotlivci oboch pohlaví sa spolu vracajú na svoje hniezdne miesta a často obnovujú predchádzajúci pár. Dokovanie prakticky neexistuje. Niečo podobné sa mu stane, keď samec letí na svoje miesto a odvezie iného. Každý muž chráni územie, ktoré mu patrí, vystrašuje dravcov hroziacimi pózami a výstražnými trikmi.

Rockstone životný štýl

Hniezdo je usporiadané na suchom mieste blízko pobrežia v tráve alebo medzi kameňmi. Samec vykopáva pár dier a ukáže ich samici, ktorá najprv ignoruje celý proces výstavby, ale nakoniec si vyberie konkrétne miesto na kladenie vajec. Hniezdo je malá diera, trochu pokrytá suchými listami, ihlami a ostatným zvyškom rastlín. Nachádza sa v blízkosti kameňa alebo kmeňa, mierne pokrytého trávou alebo konármi kríkov.Od mája do 4. júla sa kladú menej často 3, olivové alebo sivé škvrnité vajcia. Líhnutie trvá 23-28 dní a zúčastňujú sa na ňom obe vtáky. V procese ochrany hniezd sa stanú agresívne a útočia na dravcov. O kurčatá sa starajú obaja partneri alebo iba samec.

Vyliahnuté vtáky sú pripravené na lietanie 23 až 26 dní. Čoskoro potom odletia na zimu. Dospelé samice ako prvé opustia hniezdiská, potom dospelé samce a až potom mladé kamenné vlasy.

Zaujímavé fakty

Kamensharka dostala svoje meno kvôli spôsobu získavania potravy - premieňa všetky pobrežné kamienky, lastúry a ďalšie drobné predmety. Na túto funkciu dostal vták svoje meno v angličtine (Ruddy Turnstone) aj v nemčine (Steinwalzer). Je pozoruhodné, že so zobákom je horák kameňa schopný prevrátiť kameň rovnajúci sa jeho hmotnosti. Ťažšie objekty pohybujú spolu niekoľko osôb.

Stáva sa, že sa kamensharka zaoberala lúpežou. Keď uvideli nechránené hniezdo, zobrali do vajíčok, ktoré tam nechali, malú dieru a vypili svoj obsah. Hniezdiská čajok, rybárov, kačíc a niekedy aj iných plazov plazov sú vystavené teroru.

Kamensharka sa na svojom území zriedka vyskytuje z dôvodu ich nedostatku. Tento pohľad je zahrnutý v zoznamoch ochrany niektorých medzinárodných dohovorov.

Video: Rockstone (Arenaria interpres)

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy