Ďatelina medu - užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Ďatelinový med má nielen vysokú chuť, ale obsahuje aj celý rad výživných látok a dá sa použiť na liečbu širokého spektra ochorení. Produkt má príjemnú, jemnú vôňu bylín a jeho farba môže byť biela alebo svetlo jantárová. Ak ide iba o čerstvý med, je takmer bezfarebný a priehľadný. Na poschodí sa ozývajú tóny kvetov so sladkou dochuťou. Charakteristickým znakom ďatelinového medu je jeho rýchla kryštalizácia, výsledkom čoho je hustá a zrnitá štruktúra.

Užitočné vlastnosti a kontraindikácie pre ďatelinový med

Venujte pozornosť! Ak med neustále zostáva v tekutom stave a pripomína sirup, ide o 100% falzifikát.

Ďatelina, ktorá slúži ako zdroj nektáru pre včely, je veľmi bežná rastlina a vyskytuje sa všade tam, kde je mierne podnebie. Výroba ďatelinového medu sa preto angažuje v rôznych častiach sveta, ale hlavnými výrobcami sú Amerika, Kanada a Nový Zéland.

Ak vezmeme do úvahy produkciu ďatelinového medu, stojí za zmienku, že biely a holandský med robia viac ako iné druhy. Dôvodom je skutočnosť, že ďatelinové kvety s červenou farbou majú dlhú trubicu kvetov, ktorá nie je pre včely príliš vhodná. Opeľovanie takýchto kvetov je ťažšie ako pri bielej alebo hybridnej ďateline. Táto nenáročný závod je nádherná medová rastlina - včely z jedného hektára trávy môžu produkovať až 100 kg nektáru.

štruktúra

Ďatelinový med má bohaté zloženie - je to viac ako tristo živín. Niektoré z nich sa môžu objaviť a vymiznúť pod vplyvom rôznych faktorov, ale vždy sú prítomné hlavné účinné látky. Jedná sa o celý komplex mikro a makro prvkov, bielkovín a aminokyselín, vitamínov a antioxidantov. Bohužiaľ, v dnešnej dobe si ľudia spravidla pripomínajú ochranné vlastnosti ďatelinového medu iba v období zhoršenia prechladnutia. A mnoho ďalších úžasných vlastností tohto produktu sa vo všeobecnosti ignoruje.

Užitočné vlastnosti

Aj v staroveku ľudia poznali zázračné vlastnosti ďatelinového medu. Texty starej Číny hovoria o tom, ako sa rany ošetrujú medom, ktoré sa používajú na liečenie popálenín a ako prostriedok na celkové posilnenie tela. Tieto záznamy sú už staršie ako 2000 rokov. Liečivé vlastnosti produktu opísal aj slávny starogrécky liečiteľ Hippokratov.

 1. Ďatelinový med má vynikajúcu regeneračnú schopnosť. Ak sa rany nezhojujú dlhšiu dobu a lieky nepomáhajú, môžete bezpečne použiť med. Má silné hemostatické vlastnosti.
 2. Vďaka prítomnosti železa, medi a vitamínu C v prostriedku sa môže použiť ako protizápalové činidlo, má antibakteriálny účinok. Med niekedy pomáha aj v prípadoch, keď sa antibiotiká zle vyrovnávajú s baktériami. Jeho účinnosť sa vysvetľuje prítomnosťou troch dôležitých biochemických parametrov v zložení: kyslý ph-faktor, nízke percento kvapaliny, ktorá vytvára nepriaznivé suché prostredie pre baktérie, a peroxid vodíka.
 3. Ďatelina medu je silnou pomôckou pri liečení hypertenzie. Jeho jedinečné liečivé vlastnosti pomôžu normalizovať krvný tlak. Na zníženie srdcovej frekvencie stačí vypiť jednu hodinu pohár s lyžičkou medu. Ak do stravy pridáte tento druh medu, výrazne sa tým zníži počet ciest k lekárovi. Med obsahuje veľa antioxidantov, čo z neho robí nevyhnutný nástroj v boji proti chorobám, ako je vaskulárna ateroskleróza.
 4. Pri liečbe detí existuje zákaz mnohých liekov.Dojčatám mladším ako 4 roky sa neodporúča podávať silné lieky na prechladnutie a kašeľ. Ďatelinový med bude dobrou náhradou antibiotík. Vďaka svojej prirodzenosti, bezpečnosti a antibakteriálnym vlastnostiam je to skvelá alternatíva pre tých najmenších. Stačí zmiešať 1 lyžičku. med a 1 lyžička citrónová šťava v pohári vody. Takýto nápoj má dobré liečivé vlastnosti a poteší dieťa príjemnou chuťou.
 5. Ak sa do balzamu na horenie pridá ďatelinový med, prispieva to k rýchlej obnove poškodených oblastí. Nedávne štúdie v tejto oblasti ukázali, že masti vyrábané na báze ďatelinového medu vykazujú oveľa väčší antibakteriálny a protizápalový účinok ako tradičné popáleniny.
 6. Ďatelinový med je veľmi užitočný pre ľudí trpiacich ochorením pečene. Iba 2 lyžičky. produkt v dennej strave, a to výrazne zlepší procesy trávenia, spomalí rast rakovinových buniek, stimuluje svaly čreva. Fruktóza v ďatelinovom mede sa v tele veľmi rýchlo vstrebáva a dodáva mu veľké množstvo energie. Na rozdiel od cukru nevyžaduje med z tráviaceho systému zložité účinky. Vďaka uvedeným vlastnostiam je ďatelinový med vynikajúcou náhradou cukru v detskej potrave. Malo by sa pamätať iba na to, že veľmi malým deťom mladším ako jeden rok by sa nemal podávať med, inak môžu spôsobiť alergie.
 7. Nie je možné spomenúť, že med sa už desaťročia používa v kozmetike. Je to silný zdroj antioxidantov, ktorý dodáva pokožke pružnosť, chráni ju pred poškodením a chráni ju pred starnutím. Ďatelinový med sa pridáva do krémov proti starnutiu a používa sa v prípravkoch na hydratáciu pokožky.
 8. Používanie ďatelinového medu urýchľuje metabolické procesy a metabolizmus, aktívne prispieva k odstraňovaniu toxínov z tela. Je to tiež vynikajúca liečba nervových chorôb a nespavosti.

Ako si vybrať kvalitný med?

Kvalita ďatelinového medu určuje niekoľko faktorov.

Ako si vybrať ďatelinový med

 1. Najsilnejšou a voňavejšou vôňou je med zozbieraný od konca jari do konca leta. Ďatelina na rôznych miestach kvitne v rôznych obdobiach. Z tohto dôvodu sa načasovanie zbierky medu veľmi líši. Ak príde obdobie dažďov, potom sa tento proces môže predĺžiť na niekoľko týždňov. Ani najskúsenejší včelár nie je schopný úplne kontrolovať správanie včiel. Je jednoducho nemožné, aby sa opeľovali iba ďatelinové kvety, v každom prípade bude v chuti a vôni medu počuť tóny rôznych rastlín. Ak pomarančové alebo eukalyptové stromy rastú v blízkosti ďateliny, potom ich nektár poskytne ďateline medu úžasnú exotickú arómu a chuť.
 2. Vo veľkej výrobe sa med podrobuje spracovaniu potravín. Toto sa vykonáva na čistenie produktu od škodlivých baktérií a prípadných cudzích nečistôt. V procese pasterizácie však stráca med svoju jemnú vôňu, ktorá sa líši od suroviny. V dôsledku vysokých teplôt počas spracovania sa niektoré užitočné vlastnosti medu čiastočne strácajú. Takže, ak má med príliš priehľadnú tekutú farebnú textúru, potom hovorí, že bol podrobený tepelnému spracovaniu. Lepšie je zdržať sa nákupu.
 3. Je lepšie zvoliť produkt balený v sklenených, uzavretých nádobách. Ďatelina medu je veľmi ťažké odlíšiť od falošného. Preto, aby nepatria k bezohľadnému predajcovi, najlepšou možnosťou by bolo kúpiť med priamo od včelára.

kontraindikácie

Napriek všetkým užitočným vlastnostiam ďatelinového medu by sme nemali zabudnúť na niektoré kontraindikácie jeho použitia. Peľ, ktorý je prítomný v mede, má veľa agresívnych zložiek. V niektorých prípadoch môžu spôsobiť individuálnu intoleranciu.Bude užitočné použiť test pred použitím medu, aby ste si boli istí, či existujú nejaké kontraindikácie.

Pravidelné pitie medu, nezabudnite na jeho vplyv na zuby a nebezpečenstvo zubného kazu. Po každom príjme bude vhodné aspoň vypláchnuť ústa a je lepšie si zuby úplne očistiť.

Ľudia s cukrovkou by mali venovať pozornosť skutočnosti, že med obsahuje veľa fruktózy. Preto sa oplatí konzultovať so svojím lekárom pred použitím produktu.

Ďatelinový med má veľkú výživnú hodnotu. Ľudia, ktorí sú na diéte a trpia nadváhou denným menu, by mali brať do úvahy obsah kalórií v mede a zahrnúť ho do malých dávok.

Niektoré látky, ktoré tvoria med, majú tiež negatívny vplyv na choroby, ako sú kŕčové žily, patologické nálezy závislé od estrogénov v gynekológii, tromboflebitída a zvýšené zrážanie krvi. Med je kontraindikovaný u tehotných žien a dojčiacich žien.

Video: čo sa stane s vašim telom, ak je každý deň med

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy