Chokeberry kompot: 8 receptov

Chokeberry má veľa užitočných vlastností vďaka veľkému zoznamu užitočných prvkov a vitamínov obsiahnutých v zmesi. Bobule odstraňujú toxíny a jedy, normalizujú cholesterol, majú ľahké diuretické vlastnosti, čiastočne bojujú proti ateroskleróze a ožarovaniu. Kompot z kompótovaného ovocia navyše odstraňuje zápchu, zachováva imunitu pri bežnom nachladnutí a má profylaktický účinok na ochorenia štítnej žľazy.

Chokeberry kompot

Chokeberry kompot: klasický

 • citrón - 30 gr.
 • granulovaný cukor - 480 - 500 g.
 • čierna čierna slivka - 550 g.
 • stolová voda (pitná) - 2,4 l.
 1. Recept je ľahko implementovateľný, pretože bobule sa nalievajú horúcou sladkou bázou v jednom kroku. Vylúčené je opakované varenie a infúzia. Všetky tieto zložky sú uvedené na 3-litrovej nádobe.
 2. Najskôr pripravte nádoby, na ktorých sa bude nápoj plniť do fliaš. Umyte ich sódou, opláchnite ich a dobre ich osušte. Dokonca aj kvapka vlhkosti prispeje k oxidácii a poškodeniu.
 3. Roztriediť chokeberry, vyberte iba zdravé bobule. Vezmite si nožnice na manikúru, nakrájajte ohony. Nepoškoďte plášť. Ovocie umyte pod tečúcou vodou, vysušte na uterákoch.
 4. Horský popol odošlite do sterilizovanej nádoby, pridajte plátky citróna (bez semien). Samostatne nalejte stolovú vodu na panvicu, zmiešajte s cukrom. Priveďte do varu a úplne rozpustte piesok.
 5. Keď je sladká báza hladká, varte ďalšie 3 minúty. Po uplynutí stanoveného intervalu preneste sirup do čučoriedky a pretrepte nádobu. Naplňte nádobu pod krk tak, aby sa na vrchu nenachádzal vzduch.
 6. Okamžite utiahnite nádoby obsahom cínu, starú mikinu zabalte do pohára. Nechajte nápoj vychladnúť, po 24 hodinách ho nechajte vychladnúť, aby ste ho dlhodobo uchovali.

Dusená ária a čerešňa

 • prírodná šťava z čerešní (čerstvo vylisovaná) - 235 - 240 ml.
 • chokeberry - 650 g.
 • filtrovaná voda - v skutočnosti
 • čerešňové listy (najlepšie suché) - 12 ks.
 • granulovaný cukor - 0,5 kg.

 1. Ideálna možnosť zberu čerešňových listov je od marca do apríla. Môžete si však vziať nie sušené, ale čerstvé listy. Namiesto kyseliny citrónovej sa pridá čerešňová šťava.
 2. Najskôr pripravte suroviny. Roztriedte aróniu, odstráňte konáre, listy a strihajte ohony nožnicami na nechty. Ovocie opláchnite a vysušte na uterákoch.
 3. Ak sú čerešňové listy čerstvé, opláchnite ich. Suchá kompozícia stačí na opláchnutie a osušenie obrúskami. Zmerajte polovicu objemu z listov, zmiešajte s 0,5 l. čistú vodu, cukor, položte na sporák.
 4. Varte, počkajte ďalších 5 minút a vypnite ohrev. Zmiešajte čiernu cíceru s ochladeným vývarom a nechajte ju 7 hodín. Po uplynutí termínu chytte bobule štrbinovou lyžicou.
 5. Pridajte zvyšky listov a čerešňovej šťavy do infúzie, na miernom ohni ich nechajte variť 6 minút. Choďte na blanšírovanie bobúľ: ponorte ich do vriacej vody na 3 minúty, potom ihneď preneste do ľadovej vody.
 6. Ochladený horský popol vložte do sterilizovaných suchých pohárov a pridajte sirup. Dajte jar do panvice, zalejeme vriacou vodou cez plecia. Pasteurizujte kompot pol hodiny s miernym varom.
 7. Po uplynutí času nápoj pritiahnite vekom, zabalte ho do mikiny a nechajte ho hore nohami, kým nevychladne (10-14 hodín). Potom preneste kompot do chladu.

Dusený, dusený, a, currant, kompot

 • granulovaný cukor - 0,75 kg.
 • Aronia - 1 kg.
 • ríbezle (najlepšie čierne) - 0,5 kg.
 • pitná voda - 3 l.
 1. Najprv urobte najnáročnejšiu časť. Triediť ríbezle a árie, zbaviť sa cudzích zvyškov, vetvičiek, listov, chvostov. Opláchnite každý druh ovocia postupne pod tečúcou vodou, suché.
 2. Vyberte si kuchynské náčinie odolné voči teplu s objemom 4 alebo viac litrov. Nalejte do neho horský popol s rybízom, granulovaný cukor. Obsah jemne premiešajte rukou.
 3. Nalejte do vody a nechajte trochu miesta pre vriacu tekutinu. Nádobu pošlite do ohňa a miešajte, kým sa nerozpustia častice cukru. Ak k tomu dôjde, chladnite ďalších 6 minút.
 4. Dôkladne opláchnite nádobou sódy, povarte ich a vysušte. Rovnakým spôsobom sterilizujte kryty. Potom nalejte hotový kompot a korok. Ochlaďte hore nohami, vložte do chladu.

Dusená ária a jablká

Dusená ária a jablká

 • citrónová šťava - 60 ml.
 • voda - 2,3 litra.
 • Jablko Antonovka - 0,3 kg.
 • chokeberry - 350 g.
 • granulovaný cukor - 330 g.
 1. Opláchnite jablko, jadro nakrájajte špeciálnym nožom. Neodstraňujte šupku. Nakrájajte každé ovocie na 4-6 sekcií, aby ste získali krásne plátky.
 2. Dajte jablká na panvicu, posypte citrónovou šťavou a premiešajte. Takýto krok zachráni ovocie pred stmavnutím. Triediť chokeberry, odstrániť culíky, opláchnuť a usušiť.
 3. Po sterilizácii nádob odošlite ovocie a bobule do suchej nádoby. Varte vodu, nalejte ju na krk riadu. Zatvorte capron, počkajte 7-10 minút.
 4. Vypustite, zmiešajte s granulovaným cukrom, zapálte a počkajte, kým sa častice nerozpustia. Keď je sirup pripravený, prevarte ho do bobúľ a ovocia. Ihneď sa zrolovať a nechajte vychladnúť.

Kompot dusený, rakytník, rakytník

 • pitná voda - 2,2 litra.
 • Rakytník - 0,45 kg.
 • granulovaný cukor - 0,3 kg.
 • chokeberry - 270 - 280 g.
 1. Prísady sú založené na trojlitrovej nádobe. Najprv vyriešite horský popol, zbavte bobule jeho chvostov pomocou nožníc na manikúru. Opláchnite zdravé ovocie a nechajte vyschnúť.
 2. Rovnakým spôsobom pripravte rakytníka. Kým bobule sušia, sterilizujte nádoby tak, aby sa vyliala kompot. Viečka prevarte a nádobu vysušte.
 3. Do rakiet pošlite rakytníka s čiernou cícerou, prevarte vodu a nalejte ju do surovín. Počkajte tretinu hodiny a potom vypustite vývar z bobúľ. Pridajte k tomu cukor a varte, až kým sa zrná nerozpustia.
 4. Keď sa hmota stane homogénnou, nalejte sirup späť do pohára bobúľ. Zatvorte špeciálnym kľúčom, otočte sa a chladte pod mikinu.

Dusený, a, malina, kompot

 • maliny - 370 g.
 • chokeberry - 650 g.
 • granulovaný cukor - 360 - 400 g. (podľa chuti).
 • stolová voda - 1,2 ml.
 1. Po opláchnutí árie vysušte bobule na uteráku. Jemne opláchnite maliny bez poškodenia buničiny. Nechajte zaschnúť.
 2. Teraz dajte ovocie do hrnca a nalejte doň vriacu vodu, na 10 minút duste na miernom ohni (blanšírovanie).
 3. Ihneď odstráňte suroviny a ponorte ich do ľadovo chladnej kvapaliny. Umiestnite komponenty do sterilizovaných nádob.
 4. Teraz sa o sirup starajte, pripravte ho z vody a granulovaného cukru. Keď sa zrná rozpustia, nalejte vrúcu sladkú bázu na bobule.
 5. Zakryte kompót, zabalte poháre do mikiny alebo starej prikrývky. V tejto polohe zohrejte nápoj na izbovú teplotu.

Zloženie mrazeného horského popola a mäty

Zloženie mrazeného horského popola a mäty

 • citrón - 50 gr.
 • čerstvé lístky mäty - 30 gr.
 • mrazená arónia - 0,5 - 0,6 kg.
 • granulovaný cukor - 550 g.
 • voda - 3,8 litra.
 1. Výhodou kuchynského kompótu s touto technológiou je, že mrazené bobule sa nemusia pripraviť. Už sú vyčistené a umyté. Nečakajte, až sa horský popol rozmrazí, okamžite ho premiestnite do riadu.
 2. Polovicu citróna umyte, usušte, nakrájajte na plátky a odstráňte semená.Ovocie zamiešajte do bobúľ. Nalejte vodu, dajte panvicu na oheň a počkajte, kým sa obsah nevarí.
 3. Na začiatku vŕtania pridajte granulovaný cukor. Pokračujte v varení hmoty na miernom ohni, kým sa kryštály nerozpustia. V rovnakom štádiu zadajte umyté lístky mäty (podľa chuti).
 4. Keď sa sirup stane homogénnym, vyberte misky z tepla. Zakryte vekom, nechajte zmes zohriať. Bobule sú mierne zmäkčené, čo potrebujeme.
 5. Keď kompot dosiahne požadovaný stav, nalejte ho do úplne čistých pohárov. Cork s cínovými alebo nylonovými uzávermi a nechajte stáť 10 hodín. Vezmi to do chladu.

Chokeberry a slivkový kompot

 • stolová voda - 2,6 - 2,8 litra.
 • Aronia - 300 g.
 • slivka (najlepšie červená) - 300 g.
 • granulovaný cukor - 0,6 kg.

 1. Vyberte si mierne zrelé a pevné slivky. Opláchnite, nakrájajte na polovicu a vyberte kameň. Teraz pripravte chokeberry (umyte, osušte, ošúpajte).
 2. Vo vopred pripravených nádobách sterilizujte kompot. Varte viečka. Vložte šálky a popol do pohárov, prevarte vodu a pridajte do ovocia. Počkajte štvrtinu hodiny.
 3. Keď sa ovocie rovnomerne zahreje, vypustite infúziu do panvice a privarte. Nalejte cukor, počkajte, kým sa rozpustí. Naplňte nádobu bobuľami sladkou hmotou a okamžite ju otočte.

Dušené tipy

 1. Uvedené recepty sú určené ľuďom, ktorí majú radi mierne sladký nápoj. Prípadne môžete zvýšiť množstvo cukru alebo ho kombinovať s medom.
 2. Niektoré ženy v domácnosti uprednostňujú variť kompot bez cukru vôbec. V tomto prípade je liečivo pred použitím sladené podľa chuti.
 3. Aby sa zachovali cenné vlastnosti bobúľ, pridajte pred kompotovaním trochu citrónovej šťavy (5-15 ml.) Do kompotu.

Kombinujte cícer so sladkými a kyslými jablkami, malinami, slivkami, čiernymi alebo červenými ríbezlami, egreškami, hruškami. Vytvorte si vlastné recepty tým, že si do nápoja dodáte čerešne, čerešne, marhule a iné sezónne ovocie.

Video: dusená ária a jablká na zimu

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy