Kočka alebo mačka syčia na majiteľa - čo robiť?

Každá osoba, ktorá má mačku doma, bude súhlasiť s jednoduchým vyhlásením - každé z týchto roztomilých tvorov má osobnú povahu a je podobné osobe v tom, že prežíva aj emócie. A čo viac, môžu pomocou tela ukázať aktuálnu náladu. Nemalo by sa preto diviť, že mačka vyjadruje myšlienku, že sa človek snaží vyjadriť slová inými prostriedkami. A jedným z nich je syčanie. Áno, roztomilé chlpaté mačky, žijúce s človekom takmer celý život, niekedy vedia, ako zavrčať a syčať. A často - veľmi nahlas, pripomína ľuďom ich impozantných predkov. Prečo mačka zasyčí, ako ju prinútiť opustiť tento zbytočný zvyk (pre človeka) a aký druh správania by mal mať majiteľ, keď jeho štvornohý priateľ na vädnutie syčí a zavrčie?

Kočka alebo mačka syčia u majiteľa

Ak sa chcete vyhnúť konfliktom s mačkou, musíte pochopiť, čo je ešte viac v syčení - hrozbe alebo ochrane? Aby človek a mačka mohli žiť spolu bez problémov, je potrebné porozumieť jazyku mačiek - aspoň na úrovni reči tela. Niektoré znaky (napäté držanie tela, výrazy tváre, chvenie chvostov, pohyb labiek a uší) môžu niečomu vyjadriť potešenie. A ak to niekto prečíta nesprávne a tiež sa správal nesprávne, potom je zo strany zvieraťa celkom možné prejaviť agresiu a nespokojnosť.

Hlavné dôvody, ktoré mačka začne syčať, sú:

 • Báť.
 • Jej potreby nie sú uspokojené.
 • Toto správanie je vlastné tomuto plemenu.
 • Varuje majiteľa.
 • Má bolesti.
 • Obhajuje územie.
 • Iné dôvody.

Stáva sa, že domáce zviera so všetkými okolo je priateľské, ale syčí na niekoho konkrétneho. Takéto správanie sa vysvetľuje jednoduchou skutočnosťou - zviera sa bojí, pamätajúc si na prvú komunikáciu s touto osobou. Predpokladajme, že náhodou šiel na Murkov chvost alebo urobil niečo iné, čo nie je dobré. Možno to zviera konkrétne zastrašuje a pripravuje ho o možnosť ustúpiť, pokúsiť sa ho pohladiť alebo chytiť za šiju. Mačka vníma tieto činy ako hrozbu a jedinou reakciou je syčanie.

Strach, ktorý kedysi zažila mačka, sa spomína na dlhú dobu. Najlepším spôsobom riešenia problému sú dobroty a milé slová.

Mačka môže syčať a intuitívne. Ak mačka v detstve nekomunikovala s človekom, a preto nebola zvyknutá na ruky, potom, keď sa stal dospelým, bude sa určite báť ľudí. Aj keď je mačka skrotená, môže zasyčať na osobu, ktorá nie je s niečím spokojná. S týmto syčaním sa štvornohé nohy snažia eliminovať zdroj budúceho nebezpečenstva. Z tohto dôvodu sa stretáva s cudzími ľuďmi, zúrivo si nosí kabát a syčanie.

Keď sa v dome objavia cudzinci, malo by sa s mačkou zaobchádzať s niečím chutným. Potom bude vzhľad tejto osoby v mačacej hlave spojený s príjemnými udalosťami. A násilnej nepríjemnej (pre hostí) reakcie sa možno vyhnúť.

Ďalšia mačka sa ľahko bojí, keď počuje nejaký hluk prístupný iba pre neho, pretože štvornohí miláčikovia majú nezvyčajne úžasný sluch. Mačka počuje akýkoľvek zvuk za múrom alebo pod podlahou.

Všeobecne platí, že mačka môže vidieť nebezpečenstvo v čomkoľvek a začína syčať. Napríklad:

 • majiteľ neúmyselne zamával rukou;
 • po návšteve veterinárneho lekára;
 • na obzore sa objavili cudzinci alebo zvieratá;
 • ozval sa silný hlasný zvuk.

A existuje veľa takýchto situácií.

Ak sa náhle mačka z nejakého dôvodu syčala na majiteľa, potom naň netlačte. Nevadilo túžbe zvieraťa chytiť ho za rukoväte a mŕtvicu. Je lepšie počkať, kým sa domáce zviera upokojí.Syčanie v niektorých prípadoch iba naznačuje, že zviera chce, aby ho majiteľ upokojil. Stáva sa, že chvostové zviera necíti hrozbu bez zjavného dôvodu. Potom stačí vziať mačku, niečo rozptýliť - hrať, naliať niečo chutné a príjemné do misy a pokúsiť sa ju upokojiť. Ak nič nepomôže a mačka neustále syči, mali by ste ísť k veterinárovi.

Neuspokojené potreby mačiek

Mačky chované človekom môžu zasyčať, pretože ich potreby nie sú splnené. Syčanie začína, keď majiteľ nie je v zhone, aby vykonal nejaký druh mačacieho rozmaru. Napríklad mačka v kuchyni čaká na naplnenie misky jedlom a majiteľ nie je v zhone. Potom sa navrhujúci meow zmení na hrozivé syčanie. Alebo mačiatko všetkými možnými spôsobmi krúti okolo pánových nôh, čaká, až majiteľ pohladí, a on je zaneprázdnený inou záležitosťou. Potom sa sladké a milé stvorenie zmení na podráždenú syčivú zúrivosť.

V podobných situáciách neurobíte nič, pretože mačka sa správa takto z dôvodu strateného dobrého vzdelania.

Toto plemeno je pre nás vlastné.

Mačka zasyčí na majiteľa
V niektorých prípadoch zasyčuje mačka, pretože je neoddeliteľnou súčasťou svojho plemena. Predpokladajme, že siamské syčanie je dôsledkom správania tohto typu temperamentu. Niektoré aktívne plemená začínajú syčať, pretože im chýba fyzická aktivita. Sú to habešský, orientálny, Cornish Rex a ďalší.

Niektoré našuchorené plemená (perzské) nemôžu stáť, keď sa umyjú a okamžite ich začnú ťahať. A sú tu nahé mačky (egyptské plemeno) - takto syčia neustále, pretože syčanie je súčasťou ich rozhovoru a nemusí nevyhnutne znamenať agresiu.

Varuje majiteľa

Ak mačka leží na bruchu a zároveň zasyčela alebo dokonca zavrčala, potom by sa takéto správanie nemalo považovať za agresiu. Pravdepodobne zviera pociťuje nebezpečenstvo a snaží sa o ňom hovoriť. Ak toto správanie trvá dlho, musíte sa na domáce zviera pozrieť a brať ho vážne. Možno mu niečo bolí, alebo je domáce zviera v strese.

Mačka trpí alebo sa na ňu pripravuje

Ak chlpaté domáce zviera syčie bez dôvodu na majiteľa, potom existuje šanca, že mačka je chorá. A možno ho niečo trápi, pretože je ťažké vysvetliť, prečo mačka bezdôvodne syčí. Priateľský priateľ môže mať množstvo chorôb, ktoré spôsobujú podráždenie, napríklad:

 • epilepsie;
 • silné otravy;
 • v tele mačky sa vyskytujú hormonálne zmeny;
 • mačka bola zranená;
 • zviera začalo toxoplazmózu alebo iné ochorenie.

Ak je zviera choré, bojí sa človeka, bolí ho z dotyku majiteľa. Nechce sa vyrušovať a obáva sa, že majiteľ ublíži, nechce to.

Mačka obhajuje územie a syčí

Príroda vytvorila mačky sama, nevie, ako žiť v balíčkoch a skutočne si cenia svoju samostatnosť. Dom, v ktorom mačka vyrástla, zviera považuje za svoje vlastné a za seba - za svojho majstra. A ak sa v byte náhle objaví iná mačka alebo pes, hostiteľská mačka začne brániť právo na miesto na svojom území. A robí to dovtedy, kým nie je úplne rozhodnuté, kto a kde stojí na hierarchickom rebríku. Namiesto konkurencie sa často podráždenie rozlieva na milovaného hostiteľa. Kočka je agresívna, zasyčí, zasiahne chvostom podlahu.

Mačka obhajuje územie a syčí

Často sa mačka môže stať agresívnou kvôli zápachu niekoho iného z ulice - nejakej mačky alebo psa.

Agresia je tiež spôsobená činmi, ktoré porušujú obvyklý spôsob života. Napríklad presunúť sa na iné miesto. Stáva sa, že mačka v novom dome sa identifikovala ako vodca a zastrašovaním začala svoju pozíciu brániť. Niekto sa dotýka vecí, ktoré štvornohý priateľ považuje za svojho, alebo niekto vstúpi na jeho územie - a útočník počuje tvrdé syčanie a je napadnutý nahnevanou šelmou.

Iné dôvody

Niekedy sa mačka správa agresívne a stretáva sa s majiteľkou s vrčaním a syčaním, pretože je tehotná. Je prirodzené, že všetky živé bytosti bránia svoje nenarodené ovocie. Tu veľa záleží na majiteľovi - musíte vynaložiť úsilie, aby mačka dôverovala majiteľovi. A dokonca aj po objavení sa mačiatok môže mačka naďalej syčať, ale ak mladá matka pochopí, že mačiatka sú bezpečné a nie sú v nebezpečenstve, správanie zvieraťa sa zmení na priateľskejšie.

Techniky upokojujúce mačky

 1. Musíte nechať otravné zviera na pokoji - nechajte ho zmysly a upokojte sa.
 2. Keď sa v dome objaví ďalšie zviera - na ochranu mačky pred kontaktom na chvíľu, kým si nezvykne na prítomnosť cudzinca.
 3. Začne syčať na cudzinca - dať štvornohému majiteľovi územia veci súvisiace s týmto novým susedom - nechať ho cítiť, zoznámiť sa s vôňou.
 4. Najlepšie správanie majiteľa pri syčení mačiek je ignorovať syčanie a nevenovať mu pozornosť.

Je možné a ako si mačku syčať
Ak mačka syčí kvôli svojej povahe a plemenu, potom nemôžete robiť nič. Ak je však dôvod iný, vonkajší, vlastník ho musí jednoducho odstrániť. A ak nedokážete vyriešiť problém s mačkou sami - sú odborníci, ktorých možno kontaktovať so žiadosťou o pomoc.

Video: agresívna mačka - ako skrotiť chlpaté monštrum?

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy