Krab - opis, lokalita

Cyklónové plávanie - druh vtákov patriacich do rádu Charadriiformes a rodina ostreľovania. Z hľadiska veľkosti sú tieto vtáky dosť malé. Ich dĺžka tela dosahuje maximum iba 19 centimetrov a telesná hmotnosť obvykle nepresahuje 45 gramov. Rozpätie krídla sa pohybuje od 32 do 41 centimetrov. Dnes je na svete okolo 95 tisíc párov plutiev s okrúhlym krkom.

Red úzkozobý

Opis vzhľadu plavcov

Cyklónové plávanie je najmenšie zo všetkých druhov plávania. Vtáky tohto druhu majú čierny a tenký zobák, jemne stlačený po stranách. Charakteristickým znakom týchto vtákov sú kožovité okraje prstov. Počas hniezdneho obdobia vtáky získavajú špeciálnu farbu. Perie samcov sa v tomto okamihu stáva bledšie, sivo-čierne, krk a brada majú obvyklú bielu farbu. Krk na oboch stranách má malé časti červeného peria. Prsia a boky pokryté sivým perím, brucho - biele. U žien je farba jasnejšia a jasnejšia, v zime je perie svetlošedé.

Kde plávajú Cyclops?

Okrúhly plavci patria medzi sťahovavé vtáky, ktoré migrujú na veľké vzdialenosti. Hniezdo týchto vtákov sa odohráva v Arktíde, niekedy na južnejších územiach. Biotop nesiaha ďalej na juh, ako je 57. rovnobežka severnej zemepisnej šírky. Zimovanie plavcov prebieha výlučne v tropickej zóne. Pravidelne sa stretávate s vtákmi tohto druhu v Taliansku, keď preletia touto krajinou, na tomto území zriedka zime.

Hniezdi obyčajne vybavujú svoje hniezda v tundre, ako aj v lesnej tundre. V zásade ako miesto na bývanie si títo vtáci vyberajú pobrežie jazier, ako aj bažinaté oblasti. Počas zimy sa vtáky presúvajú na iné územia, najčastejšie sa však vyskytujú na otvorenom mori alebo na pobreží.

Ako plavci žijú a správajú sa?

Počas hniezda tieto vtáky zvyčajne vytvárajú kolónie od malého počtu jedincov. Hniezda sa vyskytujú hlavne v nízkych rastlinách, ako aj v machoch. Ako podstielka tieto vtáky používajú rôzne listy a stonky. Obdobie znášky vajec u plavcov zvyčajne klesá medzi začiatkom mája a júla. V priemere samice kladú 4 vajcia na spojku, vajíčka majú olivový odtieň a tmavé škvrny. Keď samice položia svoje vajcia, okamžite odletia na juh. Väčšinou samce liahnu vajcia, tento proces trvá do troch týždňov. Odchov mláďat je iba jeden za rok. Po vyliahnutí si kurčatá nezávisle získajú vlastné jedlo. Po 20 dňoch môže potomok lietať a plávať nezávisle. Samce odchádzajú potomstva, keď sa kurčatá začnú pohybovať samostatne. Potom sa plodu zvyčajne rozpadnú.

Ako plavci žijú a ako sa správajú

Charakteristickým rysom tohto druhu vtákov je to, ako ľahko sa chovajú počas letu. Okrem toho plavci radi zostávajú na vode. Okrúhly plavci majú veľmi chrapľavý hlas a líšia sa aj v ich dôvere. V ponuke týchto vtákov sú prevažne bezstavovce, ktoré žijú vo vode. Je zaujímavé, že tieto vtáky plávajú dokonale a môžu sa tiež ľahko potápať vďaka okrajom na prstoch. Proces získavania potravy je obmedzený na skutočnosť, že plavec rotuje okolo svojej osi a premiešava vodu okolo nej. Toto veľmi uľahčuje odchyt bezstavovcov.

Zástupcovia tohto typu odovzdávajú svoje hlasy v rôznych situáciách a výkriky môžu byť úplne odlišné.Najčastejšie od nich budete počuť niečo ako „zelenomodrá“. Kurčatá, keď sa obávajú niečoho, zavolať rodičovi, zvyčajne kričia jemnejšie „chshshshk“. Keď sa samec snaží upútať pozornosť ženy počas párenia, môže použiť výkriky rôznych úprav. Je tiež dôležité si uvedomiť, že hlasné chvenie, a to tak pri vzlete, ako aj pri pristávaní, má určitú hodnotu v komunikácii medzi vtákmi.

Príbuzní kyklopov

Najbežnejším príbuzným plavcov s okrúhlymi špičkami je plochý plavec. Tento druh sa vyskytuje hlavne v extrémnom arktickom regióne. Na rozdiel od okrúhleho nosa má tento druh plavcov veľké rozmery a telesnú hmotnosť, ako aj inú farbu. Jednotlivci s plochým nosom sú na krku a spodnej časti tela pokryté gaštanovým perom a tehlovými perami. Zobák vtákov má tvar kužeľa, je pomerne krátky a obvykle žltý. V zime môžete tieto vtáky občas stretnúť v Taliansku.

Video: Cyklónové plávanie (Phalaropus lobatus)

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy