Mangosteen - užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Mangosteen alebo mangosteen, ako sa tiež hovorí, rastú v trópoch a ázijských krajinách (Filipíny, Thajsko, ostrovy východnej Ázie), kde sú miestnemu obyvateľstvu všeobecne známe a dosť známe. Tam je bežné ovocie, ktoré ľudia jedia a považujú za chutné a nie sú ľahostajné k zdraviu. V súčasnosti nie sú mangostany v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu príliš známe. Majú však vynikajúci, skôr nezvyčajný vkus a sú tiež veľmi užitočné.

Užitočné vlastnosti a kontraindikácie mangostanu

Rodisko mangostanu sa považuje za malajské súostrovie. Najčastejšie sa pestujú na thajských ostrovoch v tropických a východoázijských krajinách.

Kráľovské ovocie rastie na vždyzelených a vysokých, až 25 m stromoch, s pyramidálnymi korunami pokrytými šupinatou hnedou alebo čiernou kôrou. Rastlina má mäsité, tmavo zelené listy so žlto-zeleným dnom, sú hladké a husté na dotyk. Mangosteen milujú teplo a slnko, zomierajú pri teplotách pod 5 stupňov so znamienkom plus. Plody si vyžadujú mierne vlhké klimatické podmienky a netolerujú slané podzemné vody. Vzhľadom na ich chúlostivosť je vysoká cena za tieto rozmarné a preto vzácne ovocie celkom opodstatnená.

Ako si vybrať a konzumovať mangostanu

Toto ovocie je veľmi aromatické s neporovnateľne príjemnou, kyslou, osviežujúcou chuťou. Jeho koža je tmavohnedá, takmer čierna a dužina je biela. Svojou veľkosťou a tvarom pripomína mandarínky, ktoré sú nám známe. Jej šupka je však v porovnaní s milovanou citrusovou kôrou pomerne hrubá a môže byť až 1 cm, preto je vhodná aj na konzumáciu.

Hodnota tejto exotickej pochúťky v jej zriedkavosti a vysoký obsah užitočných látok, najmä: fosfor, draslík, vápnik, horčík, železo, veľa vitamínov. Okrem toho obsahuje pokožka mangostanu xantóny - vzácne antioxidanty, ktoré majú obrovský liečivý účinok na ľudské telo. Najúčinnejším spôsobom, ako konzumovať toto ovocie v prospech tela, je vo forme kaše alebo čerstvého, vareného spolu s pokožkou. Pretože je to v kôre, ktorá obsahuje väčšinu cenných minerálov a vitamínov.

Pri vývoze sa plody zbierajú mierne nazelenalé, nezrelé. Pri nákupe by ste mali venovať pozornosť farbe ovocia, mala by byť svetlá, pokožka by nemala byť poškodená alebo príliš tvrdá na dotyk. S trochou tlaku by to malo trochu na jar. Prasknutý a tvrdý mangostan sú prezreté a nemajú také príjemné chuťové vlastnosti ako lepšie. Ovocie samotné by malo byť mierne mäkké a pokiaľ možno väčšie. Pretože vo veľkých plodoch je viac dužiny ako v malých plodinách. O čerstvosti ovocia si môžete byť istí, ak je jeho vrchol korunovaný veľkým počtom listov.

Na použitie z mangostanu musíte kmeň odstrániť. Potom by malo byť ovocie v strede rozdelené nožom a ošúpané. Každé ovocie obsahuje asi osem klinčekov chutnej, voňavej a šťavnatej dužiny s kosťou.

Najčastejšie sa mangosteen používa v čerstvom stave, je celkom sladký, šťavnatý a chutí dobre. Avšak v krajinách, kde sa pestuje, je ovocie dokonca konzervované. Okrem mangostanu môžete variť aj exotické jedlá.

Zaujímavé fakty! Queen Victoria veľmi milovala mangostanu. To, čo si zaslúžil meno „kráľ medzi ovocím“.

Ako uchovávať mangostanu?

Na uskladnenie ovocia potrebujete suchú vnútornú miestnosť, ale v žiadnom prípade nie chladnú. Maximálna doba použiteľnosti je 25 dní. Po uplynutí tohto obdobia sa mangostanové ovocie spravidla začínajú vysušovať a strácajú chuť, stávajú sa suchými a tvrdými.

Ako uchovávať mangostanu

Bohužiaľ čerstvý výber mangostanu si môžete vychutnať iba v tropických a ázijských krajinách, takže sa vyváža zelenavé ovocie. Dôvodom je skutočnosť, že pri zmene teploty je ťažké ho skladovať. Ak je zmrazená v mrazničke, stratí svoju štruktúru, chuť a nebude mať pôvodný úžitok. V chladničke si toto ovocie môže zachovať svoju chuť a výhody až 7 dní.

Mangosteen sa, samozrejme, najlepšie konzumuje v krajinách, v ktorých rastie, čerstvo vybral a úplne dozrel. Až potom, podľa miestnych obyvateľov, môžete získať maximálny úžitok z toho a vyhodnotiť jeho vkus.

výhoda

 1. Vedci na univerzite v Bangkoku dôkladne študujú mangostanu. Zistilo sa tiež veľké množstvo vitamínu PP (kyselina nikotínová), ktoré je mimoriadne dôležité pre ľudské zdravie. Nedostatok tohto vitamínu môže byť nebezpečný stav, ktorý vedci nazvali 3D: dermatitída, hnačka, demencia (demencia). Z hľadiska obsahu vitamínu PP je mangostan horší iba ako mango.
 2. Použitie tohto exotického liečiva na výživu posilňuje imunitný systém, ktorý zvyšuje schopnosť tela bojovať s infekčnými chorobami a urýchľuje hojenie rán a vredov. Mangosteen tiež pomáha v boji proti parazitom a hubám, ktoré často postihujú obyvateľov horúcich krajín. Posilnenie imunity hrá hlavnú úlohu v prevencii rakovinových patológií.
 3. Toto ovocie má pozitívny vplyv na endokrinný systém, ktorý je dôležitý pre ľudí s nadváhou asociovaných s hormonálnymi poruchami. Zvyšuje celkovú vitalitu a posilňuje steny krvných ciev, normalizuje krvný tlak a znižuje hladinu cholesterolu v tele.
 4. Vedci používajúci experimenty na myšiach preukázali účinnosť tohto ovocia v boji proti baktérii Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje gastritídu a žalúdočné vredy. Negatívny účinok mangostanu je tiež pozorovaný v súvislosti s tuberkulóznym bacilom a dokonca aj rakovinovými bunkami. Ukazuje sa, že toto ovocie samo o sebe ich jednoducho ničí.

Liečivé vlastnosti

Liečivé vlastnosti mangostanu

 1. Mangosteen je pre človeka dôležitým zdrojom vitamínov E a C, tiamínu, dusíka, riboflavínu, horčíka, vápnika, zinku, sodíka a draslíka. Koža obsahuje veľa pektínu a semená obsahujú mastné kyseliny, vitamín C, fytonutrienty. Vitamíny E a C pomáhajú telu zbaviť sa voľných radikálov, čo vedie k predčasnému starnutiu. Xantóny obsiahnuté v šupke sa nedávno stali dôležitým lekárskym objavom. A podľa posledných štúdií sú ich vlastnosti jednoducho úžasné! Normalizujú mikrobiologické procesy na bunkovej úrovni, prispievajú k aktivácii mozgových procesov, posilňujú imunitu. Okrem toho je dnes mangostan jediným ovocím v buničine a koži, ktoré obsahujú také užitočné xantóny vo veľkých množstvách.
 2. Okrem toho obsahuje mangosteen vlákninu z potravy, ktorá je dôležitá pre správne trávenie. A to všetko pri extrémne nízkom obsahu kalórií 70 kcal na 100 g produktu.
 3. Liečebný potenciál mangostanu bol určený pred niekoľkými storočiami a dnes je opodstatnený modernou vedou. Kstantony majú jedinečnú schopnosť inhibovať rast zhubných novotvarov. Zabraňujú rozvoju húb a ničia mikroorganizmy škodlivé pre organizmus. Americkí vedci objavili schopnosť xantínových zlúčenín ničiť zhubné bunky.
 4. Dokonca aj starovekí šamani ázijských krajín používali po stáročia mangostanu na liečebné účely a dnes má vedecké dôvody.Boli liečené chorobami pohybového ústrojenstva, chorobami gastrointestinálneho traktu a reprodukčnými patológiami u žien.
 5. Thajské krásy úspešne používajú mangostanu v kozmetológii, má protizápalový účinok a výrazný vplyv na kožné problémy spôsobené patogénnymi mikroorganizmami.

Kôra ovocného stromu mangostanu sa používa aj na liečebné účely. V drvenom a sušenom stave sa používa na črevné infekcie. S jeho pomocou sú krémy a masti pripravené na liečenie kožných ochorení. Vývar pomáha v boji proti cystitíde, uretritíde, hnačke, kvapavke a má hemostatické vlastnosti na vonkajšie použitie. Infúzia kôry a listov lieči horúčku, stomatitídu, hnačku, úplavicu.

Plody majú schopnosť ničiť tukové bunky. Môžu sa použiť na prevenciu nebezpečných chorôb:

 • osteoporóza;
 • ateroskleróza;
 • hypertenzia;
 • glaukóm;
 • šedý zákal;
 • artritída;
 • Lymská borelióza
 • urolitiáza;
 • rakovinu.

Mangosteen pomáha v boji proti depresii, neuralgii a iným nervovým chorobám.

kontraindikácie

Napriek svojej užitočnosti a vysokým liečivým vlastnostiam môže mangostan, rovnako ako akýkoľvek iný produkt, spôsobiť individuálnu reakciu tela vo forme alergických prejavov. Pitie tohto ovocia môže byť nebezpečné pre ľudí, ktorí používajú lieky na riedenie krvi. Tehotné ženy by sa mali zdržať hodovania mangostanu, pretože jeho účinok na plod nie je celkom známy.

V každom prípade by ste sa pred liečením mangostanom mali poradiť s lekárom, aby ste sa vyhli nežiaducim následkom a získali čo najväčší úžitok pre telo.

Ázijský šalát

Vezmite svoje obľúbené morské plody: mušle, krevety, chobotnice. Pridajte vápno, koriander, horúce a čierne korenie, cherry paradajky a samotný mangostan. Morské plody pripravujte obvyklým spôsobom. Vyprážajte cherry paradajky v malom množstve rastlinného oleja. Zmiešajte ingrediencie v jednej miske a posypte limetkovou šťavou.

Video: užitočné vlastnosti mangostanu

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy