Melilot med - užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Med Melilot sa etabloval ako vzor kvality pre včelárov. Je to jedna z najcennejších a ušľachtilých odrôd, ktorá má veľa užitočných vlastností.

Užitočné vlastnosti a kontraindikácie pre ďatelinu medu

Obdobie extrakcie liečivých nektárov včelami spadá do obdobia kvitnutia rastliny ďateliny medu (Melilotus Officinalis) - jún, august. Zvyčajne sa odčerpáva med v júli. V závislosti od odrody rastliny, a to môže byť bielo-žltý melilot, farba medu sa môže meniť. Včely, ktoré zbierajú z bielych rastlín, prinášajú do úľa biely a priehľadný včelársky produkt. Existujú tiež rozdiely v chuti:

 1. Žltá - vyznačujúca sa bohatosťou a jemnosťou chuti, charakteristickým silným zápachom.
 2. Biela - má príjemnú vanilkovú vôňu a zároveň má horkú chuť.

Je zaujímavé, že je vizuálne ťažké pripísať ho obvyklým odrodám včelích zbierok. Je to skôr zázrak vytvorený samotnou prírodou. Hustá biela krémová hmota s vôňou vanilky, skôr ako dezert.

Ako nekupovať repkový med?

Melilot med je podobný konzistencii repky olejnej. Dlhodobo netvorí kryštály a po zahustení je jeho kryštalizácia mäkká vo forme viskóznej kompozície. Aby sa nespadol do návnady bezohľadného včelára, je dôležité poznať rozdiely medzi ušľachtilým a repkovým medom.

Ak hovoríme o liečivých vlastnostiach, potom samozrejme, prvé, nejde o porovnanie jeho zloženia a hodnoty s druhým. Repkový med je problémom včelárov. Tento odtieň nie je možné určiť voľným okom, pomôcť môžu iba organoleptické vlastnosti. Med zozbieraný zo sladkého ďateliny - zriedka ho nájdete pri bezplatnom predaji, kupuje sa na individuálnej objednávke priamo od včelára alebo na špecializovaných výstavách.

Hlavné rozdiely v repkovom mede:

 • Rýchla kryštalizácia.
 • Kyslá, kvasná.
 • Nerozpustnosť vo vode.
 • Nedostatok charakteristického vanilkového zápachu.

Historické fakty

Od staroveku sa med oceňuje pre svoje výživové vlastnosti. Osobné pozorovania a výsledky viedli k jeho rozšírenému použitiu ako liečivej látky v kozmetike a vo varení.

Američania rastú ďateliny ako burina na okraji cesty. Nevďačný kontinent nie je pripravený pestovať túto rastlinu pre hmyz, ale už viac ako desať rokov využíva sladkosť, ktorú z nej včely zbierajú. V Rusku a na Ukrajine sa rastlina zasieva ako kŕmna doplnková látka do krmiva pre hospodárske zvieratá, ako aj na zlepšenie kvality pôdy. Včelári túto tradíciu dlhodobo a produktívne využívajú pre svoje vlastné účely.

Pred prechodom na cenné vlastnosti musíte zistiť, čo ich spôsobuje. Z tohto dôvodu bol výrobok dôkladne študovaný. Ak vezmeme do úvahy neuveriteľné vlastnosti rastliny, ktoré sa široko používajú v ľudovej a tradičnej medicíne, a pridáme k nim životne dôležité produkty včiel, ktoré nie sú vo svojich zložkách horšie a dokonca ich doplníme - dostaneme druh užitočnej látky - sklad zdravia a dlhovekosti.

Chemické zloženie ďatelinového medu

 • Fruktóza. Jeho zloženie je drvivou väčšinou (40%).
 • Vitamíny skupiny B.
 • Vitamín A.
 • Kyselina askorbová.
 • Vitamín PP
 • Vitamín E.
 • Zinku.
 • Železo.
 • Chrome.
 • Bor.
 • Vápnik.
 • Kyselina listová.

Glukózu. Jeho vysoký obsah (36%) spomaľuje proces kryštalizácie. Produkt je viskózny a viskózny, trochu podobný kondenzovanému mlieku.

Med je kompletný dezert. Žiadne sladkosti z výroby nemajú také výhodné zloženie vitamínov, mikro a makro prvkov.Ak porovnáme množstvo retinolu v teľacom mäse a medovom mede, sladkosť vedie 50-krát.

Liečivé vlastnosti látky

Liečivé vlastnosti ďateliny medu

 1. Stimulujúce. Zlepšuje fungovanie srdcového svalu a posilňuje krvné cievy. Pri prvých príznakoch hypertenzie je jej použitie účinné. Je schopný normalizovať krvný tlak, prísun krvi. Účinný je príjem zabrusa naplneného medom z kvetov ďateliny.
 2. Stenčovanie. Je známy svojou schopnosťou predchádzať zrážaniu krvi. Reguluje hustotu krvi. Udržuje cievne steny v dobrom stave. Hlavným pomocníkom je dicumarol, ktorý je súčasťou liečivého medu.
 3. Imunomodulačnú. V období hromadných infekcií posilňuje telo. Vytvára prekážky vstupu vírusov.
 4. Respiračné. Účinné pri tonzilitíde, priedušnici, laryngitíde.
 5. Proti kŕčom. Zmierňuje bolesť v krku a tráviacich orgánoch. Zvláda bolesť spôsobenú migrénami.
 6. Bronchodilatačný. Podporuje odlupovanie a vylučovanie hlienu. Vykašliavanie.
 7. Protizápalové účinky. Používa sa často na tuberkulózu, zápal pľúc.
 8. Nasýtenia. Hodnota pre ženské telo počas tehotenstva je nepopierateľná. Umožňuje prostredníctvom tela matky obohatiť vyvíjajúce sa dieťa užitočnými látkami.
 9. Zvýšenie laktácie. Je schopný šetrne a šetrne ošetrovať prsia v období stagnácie mlieka a pri prvých príznakoch mastitídy.
 10. Obnova hormónov pri menopauze. Zmierňuje príznaky.
 11. Sedatívum. Mierny sedatívny účinok na nervový systém. Uvoľňuje napätie, obnovuje spánok.
 12. Metabolické. Vytvára stabilnú funkciu čriev, zmierňuje nadúvanie a nepohodlie.
 13. Spôsobuje chuť k jedlu. Všimnite si, že keď ho konzumujú deti, nezmieňuje pocit hladu, ale vyvoláva dojem chuti do jedla.
 14. Antiseptikum. To je široko používaný na liečbu abscesov, varí, popáleniny, zápal hnisavých rán.
 15. Vyhladzovacie vlastnosti - zmierňuje príznaky artritídy, dny, reumatizmu.
 16. Omladzujúce. Používa sa v domácej a priemyselnej kozmetike v zložení masiek, šampónov, balzamov.
 17. Regeneráciu. Obnovuje štruktúru vlasov, pokožky, vyhladzuje vrásky.
 18. Tónovania. Osviežuje telo a obnovuje pokožku.
 19. Očista. Odstraňuje toxíny. Má laxatívny účinok.
 20. Močové. Zmierňuje opuchy. Stimuluje močový systém.

kontraindikácie

Podobne ako každý potravinový produkt, aj ďatelinový med má kontraindikácie:

 1. V prípade alergických príznakov je potrebné mať na pamäti, že k zberu medu dochádza zo strukovín. Ak dôjde k reakcii tela na fazuľa, hrach a šošovica, použitie medu v potrave je zakázané. Samotný včelí produkt môže byť tiež nebezpečný pre alergikov.
 2. S cukrovkou.
 3. Pri pankreatitíde buďte opatrný.
 4. Ak je to potrebné, kontrolujte hmotnosť - zohľadnite obsah kalórií vo výrobku.

Alternatívna medicína

Ľudia sa v poslednom čase stále viac uchyľujú k alternatívnym metódam liečby. Je to kvôli neprimerane vysokým cenám a pochybnej kvalite liekov. Trendy sú tiež módou prirodzenosti vo všetkom. V niektorých prípadoch je vhodnejšie použiť prírodné dary než drahé chemikálie.

Použitie medu z ďateliny v alternatívnej medicíne

Na zvýšenie laktácie
Po každom jedle sa odporúča jesť dezertnú lyžičku medu. Zvýšenie mlieka môžete zvýšiť kombináciou liečivého medu s bylinkami, ktoré zvyšujú laktáciu (fenikel, aníz, kôpor, kukuričné ​​stigmy). Dôležité! Je potrebné venovať pozornosť stavu dieťaťa. Byliny a med môžu vyvolať alergie.

Pre zvýšenie imunity
Na prevenciu prechladnutia a chorôb dýchacích ciest sú uvedení dospelí 25 g, deti 15 g.

Pri kašľaní
S čiernou reďkovkou odrezanou čiapkou urobte priehlbinu.Melilot med sa vloží do diery a odloží sa na jeden deň. Používajte šťavu vylučovanú z koreňa (3-5 krát denne).

S kŕčovými žilami
Melilot med (250 g), zmiešaný s nasekanými strúčikmi cesnaku (350 g). Trvajte na tom týždeň. Užívajte trikrát denne na lyžičku, pred jedlom.

S neznášanlivosťou na cesnak sa môže nahradiť aj cibuľová šťava. V takomto prípade sa na zmesi vyžaduje trvalý prístup k svetlu po dobu troch dní a potom sa uchováva v chladničke až 10 dní.

S hemoroidmi
20 g medu sa nariedi vodou (100 ml), ktorá sa použije na výkopy. Odporúča sa tiež pridať med z ďatelinových kvetov do teplých kúpeľov na kúpanie.

S pľúcnym zápalom
Melilot med (2 diely) sa zmieša s aloe (1 diel) a vodkou (3 diely). Výsledná kompozícia sa podáva vo forme aplikácie alebo sa stlačí na hrudník, chrbát, pľúca.

Na zápchu
Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu. lyžicu vody, medu a ovsených vločiek. Strúhané veľké jablko a šťava z polovice citróna sa pridávajú ku všetkému. Zloženie sa užíva denne, 1 polievková lyžica. lyžica počas obeda.

Video: prospešné vlastnosti ďatelinového medu

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy