Pena - opis, lokalita, zaujímavé fakty

Rod pien má viac ako päťdesiat druhov. Toto sú drobní speváci. Spočiatku patrili do rodu slovanských, ale potom sa vedci rozhodli rozlíšiť ich ako samostatnú rodinu. Všetky typy penice sú si navzájom veľmi podobné a rozdiely medzi nimi sú zanedbateľné. Môžu sa líšiť napríklad v odtieni peria alebo prítomnosti prúžkov vo farbe.

kolibiarik čipčavý

Distribúcia a prostredie penice

Kusy sú najbežnejšie vo východnej Ázii, ale sú tiež bežné v Afrike a na celom kontinente Eurázia. Tieto malé vtáky, aj keď sú podobné svojim príbuzným, peniciam, majú stále niekoľko rozdielov: ich zobák je tenší, ich nohy sú dlhšie a ich chvost je kratší. Farba prútika je tvorená žltou, zelenou a hnedou farbou. Horná časť týchto vtákov je tmavšia ako brucho.

Hlavnú stravu vtákov predstavuje hmyz strednej veľkosti. Môžu tiež jesť larvy hmyzu a na konci leta a jesene sa na jedálnom lístku objavia rôzne bobule rastúce v lese. Tento vták loví hmyz lietajúci v stromoch, v ich hustej zeleni, ako aj vo vzduchu v okolí. Tyčinka by mala jesť jednu tretinu vlastného jedla denne. Na jeseň vták žerie ešte viac, aby sa pripravil materiál na zimovanie.

Lesy sú hlavným biotopom penice, ale lietajú aj do kríkov. Vhodné lesy pre tieto vtáky môžu byť listnaté aj ihličnaté. Harmančeky sú sťahovavé - hniezdia a rozmnožujú sa v zalesnených oblastiach Eurázie a odlietajú v zime do Afriky, kde sú celé sezóny v tropických pralesoch.

Druhy peny

Existuje veľa typov penice, ale najbežnejšie z nich:

 1. Hnedastá palica. Jedná sa o malého vtáka s dĺžkou tela 11 cm, ktorý dostal svoj názov nie náhodou - líce majú špecifickú červenú farbu. Nad zeleno-šedou farbou je brucho svetlé. Labky vtáka sú tmavé. V Afrike žije veľká populácia.
 2. Chick Laura. Tento druh z afrických lesov objavila manželka Boultona, ornitológa z Ameriky. Vlastne jej dlží toto meno. Laura prútik je bežný v Tanzánii, Angole, Zambii a Kongu.
 3. Kolibiarik čipčavý. Uprednostňuje zmiešané aj ihličnaté lesy v celej Eurázii. Tento druh sa nachádza v pomerne severných regiónoch. Zimovanie sa presúva na africký kontinent, južnú Áziu a teplé stredomorské krajiny. Na dĺžku pena narastie na 12 cm a jej hmotnosť je 8 g. V období párenia a počas obdobia hniezdenia sa farba vtákov mení. Chrbát je hnedasto sivý a pena západných poddruhov má tiež olivovú farbu. Brucho je svetlo so žltkastým prechodom po stranách a na hrudi. Zobák a labky tenochki sú tmavej farby. Nad očami vystupuje jasne biely pruh. Na jeseň farba vtákov stmavne, žltá farba zmizne z hrude a zo strán.
 4. Paprika peria. Jedná sa o stredne veľkého vtáka, ktorého dĺžka tela dosahuje takmer 14 cm a jeho krídla majú rozpätie krídel 21 cm. Vzhľad je podobný tenochke, ale tieto vtáky spievajú inak. Horná časť lýtka má zelenú farbu, bližšie k olivovému odtieňu, brucho je svetlo žltkasté sfarbenie. Žltá je tiež prítomná na hrudi, hrdle a na pruhoch v blízkosti očí vtáka. Hmotnosť takejto palice je asi 10 g. Žije v Európe, ale letí do zimy v Afrike.
 5. Svetlo prútený prútik. Habitat - západné regióny strednej Európy. Miesto zimovania - Afrika, južne od Sahary. Svetlovlasý prútik má dĺžku tela 11 cm. Hmotnosť vtáka je asi 8 g. Rozpätie krídla dosahuje 21 cm. Zafarbenie typické pre vtáky tohto druhu je hnedá horná časť a ľahké brucho. Vyniká bielym obočím.
 6. Drevo penice. Vták je v Európe rozšírený. Žije v oblastiach tajgy a miernych klimatických pásiem. Zamračený hrkál, podobne ako väčšina predstaviteľov tohto druhu, letí do Afriky. Teleso vtáka je dlhé asi 12 cm, jeho váha je v priemere 12 ga rozpätie jeho krídel je 23 cm. Vyznačuje sa zeleným chrbtom a hrudník má charakteristickú žlto-bielu farbu. Pieseň tejto penochky obsahuje praskajúce zvuky, ktoré slúžili ako dôvod tohto mena.
 7. Hnedá prútik. Vták dosahuje dĺžku 15 cm a žije vo východnej Ázii. Perie na chrbte má tmavohnedý odtieň. Zobák penochky je ostrý, ale krátky, chvost je mierne zaoblený. Nohy sú tmavej farby. Vtáčie oko je zvýraznené tmavými a svetlými pruhmi, obrys je biely. Šedivé brucho sa zmení na tmavšie prsia. Krémový odtieň v spodnej časti chvosta a po stranách vtáka.
 8. Hrubá hůlka. Hmotnosť vtáka je asi 12 ga má veľkosť 11 cm. Farba tejto peny je hnedohnedá. Názov bol spôsobený hustým zobákom. Biotop je východnej Ázie.
 9. Korolkovaya prútik. V tomto type penice je hmotnosť iba 8 g a dĺžka tela je približne 11 cm. Brucho má svetlejšiu farbu ako chrbát, ktorá je natretá nazelenale. Na hlave je výrazný žltý pruh a na krídlach vtáka svetlé pruhy. Distribuované v Číne, na juhu, ako aj vo východnej časti Sibír a Mongolska. Tento druh, na rozdiel od iných, prepadol do Indočíny.
 10. Bacuľatá prútik. Žije vo východnej Ázii. Jedná sa o vtáka s krídlami s rozpätím krídla 15 cm, s dĺžkou tela asi 12 cm. Hmotnosť peny peny sa pohybuje od 4 g do 9 g. Zadná strana zelenej farby s olivovým odtieňom, s jasnými pruhmi. Brucho, charakteristické pre takmer všetky penice, je bielo-žlté. Charakteristickými znakmi zarnichky sú zobák, ktorý má žltú základňu a načervenalé labky.
 11. Arctic penice. Unikátnym prvkom vtáka je vyčnievajúce klopenie a pruhy na krídlach, ktoré sú svetlejšie ako hlavná farba. Perie je zelené s šedivým odtieňom, svetlejšie na bruchu. Teleso je dlhé 12 cm a má veľkú distribučnú plochu - Škandinávia, Rusko, Mexiko, Južná a Stredná Ázia, Mongolsko, Kórea.
 12. Zelená prútik. Zadná strana tohto vtáka je zafarbená na zeleno s olivovým odtieňom. Brucho je šedivé, ľahké. Distribuované v celej Eurázii. Oči sú zvýraznené žltým obočím a tmavým pruhom. Veľkosť vtákov je 11 cm, hmotnosť 8 g. Labky sú nahnedlé a jeho rozpätie krídel je asi 19 cm.
 13. Svetelná prútik. Farba je charakteristická pre celý rod - chrbát je zelenkavý a má svetlé brucho. Veľkosť penice svetlovlasej je asi 11 cm a váži asi 9 g. Obľúbené biotopy sú ázijské krajiny.

Všetky druhy týchto vtákov nemajú žiadne rozdiely medzi samcami a samicami, to znamená, že neexistuje sexuálny demorfizmus. Aj mladí jedinci a dospelé vtáky nemajú rozdielny vzhľad.

Pena doma

Pena doma
Tento malý a veľmi roztomilý vták si môžete nechať doma. Starostlivosť o nich je jednoduchá. Zhluky v bunke budú najprv spočiatku nepokojné, takže sa musia navrchu prikryť handrou. Ľahko nesú v zajatí. Do dvoch týždňov sa vták prispôsobí a môže sa dokonca uvoľniť z klietky.

Šifóny sú vo všeobecnosti priateľské, neagresívne a môžu susediť s inými druhmi. Neodporúča sa však umiestniť niekoľko mužov na rovnaké územie - začne sa rivalita nad samičkou.

Aby mohli vtáky pohodlne žiť, sú palice umiestnené do klietky, na ktorej môžu sedieť, do vodnej misy a do nejakej nádoby, aby sa mohli kúpať. Ak pár žije v klietke, zorganizuje dom. Namiesto toho domu môžete vtákom poskytnúť stavebný materiál, z ktorého si sami vybudujú hniezdo: tráva, mach a lístie.

Keď príde čas, samice osnovy kladú asi 7 kusov malých ľahkých vajec. Sedí na vajciach dva týždne a po vyliahnutí kŕmi svoje kurčatá ďalšie dva týždne.

Vták nie je vyberavý na jedlo.V zajatí sa tiež kŕmia rôznymi malými hmyzmi vrátane múky a niekedy aj bobúľ a ovocia. Milujte mláďatá pre ich spev, ktorý je schopný potešiť po celý rok.

Penové fakty

Tieto vtáky sú dosť rozšírené, ale napriek tomu zaujímavé. Niekoľko faktov o penových tyčinkách:

 1. Žijú dosť dlho, takmer 12 rokov.
 2. Pred letením na juh sa vtáky silne živia, priberajú na váhe a ich farba zhnedne.
 3. Celkový počet penice v Európe sa blíži k 40 miliónom párov.

Prútiky majú veľmi rozmanité hlasy a príjemné melódie. Každý druh má svoju vlastnú jedinečnú pieseň. Penový tieň vydáva zvuky pripomínajúce kvapky. Okrem charakteristického praskavého zvuku hrkálky sa v piesni ozýva aj smutná píšťalka. Chytľavé duhové triky zeleného prútika. Jej hlas je hlasný a jasný. Veľmi melodická a príjemná píšťalka vydáva perie-zarnichka. Vo voľnej prírode alebo v klietke sa tieto malé vtáky vždy tešia zo spevu.

Video: prútik (Phylloscopus)

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy