Prečo mačky strácajú zuby?

Niektoré choroby ľudí a zvierat sú veľmi podobné. Problém straty zubov sa však na ne nevzťahuje presne. Čo robí človek, keď mu bolí zub? Správne, ide k zubárovi. Nadýchaní členovia rodiny, žiaľ, nemôžu majiteľovi povedať, že mu bolia zuby, a preto musí ako osoba zodpovedná za zviera poznať dôležité informácie, ktoré pomôžu predchádzať vážnym problémom so zdravím domáceho maznáčika.

Prečo mačky strácajú zuby

Na začiatok je potrebné si uvedomiť, že mačky strácajú zuby z troch hlavných dôvodov:

 1. Prírodný prírodný proces. Mládež - mládež - staroba.
 2. Ochorenia, ktorých je veľa.
 3. Poranenie.

Prírodný prírodný proces

Rovnako ako malé deti sa mačiatka rodia bez zubov, ale rastú oveľa rýchlejšie ako u detí. „Mliečne“ zuby začnú vyliezť asi do 7. alebo 14. dňa života zvieraťa. Približne v 90. deň života je mačiatko „vyzbrojené“ súborom 26 zubov. Mliečne zuby sú v porovnaní s trvalými zubami dosť slabé. Majú veľmi tenkú smalt, nedostatočné množstvo tvrdého tkaniva. Čo ich v skutočnosti vedie k predčasným stratám. Približne v 5. mesiaci života mačiatka začínajú „mliečne“ zuby opustiť svojho majiteľa. Postupne začnú preraziť pôvodné obyvateľstvo. Najprv to sú rezáky, potom tesáky atď. Na konci tohto procesu je mačiatko vyzbrojené 30 zdravými a silnými zubami, ktoré vlastníkom vlastne demonštruje.

Tento proces zmeny je spravidla sprevádzaný nasledujúcimi faktormi, podľa ktorých môže majiteľ zachytiť okamih výmeny zubov „mlieka“ za trvalé. Toto je:

 1. Silné slinenie.
 2. Mierna letargia zvieraťa alebo naopak hyperaktivita.
 3. Mačiatko začína nahlodávať všetko, čo vidí na svojej ceste.
 4. Mierne krvácanie do ďasien.
 5. Mliečne zuby sú uvoľnené.
 6. Mačiatko začína jesť zle.

Výsledkom je, že celý proces výmeny zubov končí okolo 7. mesiaca života mačiatka. Zmena zubov je zvyčajne zrejmá. Nové zuby rastú vedľa starých a líšia sa vzhľadom. „Mlieko“ je zvyčajne ostré, zakrivené a zreteľne tenké. Trvalé zuby sú rovné, zaoblené a silnejšie.

Starostlivosť o mačiatko počas výmeny zubov

Jedným zo základných pravidiel starostlivosti o mačiatko počas tohto obdobia jeho života je pravidelné vyšetrenie ústnej dutiny, aby sa zistili abnormality v normálnom priebehu procesu výmeny zubov. Pretože sú chvíle, keď nový zub nerastie v blízkosti, ale vo vnútri starého, spôsobuje to mačiatkam nepohodlie. Rovnako ako deti, aj pri tvorbe silných zubov mačiatka je potrebné poskytnúť jedlo s vysokým obsahom vitamínov. Je to v zásade potrebné pre jeho zdravie, ale najmä pre zdravie zubov, výživa zvierat by mala byť s vysokým obsahom vápnika a fosforu. Ak majiteľ kŕmi mačiatko balené jedlo, mal by starostlivo preštudovať jeho zloženie. Ak majiteľ uprednostňuje prírodnú výživu, malo by mačiatko dostávať pravidelne fermentované mliečne výrobky (kefír, tvaroh, atď.).

Mnoho veterinárnych lekárov odporúča mačiatkam, aby pravidelne dostávali vitamínové komplexy, ale malo by sa to robiť iba vtedy, ak existujú priame dôkazy od lekára, pretože prebytok určitých skupín vitamínov môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie domáceho maznáčika.

Staré mačky

Hlavným znakom staroby u mačiek je zlý stav ich zubov. V starobe zviera vymaže zuby. Po prvé, jedná sa o rezáky zo strán dolnej čeľuste, ktoré so starnutím zvieraťa menia tvar na oválne. Tesáky sú posledné, ktoré sa vymažú, ktoré sa zriedka vyskytujú u starších domácich miláčikov.Mačka „staršia ako 12 rokov“ však nemá najviac zubov.

Starostlivosť o také zviera je rovnaká ako pre mačiatka. Jedná sa o vyšetrenie - na zistenie odchýlok od normálneho procesu straty zubov (vývoj určitých chorôb, zápalov atď.) A výber správneho, výnimočne mäkkého jedla. Malo by byť tiež bohaté na vitamíny, ktoré nahradia ich stratu v tele zvieraťa.

choroba

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je strata zubov u mačiek iba signálom o výskyte ochorení ústnej dutiny. Sú chvíle, keď mačky stratia zuby kvôli:

 • Oslabená imunita.
 • Nedostatok vitamínu.
 • Porucha metabolických procesov v tele.
 • Užívanie veľkého množstva liekov a hormónov.
 • Genetics.
 • Nesprávne uhryznutie.
 • Infekcie a vírusy v tele.
 • Choroby tráviaceho traktu.
 • Onkológie.

Iba veterinárny lekár môže potvrdiť prítomnosť rôznych dôvodov po profesionálnom vyšetrení zvieraťa a obdržaní všetkých testov. Preto je potrebné pravidelne monitorovať zdravotný stav zvieraťa. Je to dôležité pre včasný kontakt s veterinárnym lekárom.

Jednou z hlavných príčin straty zubov u mačiek je ochorenie ústnej dutiny. Spravidla ich sprevádza:

 1. Zlý zápach z čeľustí zvieraťa.
 2. Zvýšené krvácanie z ďasien.
 3. Silné slinenie.
 4. Strata chuti do jedla kvôli bolesti pri jedle.
 5. Prítomnosť zubného kameňa.
 6. Opuch ďasien.
 7. Prítomnosť hnisu na ďasnách alebo v slinách.
 8. Agresia alebo podráždenosť.
 9. Zvýšená pozornosť zvieraťa na čeľuste, t.j. túžba neustále trieť tvár na labku alebo iné predmety.
 10. Porucha spánku.

Dôležité! Tieto príznaky môžu byť príčinou iných závažných chorôb.

Nižšie je uvedený zoznam najčastejších chorôb ústnej dutiny mačiek:

Orálne choroby mačiek

 1. Tartar. V zásade je kameň viditeľný na zuboch mačiek, ktoré dosiahli vek 3 rokov. Je to zmes potravín, slín a baktérií, ktoré sú mineralizované a pokryté zubami. Tento povlak môže spôsobiť zápal a poškodiť ďasná a baktérie, ktoré obsahuje, môžu zničiť zuby.
 2. Stomatitída. Je to dôsledok vývoja zubného kameňa, zubného kazu, použitia horúceho a studeného jedla alebo nápojov, hrubej výživy a vývoja ďalších ochorení. Ide o zápal sliznice v ústach, ktorý sa môže šíriť nielen do zubov, ale aj do jazyka a ďasien. Zanedbaný zápal sa prenesie na čeľusťovú kosť a samotné zuby, ktoré následne vypadnú.
 3. Zápal ďasien. Je to tiež zápal, rozširuje sa iba na ďasná. Sprevádzané krvácaním, bolestivosťou a opuchom. Choroba sa objavuje kvôli nesprávnej hygiene úst a vyzerá ako baktéria obsahujúca plak.
 4. Parodontitídy. Zápal, ktorý je dôsledkom zápalu ďasien. Toto ochorenie veľmi rýchlo uvoľňuje zuby, čo prispieva k ich strate.
 5. Kaz. Toto ochorenie priamo súvisí so zubnou sklovinou. Ničí tvrdé tkanivo zubov.
 6. Pulpitída a parodontitída. Choroby, ktoré sú výsledkom neošetreného kazu. Tento zápal v oboch prípadoch ovplyvňuje integritu zubu v rôznych štádiách, ale vedie k jednému výsledku - strate zubu a možnej sepsi.
 7. Dysbacteriosis. Toto je zmena flóry ústnej dutiny v prospech patogénnej. Je to on, kto je hlavným dôvodom výskytu mnohých ochorení ústnej oblasti u mačiek.

zranenia

Ďalšou príčinou straty zubov u mačiek je bežná trauma. Táto okolnosť sa medzi domácimi obyvateľmi zriedka vyskytuje, ale musí mať aj svoje miesto. V dôsledku silného úderu inej povahy a následného zlomenia čeľuste zviera pociťuje bolesť, nepohodlie a okamžite zmení svoje obvyklé správanie.Dôsledkom takejto zlomeniny môže byť strata zubov alebo ich čiastočné zničenie.

Strata zubov môže byť tiež v ojedinelých prípadoch v dôsledku neúspešného pádu alebo nárazu. Jediným spôsobom, ako zabrániť týmto dôsledkom, je kontaktovať veterinára, ktorý chirurgicky obnoví integritu čeľuste a poskytne odporúčania týkajúce sa starostlivosti o zviera.

Na záver treba poznamenať, že iba veterinárny lekár môže poskytnúť kvalifikovanú liečbu zranení a chorôb v oblasti ústnej dutiny, ako aj zoznam preventívnych opatrení týkajúcich sa straty zubov. Jediné, čo môže vlastník zvieraťa urobiť sám, je starostlivo zostaviť stravu pre mačku, bohatú na vitamíny a minerály, ktorá je pre ňu nevyhnutná, ako aj na vek zvieraťa a pravidelne vykonávať prehliadku domáceho maznáčika.

Video: ako mačiatka menia zuby

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy