Punochka - opis, lokalita, zaujímavé fakty

Strnad sa nazýva aj biely vrabec, ktorý žije podľa možnosti v chladných klimatických oblastiach. Vzhľadom na to, že jednotlivci sú z hľadiska vonkajších charakteristík belaví, perfektne sa spájajú so zasneženým výbežkom a dajú sa ľahko maskovať.

snehule severnej

Opis a prostredie

 1. Keď sa predstavitelia samčieho napoly oblečú vo svadobných šatách, ich perie na krídlach a na chrbte je sfarbené čiernou farbou. Extrémne a stredné perie riadenia je natreté rovnakou farbou. Vo zvyšku tela sú tieto vtáky belavé.
 2. Samice majú všetky tie časti, ktoré sú samcov čierne, sivé a hnedé sfarbené. Perie tejto farby siaha až k hlave a je tiež umiestnené na krku ako náhrdelník.
 3. V zime sa mení farba trupu. Ak je perie tmavé, objavujú sa svetlé časti (s výnimkou okraja). Zobák získava žltooranžový odtieň. Všeobecne sa farba peria trupu podobá topeniu snehu.
 4. Na začiatku obdobia výstavby hniezda si títo jedinci vyberú tundru ako lokalitu rodiny a budúceho potomka. Radšej sa usadzujú na severnom pobreží neďaleko Islandu, ako aj v Spojených štátoch amerických, na Sibíri, v Kanade, v Škandinávii. Vtáky sa nachádzajú na Beringových ostrovoch. Jednotlivci môžu bývať na juh, napríklad v blízkosti Škótska.
 5. Zastúpená rodina žije, ak je to potrebné, blízko vodných morských zdrojov. Je tiež mimoriadne dôležité, aby boli skalnaté oblasti pokryté lišajníkmi. V niektorých prípadoch môžu stavať hniezda na vrcholkoch hôr s malým množstvom vegetácie. Žijú dokonca v nadmorskej výške 1 km. od hladiny mora.

jedlo

 1. Základ výživy vtákov skupiny, o ktorej sa diskutuje, sa skladá zo semien, zŕn, trávy, stromových pukov a rôznych druhov hmyzu.
 2. V lete padá lietajúci hmyz do studenej oblasti, kde žijú vtáky. Keď zamrznú škodcovia, sú pernaté a jesť.
 3. Piesočníky vnímajú jedlo ako dar z neba, takže ho napadajú stádami. Vtáky zbierajú hmyz a dodávajú ho kurčatám, aby rýchlo rástli a rozvíjali sa.

rozmnožovanie

 1. Títo jednotlivci prichádzajú na hniezdne stránky skôr skoro. Na začiatku jari alebo keď sa blíži báječný čas a blíži sa leto.
 2. Koniec jari a začiatok leta signalizuje, že je čas, aby sa vtáky transformovali na párenie. Samci sú namaľovaní čiernobielo, potom okupujú svoje územie.
 3. Na začiatku párenia sa vtáky zlomia v kŕdľoch a potom pokračujú vo výstavbe obydlia pre budúce potomstvo. Spievajú piesne, prejavujú sa v celej svojej sláve.
 4. Budúca matka stavia dom na základe machu, suchej trávy, stoniek a lišajníkov. Potom je dutina hniezda obložená perím alebo vlnou. V spojke je asi 6 vajec, farba bielo-zelená škvrnitá. Kurčatá sa rodia po dvoch týždňoch.

spôsob života

Chyby životného štýlu

 1. Takéto vtáky prichádzajú na hniezdne stránky skoro na jar. V takýchto oblastiach často leží sneh. Jednotlivci sa snažia zostať v malých kŕdľoch. Uvažované vtáky žijú hlavne v Arktíde. Keď lietajú na tieto miesta, znamená to, že prichádza jar.
 2. Na rozdiel od väčšiny strapcov, tieto vtáky sú všežravce. Keď chyby dorazia na miesta hniezdenia, samce začnú aktívne spievať. Takýto jav sa málokedy pozoruje počas letu. Dojčenie sa často vyskytuje na útesoch a kameňoch.
 3. Samci vždy lietajú ako prvé na hniezdiská. Samice sa dotiahnu až po 2 až 3 týždňoch.Keď sa roztopí všetok sneh, vtáky začnú tvoriť páry. Potom sa dospelí snažia rovnomerne rozmiestniť po celej tundre.
 4. Je potrebné poznamenať, že pri budovaní hniezda pri posudzovaní jednotlivci uprednostňujú suché skaly, skalnaté oblasti, rieku a strmé morské pobrežie. Takéto vtáky sa vždy snažia hniezdiť v útulku.
 5. Vtáky sa často vyskytovali v trhlinách skál, podstielky, nory lemmings, trhliny budov a pod strechami domov. Hniezdo je často konštruované z rastlinného materiálu. Výsledkom je, že je dosť masívny, ale voľný. Ako izolačné stelivo sa používa perie, vlna a umelé materiály.
 6. Takéto vtáky často kladú maximálne 6 vajec. Môžu mať svetlozelenú alebo namodralú farbu. Okrem toho môže byť povrch zdobený škvrnami od hrdze. Samostatne stojí za zmienku, že samica sa výlučne zaoberá výstavbou hniezda a vyliahnutím budúcich potomkov. Často v roku nájdete 2 murivo.
 7. Počas zimovania a sezónnej migrácie sa častice vyskytujú na otvorených priestranstvách. Stojí za povšimnutie, že väčšina zväzkov sa vracia do svojho prostredia. To však nie je charakteristické pre prapínanie. V niektorých oblastiach boli objavené veľmi neobvyklé druhy takýchto vtákov.
 8. Veľkosť tela jednotlivcov, ktorých sa to týka, často nepresahuje 14 cm. Čo sa týka postavy, piesočné červy sú do istej miery podobné malým šupinám. Keď sa začne párenie, samec získa modro-modré oblečenie. Na jeseň majú pernaté vtáky lepšie maskovanie.

Zaujímavé fakty

 1. Väčšina ľudí, ktorí niekedy videli chyby v hlbinách pevniny, sa často mýlila. Narazili na jednoduché vrabce z albínov. Takíto jedinci sú dosť bežní. Stojí za zmienku, že krídla majú v bugách čiernu farbu.
 2. V niektorých prípadoch uvažovaní jednotlivci dokonca vedú sedavý spôsob života. Platí to pre islandské vtáky, ktoré sa snažia zostať na jednom mieste po celý rok.

Od staroveku sa jednotlivci zo skupiny, ktorá je predmetom diskusie, nazývajú Snow Maiden. Na hniezdnych miestach sa tieto vtáky objavujú koncom jari. Dnešný materiál je venovaný týmto jedinečným vtákom, ich životnému štýlu, metódam hniezdenia a potravy.

Video: buntochka (Plectrophenax nivalis)

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy