Bodliak mariánsky - liečivé vlastnosti a kontraindikácie

Bodliak mliečny je jedinečný rastlinný výtvor prírody. V oblasti liečivých bylín používaných tradičnou medicínou zaberá ďaleko od posledného miesta. Jeho použitie v pečeni je uznávané úradným liekom.

Liečivé vlastnosti a kontraindikácie bodliak mariánsky

Rastie vo forme lila kvetov a je dobre známy takmer každému človeku. Ale mnohí to vnímajú ako jednoduchý burinu a odstraňujú ho zo svojich pozemkov. Musím povedať, že to robia zbytočne. Koniec koncov, táto rastlina môže slúžiť ako dobrý darček pre človeka, pokiaľ ide o jeho zdravie.

Na terapeutické účely sa používajú semená rastlín. Sú súčasťou rôznych liekov. Okrem toho sa na účely prevencie a terapeutickej korekcie uskutočňuje aj použitie kvetov.

Botanický certifikát

Rastlina je Asteraceae, člen rodiny Astrov. Na výšku môže dosiahnuť 1,5 metra. Listy sú veľké, majú elipsovitý tvar. Na ich povrchu sú škvrny alebo pruhy. Rastlina má fialové kvety s rôznymi odtieňmi. Začína kvitnúť od polovice leta a pokračuje v ňom až do konca, pričom zachytáva až začiatkom jesene. Ovocie predstavuje achén s hrebeňom.

Chemické zloženie

Príroda jednoznačne nezískala bodliak s chemickými látkami a zavádzala ich do zloženia rastliny. Je veľmi bohatá na mastné oleje. Jeho obsah môže dosiahnuť 30%. Musím povedať, že sa aktívne používa nielen v medicíne, ale aj v potravinárskom priemysle. V rastline sa prezentuje široká škála látok zo skupiny flavonoidov. Vo veľkých množstvách sú v ňom zastúpené lignany. Ich zoznam predstavuje kvercetín a silikón. Obsahuje tiež množstvo ďalších chemikálií.

Silymarín má antifibrotický účinok, inými slovami, bráni rastu spojivového tkaniva. Okrem toho je to vynikajúci antioxidant. Okrem toho má protizápalové a regeneračné účinky. Mechanizmus jeho činnosti je založený na týchto procesoch:

 1. Pôsobí ako inhibítor peroxidácie lipidov. To bráni výskytu procesov, pri ktorých je zničená membrána pečeňových buniek. Okrem toho sa eliminujú voľné radikály tvorené v hepatocytoch a inhibuje sa tvorba nových komplexov.
 2. Aktivácia RNA polymerázy. To prispieva k aktivácii procesov regeneračného tkaniva. Pri zrýchlenom tempe sa začínajú syntetizovať fosfolipidy a proteíny v poškodených bunkových štruktúrach. Membránová štruktúra je stabilizovaná, čo vedie k zachovaniu bunkových zložiek.
 3. Bránenie prieniku hepatotoxických jedov do bunky. Tieto vlastnosti majú toxické látky obsiahnuté v bledom grebe. V dôsledku syntézy prostaglandínov sa prejavuje protizápalový účinok.

Je potrebné poznamenať, že extrémna nestabilita silymarínu pôsobí na rôzne faktory. Môže sa zničiť atmosférickým kyslíkom a pri zahriatí na teploty nad 60 stupňov.

Prezentuje sa široká škála mikroživín. Veľké množstvo obsahuje vápnik, z toho 16,6 mg v 1 g liečivých surovín. Veľa horčíka, draslíka, železa. Pokiaľ ide o látky z radu vitamínov, potom v závode sú zástupcovia takmer všetkých skupín. Okrem toho sa kompozícia líši v obsahu lipidových komplexov.Rastlina je užitočná pre funkciu zrážania krvi, pretože obsahuje faktor T, ktorý má stimulačný účinok na krvné doštičky.

Výhody ostropestreca mariánskeho

Už dávno bol zaznamenaný jej pozitívny účinok na pečeň. Jeho pôsobenie sa prejavuje v nasledujúcich bodoch:

Výhody ostropestreca mariánskeho

 1. Pravidelná konzumácia ostropestreca mariánskeho sa prejaví ako hepatoprotektívny účinok, ktorý chráni tkanivo pečene pred škodlivými účinkami alkoholických nápojov a toxických látok.
 2. Ak si vezmete prostriedky, ktoré zahŕňajú bodliak z mlieka, posilnia sa membrány bunkových štruktúr pečene - hepatocyty.
 3. Použitie rastlín môže znížiť riziko spojené s obezitou pečene.
 4. Metabolické procesy vyskytujúce sa v pečeňovom tkanive sú v poriadku.
 5. Pod vplyvom tejto rastliny zlepšuje žlčník močový mechúr. Je to preto, že je lepšie začať míňať.
 6. Bodliak mlieka má protizápalový účinok, vedie k eliminácii zápalových prejavov v pečeňovom tkanive.
 7. Pod vplyvom rastliny sa pečeň podrobuje samočistiacim procesom.
 8. Bodliak mariánsky zvyšuje regeneračnú schopnosť hepatocytov.

Zoznam užitočných vlastností ostropestreca mariánskeho by bol neúplný, nehovoriac o jeho prospešných vlastnostiach pre iné orgány a systémy tela:

 1. Odrezky z bodliaka pomáhajú tehotným ženám vyrovnať sa s včasnou toxikózou.
 2. Rastlina má veľkú preventívnu hodnotu pri prevencii výskytu infarktu a porážky.
 3. Užitočná rastlina pre diabetikov, kŕčové žily, jedincov s obezitou. Prítomnosť získanej imunodeficiencie, žltačky a cirhózy nie je úplná bez bodliaka mlieka počas liečby.
 4. Tí, ktorým je ukázaná chemoterapia pre onkológiu, by mali používať odvar z tejto rastliny.
 5. Jedinci s osteochondrózou, cholecystitídou a pankreatitídou v histórii budú mať úžitok z používania rezov bodliaka.
 6. V dermatologickej praxi sa táto rastlina používa pomerne široko. Liečia veľa kožných ochorení.
 7. Používanie mlieka z ostropestreca mariánskeho eliminuje zdĺhavú zápchu, pomôže v boji proti kolitíde.
 8. Bodliak mliečny sa môže kloktať s anginou mandlí, hltanom. Pomôže v boji proti kašľu. Kloktanie s infúziou tejto rastliny zmierni stomatitídu, periodontálne ochorenie.

Semená vo forme múky a krupice

Jedlo je zastúpené látkou vo forme prášku. Získava sa vylisovaním semena rastliny. Táto látka je veľmi bohatá na vlákninu. Považuje sa za nevyhnutný nástroj na nápravu stavov spôsobených črevnou patológiou. Jedlo prispieva k jeho prečisteniu a stabilizácii normálnej črevnej mikroflóry.

Múka sa dodáva ako prášok zo semien mariánskeho bodliaka. V tejto forme sa rastlina používa, ak je potrebné obnoviť pečeň. Používa sa v kombinácii s rastlinnými olejmi. Je s ním jednoducho zmiešaná. Výsledkom je silný produkt, ktorý má také liečivé vlastnosti, že existujúce farmaceutické prípravky môžu závidieť.

Avšak aj táto nádherná rastlina má určité obmedzenia. Je kontraindikovaný u tehotných žien a osôb mladších ako 12 rokov. Použitie na liečbu žlčníkovej choroby vyžaduje predchádzajúcu konzultáciu s lekárom.

Fakt! Výhody jedla pre pečeň sú zrejmé. Neubližuje jej však. Preto sa odporúča ako bezpečný nástroj na každodenné použitie.

Ak funkcia pečene trpí, tento problém je možné vyriešiť pomocou bodliaka mlieka. To sa plne vzťahuje na bolesť kĺbov, migrénu, srdcovú patológiu, hemoroidové krvácanie. Na nápravu týchto podmienok postačuje denný príjem jednej polievkovej lyžice.

Používajte múku v kulinárskom priemysle. Môže slúžiť ako prísada do šalátov a používa sa na pečenie cukroviniek. Nemalo by však obsahovať viac ako 20%.Jedinci s anamnézou chronickej patológie z toho pijú. Nech už je to akokoľvek, predbežná konzultácia s lekárom vám nikdy neublíži.

kontraindikácie

Napriek tomu, že bodlák má pomerne rozsiahly zoznam indikácií, má bohužiaľ jeho použitie niekoľko obmedzení. Patria sem nasledujúce podmienky:

Kontraindikácie bodliak mariánsky

 • Prítomnosť duševných chorôb.
 • Podmienky sprevádzané depresiou.
 • Záchvaty epilepsie.
 • Deti do 12 rokov.
 • Príznaky sprevádzané dýchavičnosťou.
 • Tehotné ženy.

Prijímanie nie je zakázané, ale malo by sa vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou pre osoby, ktoré majú tieto podmienky:

 1. Diagnostikovaná cholelitiáza. V takom prípade sa príjem uskutoční výlučne pod lekárskym dohľadom.
 2. S narušeným srdcovým rytmom.
 3. Osoby s anamnézou astmy. Dôvodom je skutočnosť, že bodlák mlieka vyvoláva dusenie.
 4. Osoby s vysokou hladinou vápnika.

Nie sú vylúčené prípady, keď sa zistí individuálna intolerancia. V tomto prípade sa rastlina nemôže konzumovať v žiadnej forme.

Komu je bodlák mariánsky určený?

Aby bola činnosť rastliny najúčinnejšia, musíte vedieť, kto a ako ju používať. Mali by ste sa riadiť niektorými odporúčaniami:

 1. Vývar semien rastlín je určený pre obéznych ľudí. Účinok sa dosiahne normalizáciou metabolizmu lipidov. Rastlinu môžete použiť vo forme múky. Pomáha to eliminovať toxické zložky. Súčasne sa vyčistia črevá a jej práca je v poriadku. To všetko prispeje k zániku ďalších libier.
 2. Vláknina je povinná v strave diabetikov. Vďaka tomu sa eliminujú skoky cukru v krvi. Jedlo obsahuje iba obrovské množstvo vlákniny. Preto je pre diabetikov bodliak mliečny dosť dôležitým výrobkom. Okrem toho minerálne zloženie rastliny podporuje syntézu inzulínu hormónu pankreasu.
 3. Pomocou odvarenia semien rastlín môžete úspešne zvládnuť stresové situácie, ktoré človeka doslova prenasledujú v každom kroku. Počas laktácie tento nástroj pomáha zvyšovať produkciu materského mlieka. Užitočné olej zo semien pre ženy po pôrode. Výsledkom je rýchlejšie zotavenie ženy.

Bodlák mariánsky je užitočný v nasledujúcich podmienkach:

 • intoxikácia alkoholom;
 • používa sa pri sťahovaní z nárazu;
 • je prítomný ako súčasť komplexných nápravných opatrení pri liečbe drogových závislostí;
 • používa sa v rehabilitačnom období po ťažkej chorobe;
 • používa sa počas relácií chemoterapie kvôli prítomnosti onkológie;
 • používa sa ako prostriedok na zvýšenie imunity.

Zlúčeniny na predpis

Arzenál tradičnej medicíny obsahuje veľa receptov založených na ostropestreca mariánskom na úpravu rôznych patologických stavov.

Recepty z ostropestreca mariánskeho

Tí, ktorí sa rozhodli schudnúť
Polievková lyžica jedla sa rozpustí v teplej vode s objemom 100 ml. Zobrazený denný príjem 2 - 3 krát. Múku môžete použiť tak, že ju pridáte do obilnín alebo do pečiva. V takom prípade musíte dodržiavať pravidlá správnej výživy a pravidelne sa zúčastňovať telesnej výchovy a športu. Náklad by mal byť uskutočniteľný a mal by sa vyberať individuálne pre každú osobu.

Jedlo je možné zmiešať s kefírom a pridať ho v množstve dvoch polievkových lyžíc na pohár. Táto zmes je opitá pred spaním. Nápoj môže spôsobiť pocit plnosti bez dodatočného príjmu rôznych výživných látok v tele.

Na chronickú zápchu
Budete potrebovať prírodný jogurt alebo kefír. V 100 ml nápoja rozpustite jedlo v objeme jednej polievkovej lyžice. Zobrazuje denné použitie po dobu jedného mesiaca.Liečba sa môže pridať pitím dvoch litrov čistej vody denne. Pomôže to eliminovať toxíny a toxíny z tela.

Kŕčové žily
Múka sa pripravuje z dvoch polievkových lyžíc semien rastlín. Na tento účel môžete použiť mixér alebo mlynček na kávu. Jedna dezertná lyžica sa konzumuje jednu tretinu hodiny pred jedlom. Malo by sa to robiť štyrikrát denne. Kurz trvá 30 dní. Po jeho dokončení sa urobí prestávka na dva týždne. Potom je potrebný opakovaný kurz.

Závislosť od alkoholu
Na jednu polievkovú lyžicu semien sa pridá vriaca voda v objeme 200 ml. Zmes sa podáva infúziou tretinu hodiny. Použitie sa uskutočňuje v malých dúškoch. Naraz to trvá 50 ml, a to pred jedlom. Počas dňa musíte použiť celú kompozíciu. Posledná časť sa konzumuje v noci.

Kíby, trofické vredy, hnisavý povrch rany
Príprava tinktúry. Bodlák vo forme semien v množstve štyroch polievkových lyžíc sa pridá do pol litra alkoholu. Naraz je potrebných 25 kvapiek tinktúry. Pred použitím sa zriedi vodou v objeme 100 ml. Malo by sa to užívať až do úľavy.

Patológia pečene
Na korekciu sa používa múka. Potrebná je však jedna lyžička. Frekvencia je 4-5 krát denne. Kurz by mal trvať najmenej 40 dní. Potom sa urobí prestávka na dva týždne. Potom sa kurz opakuje. Liečba môže trvať až 6 mesiacov. Toto obdobie stačí na zlepšenie.

Používajte v prípade otravy
Ak je otrava spojená so symptomatológiou, každé tri hodiny sa zobrazí jedna lyžica jedla. Deje sa tak, až kým nezmiznú všetky príznaky.

Dôležité! Ak existuje chronická patológia, pred použitím rastliny je potrebné sa poradiť s ošetrujúcim lekárom.

Lieky na báze ostropestreca mariánskeho si môžete kúpiť zo siete lekární. Najznámejšie lieky sú Karsil a Karsil Forte. Akceptácia týchto liekov sa uskutočňuje podľa priložených pokynov. Bodliak mliečny je zložkou drogy ako je Hepabene. Okrem toho je súčasťou extraktu Dymyanka. Liečivo je dostupné vo forme kapsúl. Táto forma nie je náhodná a je potrebná na zachovanie silymarínu.

Ak niekto začal používať bodlák mariánsky a pocítil miernu bolesť v oblasti projekcie pečene, nemali by ste sa tým obávať. To všetko zapadá do rámca normy. Zvyčajne to trvá do 2 až 3 dní. Ak však bolesť nezmizne, mali by ste sa poradiť s lekárom a poradiť sa s ním.

Napriek tomu, že bodliak sa považuje za burinu, má nepopierateľné výhody. Jeho použitie pomôže usporiadať telo a prispeje k jeho uzdraveniu. Príroda sa o to postarala a do rastliny zaviedla množstvo potrebných chemických prvkov. Nikto by ho však nemal používať. Nezabudnite, že má určité kontraindikácie. Na dosiahnutie maximálneho účinku je potrebné dodržiavať dávkovanie a lekárske odporúčania.

Video: užitočné vlastnosti a kontraindikácie bodliaka mariánskeho

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy