Gray Starling - opis, lokalita, zaujímavé fakty

Špaček je vták z radu okoloidúcich, dokáže krásne spievať, vysmievať sa a ničiť škodlivé hmyzy, pre ktoré ho človek miluje. Na kontinente Eurázia žije asi tucet druhov tohto vtáka, jedným z nich je sivý škorec.

Šedý škorec

popis

Šedý škorec nie väčší ako kos, dlhý 20 - 25 centimetrov. Nad ním má perie hnedej alebo dymovej farby, hrudník, nadhvost a brucho trochu svetlejšie - svetlo šedá alebo špinavá biela. Perie na hlave je buď úplne biele s veľkým počtom čiernych škvŕn, alebo čierno-hnedé s bielymi škvrnami. V obidvoch prípadoch však na lícach vystupujú chumáčiky bieleho peria. Oči sú obvykle hnedé. Zobák je žltý so striekajúcou oranžovou farbou, špička je tmavá. Chvost je hnedý, v priemere 6,5 centimetrov dlhý, nohy majú podobnú farbu ako zobák - žltá a oranžová. Samice majú trochu inú farbu - sú svetlejšie ako samce. Hlas škorcov všetkých plemien je rovnaký - ostré praskanie a klikanie.

habitat

Hniezdi v severovýchodnej Číne, Mongolsku, distribuovaní v Japonsku a Kórei, sa cítia v pohode na celom východoázijskom území. V Rusku sa vyskytuje hlavne na východných územiach - na juhu Transbaikálie a Pribaikalye, v Primorye, na južných koncoch Kurilských ostrovov a Sachalinského polostrova. Z hľadiska bývania a hniezdenia uprednostňuje rovný bez stromov terén - mestské záhrady a parky, malé háje, vzácny les, pasienky. Les s hustou a bohatou vegetáciou sa naň neobťažuje.

spôsob života

Šedý škorec je odchádzajúci vták, preto uprednostňuje flockujúci spôsob života, žije v úzko prepojených kolóniách, v ktorých málokedy existuje menej ako 30 párov jedincov. Usadiť sa neďaleko seba, snažiť sa obsadiť vhodné miesta: v podkroví starých budov, v dutinách stromov, holubníkov. V noci môže zhromaždiť obrovské množstvo vtákov - až niekoľko tisíc.

Lietajú v rovnakých veľkých stádach, dokážu synchronne stúpať, otočiť sa a ísť na pristátie - cíti sa jasná a prísna organizácia.

Šedý škorec nie je veľmi dobrý sused: pre ziskové oblasti, kde môžete hniezdiť a žiť, bude bojovať s akýmikoľvek vtákmi.

prezimovanie

Všetky sivé škvrny, okrem tých, ktoré žijú v Japonsku, chodia na zimu do zime, prekonajú niekoľko tisíc kilometrov - odlietajú na sever Afriky, do teplých oblastí Indie a tak ďalej. Lety sa spravidla začínajú začiatkom mrazu - od septembra do začiatku novembra. Mladý rast, ktorý nemá hniezda, letí v lete.

jedlo

Šedé škrobové jedlo
Šedý škorec sa v strave neobmedzuje len na nič - konzumuje živočíšne aj rastlinné potraviny. Aj keď uprednostňuje viac živých organizmov. Živí sa ďaleko od hniezda, zje najrôznejšie druhy hmyzu: chyby, medvede, mravce a ďalšie. Ľahko tiež zje a zje ich larvy. Loví raky, krevety, žaby, mloky, jašterice. Z vegetariánskej stravy strava zahŕňa čerešne, bobule rôznych rastlín rastúcich na stromoch a ovocie ležiace na zemi, semená divých a pestovaných obilnín, zeleninu.

rozmnožovanie

Od zimujúcich mužov prichádzajú ako prví a začínajú sa obťažovať hľadaním miest na pobyt. Okrem vtáčích hniezd umiestnených špeciálne pre škorcov, sa títo vtáci radi usadia v podkroví a pod strechami budov, v dierach v stene, v dutinách. Po vyzdvihnutí miesta na hniezdenie ho roztiahnite zvnútra roztrhanými húštinami minuloročnej trávy, a to aj pomocou vlastného peria alebo iných.

Vajcia sa kladú dvakrát do sezóny - prvýkrát koncom apríla alebo začiatkom mája. Položia sa 2 až 10 vajec modrej farby a inkubujú sa asi dva týždne - 12 - 14 dní. Obaja rodičia sa zapájajú do inkubácie, hoci samec často odchádza hľadať jedlo.

Hniezdenia sa rodia úplne nahí, nezávislí od samého začiatku, v prvých dňoch sa kŕmenie zaoberá iba samcom, ktorý nepretržite ťahá čoraz viac porcií jedla. V skorých dňoch sa privádza mäkké jedlo, ťažšie (kobylky, kobylky, slimáky atď.) Sa samec vťahuje neskôr - keď rastie plod, matka v tom čase ohrieva deti teplom. Počas tejto doby sa doplnenie v škorcovej rodine dá nájsť iba pozostatkami škrupiny, ktoré padli na zem - kurčatá sa chovajú tak ticho. Po 21-24 dňoch dospievajú, stoja na krídle a začínajú nezávislý život.

zaujímavý

Sturnus cineraceus

  1. Život šedej škvrny v prírode bol zdokumentovaný a potvrdený - je to asi 12 rokov a v zajatí dosahuje 20 rokov.
  2. Špačci sú skvelými mimikmi. A sivý škorec nie je výnimkou. Zvyčajne napodobňujú okolité zvuky - spev ruských a subtropických vtákov, štekanie psov, mačanie mačiek, zakrivenie kráv, vrzanie studne a otvárače, hukot motora blížiaceho sa automobilu atď. Čím viac rokov spevák, tým bohatší repertoár.
  3. Napriek tomu, že škorci profitujú z ničenia hmyzích škodcov, škoda spôsobená týmito vtákmi je dosť veľká - takže ak majú chuť a odnesú ju chytením koristi, môžu zničiť úrodu, vinicu, jesť obilie a bobule. Napríklad Austrálčania dokonca vytvorili špeciálnu službu pre lovcov škorcov.
  4. Vtáky, ktoré uskutočňujú lety, prekonajú asi 90 kilometrov za jeden deň a počas dňa urobia 3-4 zastávky.
  5. Obrovské stádo škorcov, ktoré sa vytvorili, robí dojem, ale niektorí ľudia v Európe to vnímajú veľmi negatívne. Napríklad Rimania sa snažia neopustiť dom. Vtáčie vtáky a neštebotajú počuť mnoho kilometrov a často prekrývajú aj hluk vozidiel a vozidiel.
  6. Veľmi ľahko sa skrotí. Stačí občas nakŕmiť škorica a po krátkej dobe začne sedieť pri ruke a robiť drobky alebo navrhované chyby.
  7. Ak samec po príchode zo zimy nemohol nájsť pár, potom až do budúcej jari žije sám.
Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy