Slepushonka - opis, lokalita, životný štýl

Fauna Zeme je skvelá, jej predstavitelia žijú všade - behajú okolo Zeme, lietajú vo vzduchu, cítia sa vo vode skvele. Skupina hlodavcov má tiež veľa zaujímavých predstaviteľov. Budeme hovoriť o jednom z nich, o zvieratku zvanom obyčajný krtek.

Krtek vole

Opis a vzhľad

Bežný krtko patrí do radu škrečkov, ale toto zviera nemožno označiť za škrečka - existuje veľa rozdielov. Vonkajší aj životný štýl. Stačí povedať, že vzhľad zvieraťa nie je celkom bežný. Zdá sa, že je podobný hlodavcovi, ale špecifickému hlodavcovi. Telo je teda krátke - dĺžka ponecháva iba 11 - 13 centimetrov, z čoho 1,5 - 2 centimetre padá na podiel veľmi krátkeho chvosta. Hmotnosť je tiež malá - dospelé zviera váži najviac 45 gramov. Rovnako ako mnoho zvierat existuje aj sexuálny dimorfizmus - samce sú zvyčajne väčšie ako samice. To znamená, že sa ukázalo - ženy majú ešte menšiu hmotnosť a dĺžku.

Telo je v tvare klinu, na plochej hlave, zasadené na krátkom krku, sú tu malé konvexné čierne oči, zvyknuté na nočné videnie. V tme zviera dokonale vidí a orientuje sa. Ďalšou črtou, ktorá odlišuje krtka obyčajného od bratov v rodine, je úplná absencia uší. Po vypočutí tohto podzemného obyvateľa je všetko v poriadku.

Telo je úplne pokryté krátkou, ale hustou mäkkou kožušinou hnedých odtieňov - na chrbte a bokoch je tmavá, niekedy takmer čierna, na bruchu je ľahšia - káva a béžová. Farba srsti sa líši v mieste bydliska zvierat - čím bližšie k severu žijú, tým silnejšia a tmavšia je farba. Aj keď sa často stáva, že zvieratá žijúce v rovnakej oblasti majú rôzne farby srsti

Ďalším znakom sú vyčnievajúce zuby. Krtka ma pomocou nich pomáha vykopávať diery, v ktorých obvykle býva. Jedinou časťou tela, ktorá nie je pokrytá kožušinou ani vlnou, sú ružové nohy s veľkými pazúrmi.

správanie

Zvieratá tohto druhu patria k jednodňovým zvieratám a sú aktívne po celý deň, tj ráno, popoludní a večer. Choďte na dovolenku s nástupom noci. V čase, keď je počasie vonku chladné alebo keď zvieratá majú problémy s vodou, ich aktivita mierne klesá - stávajú sa neaktívnymi a lenivými. Na rozdiel od väčšiny zvierat nespadajú do režimu dlhodobého spánku. Termoregulácia tela je nastavená tak, aby sa hraboš obyčajný prispôsobil novým klimatickým podmienkam a ľahko ich preniesol bez toho, aby upadol do pozastavenej animácie.

Zvieratá žijú spravidla v malých rodinách (do tuctu jedincov), ktorých zloženie sa už niekoľko rokov nemení. Rodina sa zvyčajne skladá z dvojice rodičov a detí s jedným alebo dvoma vrhmi.

Hlodavce trávia väčšinu svojho života v hlinených nory. Nejde iba o norky, ale o komplikovaný a pomerne dlhý (do 80 - 100 metrov) systém chodieb s mnohými komorami - zadné a hniezdne. Väčšina z nich ide hlboko do zeme až do 4 metrov. Ukázalo sa, že je to sieť labyrintov z mnohých chodieb, z ktorých väčšina nemá východisko. Na poschodí sa zvieratá vyberajú veľmi neochotne a pomerne zriedka. Zvyčajne sa to stane, ak z nejakého dôvodu obytný priestor prestal byť usporiadaný a vy sa musíte presťahovať na nové miesto. A potom tento pohyb netrvá príliš dlho - zvieratá sa obvykle usadia v blízkosti starej rezidencie, nie ďalej ako 800 metrov.

habitat

Vďaka dobrej prispôsobivosti tela je mole vole schopný žiť v rôznych klimatických podmienkach, takže rozloženie zvieraťa je veľmi široké.Táto šelma žije z územia Ukrajiny a Poľska do severnej Číny a Mongolska vrátane. Na juhu biotopy zahŕňajú krajiny strednej Ázie (Uzbekistan, Turkménsko, Tadžikistan), celé územie Kazachstanu, časť Tuvy, je obývané zvieratami. Zviera vyberie úseky stepi, púšte a polopúšte. Pre šilmu je žiaduce, aby bola zem mäkká a ľahko sa kopala. Často sa však usadzuje v nive rieky na skalnatom pobreží, v slaných močiaroch a nachádza sa dokonca v horách, dosahuje výšku asi 4000 metrov.

rozmnožovanie

Ellobius talpinus
Zrenie krtka je rýchle a už v druhom mesiaci života zvieratá dosiahnu pubertu, pripravené na reprodukciu. Obdobie rozmnožovania sa zvyčajne predlžuje o niekoľko mesiacov - môže sa začať v marci a končí v októbri - novembri. Musím povedať, že kopanie tunelov je nejakým spôsobom spojené s reprodukčným procesom - muži sa tak dostávajú do biotopov samíc.

Počas sezóny môže byť jedna žena dvakrát alebo dokonca trikrát tehotná a porodiť 2 až 5 mláďat. Deti sa rýchlo rozvíjajú - po 21-23 dňoch majú otvorené oči, 22. až 25. deň už môžu jesť samy.

jedlo

Základom výživných šnúr sú rastlinné prvky. Aktívne konzumuje podzemné časti rastlín - korene, cibule, hľuzy. Neprechádzajte ale ani nadzemné časti. Červy, hmyz a larvy sa konzumujú z krmiva pre zvieratá, čo je dobré, nie je ťažké chytiť ich pod zemou. Zvyčajne sa v zime snažia pripraviť nejaké jedlo - niekoľko kilogramov cibúľ a koreňov, starostlivo pripravených na daždivý deň, je v potravinových komorách.

Prínos, ujma

Bežný krtko škodí poľnohospodárstvu - poškodzuje zeleninu (zemiaky, mrkva, repa), iné plodiny pestované na poliach, kazí melóny a melóny a snaží sa ich uhryznúť. Taktiež okusuje korene a okusuje kôru stromov, kazí plodiny lucerny.

Táto škoda je však zanedbateľná, nedá sa nazývať veľkou. Krtek je pre človeka cenným prostriedkom na uvoľňovanie pôdy, vďaka ktorej je vďaka drtiam šelmy bohatá na organickú hmotu. Úrodná zemina je nasýtená kyslíkom a vlhkosťou.

Počet hrabošov žijúcich na Zemi je rôzny. Veľa ľudí často zomiera kvôli nepriaznivému podnebiu - divokému chladnému počasiu alebo rozliatiu vody. Populácia niekedy trpí v dôsledku epidémie niektorých chorôb alebo parazity nedávajú príležitosť na rozvoj a život. A niekedy naopak - priaznivé poveternostné podmienky a dostatok jedla vyvolávajú vysokú pôrodnosť.

Video: hraboš obyčajný (Ellobius talpinus)

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy