Straka - opis, lokalita, zaujímavé fakty

Straka patrí k najbežnejším druhom vtákov, ktoré žijú na území našej krajiny. Tento predstaviteľ rodiny Voronovovcov v dospelom stave dosahuje pôsobivé veľkosti: dĺžky do 45 cm a hmotnosť - do 250 g alebo viac. Priťahujú sa aj vonkajšie údaje o tomto úžasnom vtákovi, pretože jeho perie v čiernej a bielej kontrastnej farbe vyzerá pôsobivo. Avšak hra odtieňov na rôznych častiach tela je najvýraznejšia: perie podlhovastého chvosta vrhá zelenú farbu a na krídlach prevládajú tmavo modré tóny. Zvyšok tela vtáka je úplne čierny, iba brucho a spodná časť hrudníka sú natreté snehovo-bielou farbou. Biele odtiene majú na ramenách malé pruhy.

straka

habitat

Všeobecne platí, že obyčajná straka miluje usadiť sa úzko s ľudským bývaním. Hniezda tohto vtáka sa preto často vyskytujú v mestských parkoch, námestiach, zóne lesoparku a dokonca aj v záhradách pestovaných človekom. Hady nemajú radi husté lesy a veľmi zriedka tam robia domov. Vtáky tohto druhu sa nachádzajú v európskej časti kontinentu, v Ázii, na severe Afriky, ako aj v Severnej Amerike. Je potrebné poznamenať, že vtáky, ktoré žijú na východe euroázijskej časti Ruska, sú menšie. Štyridsať obyčajných sa vyznačuje špeciálnym spôsobom letu - vták si vyberie iba priamu trajektóriu pohybu a po pristátí sa hrdo a elegantne pohybuje tancujúcimi krokmi po zemi.

Druh straka

Zástupcovia určitého druhu straka žijú v rôznych regiónoch. Tu je zoznam najbežnejších odrôd rodiny straka:

 • Sibírska modrá;
 • Himalájska zelená;
 • Čínsky azúr;
 • Španielska modrá
 • červeno-účtované azúrovo.

V zásade je podľa názvu druhu ľahké pochopiť, kde je bežnejší. To však neodráža vždy realitu. Napríklad dlhovocasí hadi sa radi usadia v lesoch južnej Ázie.

Vnorené funkcie

Hady radšej bývajú v pároch. Tieto vtáky sú navyše venované svojmu partnerovi celý život. Vyznačujú sa aj zručnosťou pri stavbe domu, tj hniezda. Obidve vtáky sú rovnako zapojené do procesu výstavby. Hniezda v červoch majú guľovitý tvar a na svoju konštrukciu používajú lístie, konáre, hlinu. Vnútri hniezda je lemovaná tráva, slama, úlomky kožušiny ostatných zvierat. Za zmienku stojí, že obyčajná straka pripravuje svoj dom v súlade so všetkými zákonmi o stavbe: hniezdo má nevyhnutne vchod umiestnený na boku, štruktúra má tiež strechu, ktorá chráni vtáky pred nepriaznivým počasím.

Hady hniezdia v samostatných pároch, ako aj v malých kolóniách. Spravidla vybavujú svoje domovy v slušnej výške, a to z dôvodu bezpečnosti počas vyliahnutia kurčiat. Samica straka obyčajne ukladá 5 - 8 vajec, ktoré majú charakteristickú modrasto-zelenú farbu. Odstránenie kurčiat trvá 18 až 20 dní. Počas tohto obdobia matka-straka neopúšťa hniezdo a veľmi starostlivo chráni budúce potomstvo. Vo všeobecnosti má štyridsať veľmi silne vyvinutý inštinkt pre materstvo. Tieto vtáky sú najstarostlivejšími rodičmi. Ale budúci otec rodiny straka sa tiež neusporiada: dodáva svojej priateľke jedlo a chráni svoje hniezdo.

Po narodení kurčiat ďalšie štyri týždne získajú silu v hniezde. Až po uplynutí tohto obdobia môžu rodičia testovať lety.Rodičia chránia svojich potomkov, kŕmia kurčatá až do úplného rastu.

Dospelí členovia skupiny Straka dodávajú jedlo do hniezda. Straka nie je príliš vyberavá na jedlo. Tieto vtáky konzumujú:

 • slimáky;
 • červy;
 • rôzne chrobáky;
 • kurčatá malých vtákov (kozy, pinky).

Ak je potravná základňa v biotope obmedzená, potom sa huby rozhodnú zničiť hniezda iných ľudí. Keď je však pre kurčatá dostatok potravy, tieto vtáky sa nezaoberajú lúpežami.

Pozoruhodné rysy zo straka

Straka, rovnako ako vrana, je inteligentná a inteligentná. A tento vták je veľmi zvedavý, rada ho sleduje a sleduje. Straka vždy zvažuje svoje činy, je schopná posúdiť situáciu. Akékoľvek zmeny okolo okamžite upozorňujú vtáka, a keď si všimne nebezpečenstva, okamžite začne vydávať piercing zvuky. Je to hlasný krik straka, ktorý príbuzným signalizuje prístup k nebezpečenstvu. Tu je dôležité zdôrazniť, že krik straka tiež varuje ďalšie zvieratá a vtáky. Straka sa preto niekedy nazýva lesným skautom. Pravdepodobne odtiaľ prichádzalo známe príslovie o správach, ktoré „prinášajú strunu do chvosta“.

Pozoruhodné rysy zo straka

Mimochodom, chvost straka tiež plní špeciálnu funkciu: keď sedí na vetve, škubá sa. Podobný spôsob správania sa nepozoruje u ostatných predstaviteľov rodiny vtákov.

Okrem uvedených charakteristík pre červy je charakteristický:

 1. Vysoká aktivita.
 2. Láska k zmene prostredia.
 3. Zvýšená opatrnosť, kvôli ktorej sa vyhýba úzkemu kontaktu s osobou.
 4. Zvedavosť ju prinútila pozerať sa do hniezd iných ľudí.
 5. Schopnosť uskutočňovať lety na veľké vzdialenosti, ku ktorým sa vták zvyčajne rozhodne kvôli snahe nájsť liečbu.

Existuje názor, že straka je schopná ukradnúť šperky a lesklé predmety. Samozrejme, vták sa môže prepašovať na vec, ktorá sa jej páči, ale ak sa jej nič nestane, bude sa púšťať do takéhoto činu. V iných situáciách nebude straka riskovať svoj vlastný život kvôli nepochopiteľnej trinkete.

Stravovacia strava

Ako už bolo uvedené, obyčajná straka je spokojná s prísunom potravín, ktoré sú v blízkosti. Konzumuje hlavne hmyz a malé zvieratá. Obvyklé menu pre vtáky je:

 • žaby;
 • slimáky;
 • jašterice;
 • kobylky;
 • chrobáky;
 • slimáci.

Páči sa mu štyridsať, aby si vychutnali rastlinné potraviny: semená, zrná, orechy, malé ovocie.

Štyridsať neodmietne kúsok mäsa, ak dôjde k takejto nehode. V období hniezdenia, keď sú potrebné ďalšie vysoko kalorické jedlá, červy kradnú vajíčka malých spevákov alebo jesť ich kurčatá. Je pravda, že straka je schopná napadnúť iba osamelé vtáky, pretože ak žijú v balíčkoch, môžu vtáky vážne odraziť predátora.

Straka nedrží pohrdzavosť a plytvanie potravinami, často sa kŕmi návštevnými kŕmidlami. Pokiaľ ide o jedlo, straka niekedy vykazuje úprimnú drzosť a kradne jedlo priamo z nosa hlavných lesných predátorov - medveďa alebo líšky.

V tomto ohľade je zaujímavé správanie čiernych červov žijúcich v severnej Afrike. Pri hľadaní potravy sa vtáky tohto druhu hromadne sťahujú na pastviny, kde vytvárajú dočasné „parkovisko“ na chrbte hovädzieho dobytka. Zvieratá okrem toho vnímajú taký akt vtákov pokojne, pretože červy, podobne ako niektoré iné vtáky, čistia vlasy od parazitov a iných škodcov.

Nepriatelia Magpies

Aj keď samotná spoločná straka je hrozbou pre mnohých predstaviteľov fauny, má tiež nepriateľov. V tomto zozname:

Pica pica

 • výr skalný;
 • jastrab;
 • kite;
 • orol;
 • eagle;
 • falcon;
 • sova;
 • divá mačka;
 • kuna.

Hady žijúce v trópoch sú neustále napadnuté hadmi.Je pravda, že vďaka vynaliezavosti týchto vtákov sa im často podarí vyhnúť sa nebezpečenstvu.

Zaujímavé fakty o živote štyridsať

Zmienka o strakách sa nachádza v kultúrnom dedičstve rôznych národov. Indovia zo Severnej Ameriky verili, že vták je spájaný s lesnými duchmi. Obyvatelia východnej časti Ázie vždy zaobchádzali so špárami so slávou a úctou. Po stáročia verili, že tento vták prináša šťastie. Naopak, v Európe je postoj k hadom negatívny, najmä medzi poľnohospodármi. Dôvodom je skutočnosť, že tieto vtáky neustále útočia na záhrady a polia.

Na Tchaj-wane je symbolom hrubá azúrová strieborka. Bohužiaľ, dnes je tento jedinečný druh na pokraji úplného vyhynutia v dôsledku zničenia jeho prirodzeného prostredia pre vtáky. Preto sa prijímajú opatrenia na obnovu populácie tejto zriedkavej populácie.

Výsledky vedeckého výskumu ornitológov sú zaujímavé. Dokázali, že straka je schopná vykonávať zložité spoločenské rituály, čo potvrdzuje vysokú inteligenciu vtáka. Straka dokáže v zrkadle rozpoznať aj svoj vlastný odraz a vyjadriť svoje emócie.

Ďalším pozitívnym rysom týchto nepokojných vtákov je schopnosť liečiť sa. Čistením koží domácich zvierat a hospodárskych zvierat od rôznych parazitov a hmyzu ich červy chránia pred mnohými chorobami.

Video: straka (Pica pica)

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy