Penguin chocholatý - popis, lokalita, zaujímavé fakty

Antarktída je jediný kontinent na Zemi, kde mrazy neustále zúri. Ale aj za takých podmienok, ktoré sú pre mnoho zvierat a vtákov neprijateľné, existuje život. Najznámejšími obyvateľmi tejto vždy studenej pevniny sú tučniaky. Existuje už 18 druhov - kráľovských, cisárskych, malých, veľkolepých. Každý vie, že tieto elegantné vtáky majú na sebe chvostovú srsť. Málokto však vie, že žijú nielen na najjužnejšom kontinente planéty, ale aj v severnejších regiónoch, v takzvanej subarktickej zóne a dokonca aj na juhu Severnej Ameriky. Jedným z nich je tučniak s hrebeňom.

Penguin chocholatý

popis

Hrebene chocholaté (horolezci) sa delia na tri druhy: sever, juh a východ. Sever žije na Amsterdamských ostrovoch, na juhu na čílskom a argentínskom pobreží,

Všetky sú malé - do 55 - 57 cm dlhé, vážia asi tri až štyri kilogramy, ale počas obdobia topenia sa zotavujú a stávajú sa ťažšími o 2 až 3 kilogramy. Chrbát, malá hlava a krídla sú čierne, pozdĺž okrajov krídel je čierny pruh a krk, brada a líca sú biele. Telo je pokryté malým perím, skladajúcim sa z rovnakých tyčí, až do dĺžky 3 centimetrov, na korunke sú mierne autentickejšie.

Oči sú tmavočervenej farby, veľmi malé, s úzkymi žltými obočím nad nimi, z ktorých sa dva vrcholy rozprestierajú až po korunu, čo vtákovi dáva meno. Tenký čierny zobák je dosť dlhý a na konci špicatý. Krátke silné nohy sú takmer úplne uzavreté v koži tela, takže schody sú krátke a akoby na lyžiach. Na nohách sú štyri prsty, z ktorých tri sú spojené membránou. Muži a ženy sa líšia iba veľkosťou - muži sú väčšie.

nátierka

Na ostrove Tasmánia, na Falklandských ostrovoch a priľahlých ostrovoch žije Tierra del Fuego, Amsterdam, južné pobrežie Čile a Argentíny.

Životný štýl a návyky

Chocholaté tučniaky sú úplne nevhodné pre jeden životný štýl, spájajú sa do obrovských kolónií s viac ako 3 000 jedincami. Radi žijú nielen na morskom pobreží, ale aj na skalnatých rímsach, ktoré si vyberajú lokality pri vodných nádržiach, pretože potrebujú piť. Na tých ostrovoch, kde je veľa pôdy, dokonca kopajú norky a hniezdne výklenky. Komunikujú medzi sebou a vydávajú hlasné zvuky. A počas párenia okolo kolónie stúpa kňučanie. Napriek dobrému vzhľadu sú agresívne voči cudzím a nepozvaným návštevníkom. Keď uvidia votrelca, začnú kričať srdečne, skákať a dupať. Zároveň krútia ramená, otvoria obočie, roztiahnu krídla a hrozivo spustia hlavy. Ak sa cudzinec nechce dostať von, obranca začne bojovať - ​​udrie do hlavy, ovláda krídla, strká do zobáku.

Vo vzťahu k sebe sú vždy priateľskí a dobromyseľní. Pri stretnutí s milencami muži dupajú, nadšene kričia a ťahajú krk k svojej priateľke. Ženy vykazujú rovnaké pocity odozvy. Aktívne počas dňa, spanie v noci.

rozmnožovanie

Párenie začína v závislosti od poveternostných podmienok - od júna do decembra. S cieľom získať ženu, doslova sa začína boj medzi mužmi. Dvaja predstierajúci samci stoja proti sebe s krídlami roztiahnutými dokopy, bijú sa navzájom hlavami a hlasno prenikajú bubliny a snažia sa zastrašiť súpera. Výherca turnaja hlasno spieva, dokazuje svojej budúcej manželke, že je dobrý a príkladný, a keď žena podľahne „presvedčeniu“, vytvorí sa rodina.

Chov tučniakov

Hniezdo je úplne vybavené samcom.Dom je postavený vo vyhĺbenej diere z vetiev, kamienkov a trávy. V októbri si samica kladie 2 zelenkavo-modré vajcia: prvé je malé, druhé je trochu väčšie. Spravidla zomiera malá a samica kladie jedno vajíčko takmer mesiac po opustení hniezda a všetky starosti padajú na plecia hlavy rodiny.

Skryje vajíčko v jednom zo záhybov na bruchu a 4 mesiace sa s ním nerozdeľuje, kým sa neobjaví mláďa. Dieťa sa narodí, matka príde a začne nakŕmiť kurča a kŕmiť. Malé deti sa vzdávajú vzdelávania v takzvanej „materskej škole“ - kolónii rovnakých mladých kurčiat, kde sa učia všetku múdrosť života. V tomto okamihu rodičia dostávajú deťom jedlo. Vo veku 10 - 12 týždňov sa topenie uskutočňuje u mladých ľudí, stávajú sa ako dospelí a už plávajú v mori sami a hľadajú jedlo.

jedlo

Potkaní tučniaci dostávajú potravu na mori a uprednostňujú živočíšnu stravu: kôrovce, krevety, malé ryby, ako sú sardinky a sardely, mäkkýše, úlovky malých chobotníc a chobotníc.

Zaujímavé fakty

Eudyptes chrysocome

  1. Tučniak je jediný vták na Zemi, ktorý dokáže nielen lietať, ale aj zostať vo vzduchu.
  2. Od príbuzných iných druhov sa líši tým, že môže chumáčiky pohybovať tam a späť.
  3. Dlhá životnosť - 25 - 27 rokov.
  4. Môžu piť morskú slanú vodu bez toho, aby trpeli nadmernou soľou - prebytok sa vylučuje cez špeciálne žľazy cez oči.
  5. Mužské tučniaky sú veľmi verní manželia a so svojou vybranou ženou žijú celý život. Ale ak sa majiteľ vrátil do hniezda, nenašiel svoju vlastnú ženu, ale iného tučniaka, potom s ňou vstúpil do intímneho vzťahu bez čakania na svoju manželku.
  6. Potkaní tučniaci plávajú skvele a vyvíjajú rýchlosť asi 40 kilometrov za hodinu. Pretože krídla nespĺňajú svoju letovú funkciu, vtáky ich prispôsobili namiesto plutiev, pomocou ktorých sa pohybujú vo vode. Namiesto kormidla slúžia nohy s chvostom.
  7. Perie v troch vrstvách šetrí chladom tučniakov a vzduch medzi radmi peria pomáha udržiavať teplo vo vode.
  8. Aspoň polovicu času, ktorý tučniak trávi vo vode, dostane jedlo.
  9. Počas zmien topenia a peria, ktoré trvajú až 100 dní, musia byť tučniaky stále na súši bez jedla. Mnoho vtákov sa počas nútenej výživy stáva dvakrát ľahšou a konzumuje len kvôli nahromadenej tukovej vrstve.
  10. Tučniaky majú veľmi slabý čuch, z čoho majú úžitok - necítia sa nepríjemne s vôňou obrovského množstva trusu, ktorý sa hromadí v kolónii.

Video: 10 faktov o tučniakoch

Odporúčame prečítať si


Zanechať komentár

Ak chcete odoslať

avatar
wpDiscuz

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

Zatiaľ žiadne komentáre! Pracujeme na jeho náprave!

háveď

krása

opravy